המרכז לדיקור סיני תל אביב
נקודות דיקור סיני

חיבור, פתיחת yin wei

Pc6

תפקידים

הנעת סטגנציית צי, דם, ליחה בעיקר באזור החזה

פתיחת החזה

פתיחת yin wei

כאב וטראומה

הרגעת נפש

ערוץ ישיר ללב

מרגיע צ'י ראות מורד

מרגיעה צ'י קיבה מורדבאופן כללי

ערוץ pc הראשי נובע מן החזה

ערוץ החיבור של pc מתחיל מ pc6 לאורך היד חזה ומתחבר עם מעטפת הלב והלב.

מרבית השפעותיה של pc6 הינם על החזה. נחשבת לנקודה הדיסטאלית המשפיעה ביותר על החזה. אל מעבר ללב טווח השפעותיה בחזה מתרחב להשפעה על הראות.תפקידה העיקרי הינה הנעת סטגנציית צ'י, סטגנציית דם, וליחה, ויסות חוסר סדירות צ'י

בדרך כלל לא בשימוש לחיזוק חסר. אף על פי שהיא לתנאי עודף כמו אש הלב, היא בדרך כלל לתנאי עודף המקושרים על סטגנציה כמו תקיעות ליחה בריאות על רקע סטגנציית צ'י ריאות.

נקודת דיקור סיני pc6 יכולה להיות בשימוש לסטגנציית צ'י וכיס מרה עם כאב בהיפוכונדריום, דלקת בכיס מרה, אבנים בכיס מרה, או צ'י קיבה מורד עם בחילות בוקר, כאב וחוסר נוחות.

הנקודה pc6 מטפלת בסטגנצית צ'י במחמם התחתון רק עם עוד נקודות להם פעולה ספציפית על המחמם התחתון ובטן תחתונה כמו sp4.

שילוב pc6 עם נקודות על ה cv ו liv

בטיפולי דיקור סיני pc6 יכולה להשתלב עם נקודות על הערוצים האלו במיוחד מפני ששניהם משתייכים להנעה וזרימת אנרגיה חופשית.

דוגמאות לשילוב נקודות על ערוץ cv
מחמם עליון    pc6 + cv24  הרגעה
                   Pc6 + cv17 מניע ומרגיע
מחמם אמצעי  pc6 + cv14 הרגע
                   Pc6 + cv12 הנעה והרגעה

מחמם תחתון  pc6+ cv6 הנעה והרגעה

בעיות בשדיים, חזה, צלעות דיאפרגמה pc6 + liv14
בעיות בהיפוכונדריום, טחול, קיבה וכיס מרה pc6 + liv13
כלל בעיות עם סטגנציית צ'י כבד, יתר לחץ דם וכאבי ראש pc6 + liv3
כאב בחזה, בגניטליה, כאבים בבטן תחתונה pc6 + liv1

כאב וטראומה

ניתן להשתמש בדיקור סיני ב pc6 בזמן ניתוח לאחריו עבור כאב וטראומה בעיקר באזור החזה, היא גם מניע צ'י ודם עם אפקט מרגיע חזק. במיוחד לכאבים בטורסו כמו צלעות שבורות. לשם כך יכולה להיות בשימוש יחד עם נקודות נוספות כמו li4, sp6, liv3, ht7.

השפעה על החזה

כאבים ונוקשות באזור החזה והלב יכולים לנבוע מחסר צ'י ו/או יאנג הלב, הצטברות קור, ליחה, סטגנציית דם, תקיעות צ'י כבד וטראומות על רקע פציעה או ניתוח. Pc6 תבוא לידי ביטוי בצורה מיטבית בטיפולי דיקור סיני בכל שילוב שמתייחס לחזה. במצבים של כאבים חזקים וחמורים בחזה שווה לשקול להחליפה ב pc4 נקודת ההצטברות על הערוץ.
טווח פעולותיה על החזה מתרחב מעבר ללב אל הריאות גם כן ועל יכולה להיות טובה עבור אסטמה, שיעול וגם לכאב באזור הלטרלי של הצלעות והיפוכונדריום.

הנקודה pc6 יחד עם liv3

שילוב מצויין לפתיחת ערוץ ה jue yin ,הנעת סטגנציית כבד המתבטאת בחזה בפרט ובכלל במקרי סטגנציית צ'י כבד. במידה וישנו מתח שרירי משמעותי יחד עם דופק חזק, שווה לשקול גם את li4 ו/או gb34

הרגעת נפש

מעטפת הלב עוטפת את הלב שהינו משכנה של הנפש (shen). ערוץ החיבור של מעטפת הלב מחבר את pc6 שהינה נקודת חיבור ישירות אל הלב

על כן לנקודת דיקור סיני pc6 ישנה יכולת להרגיע נפש על ידי הפעלת ערוץ jue yin יחד עם liv3 עבור סטגנציית צ'י כבד, האינדיקציה של נקודה דיסטלית ביותר המשפיעה על החזה, יכולה להשפיע על הקיבה והריאות בנוסף יש לה השפעה ישירה על הלב כנקודת חיבור שמגיעה ישירות ללב ולעיתים תכופות משולבת עם ht7 לשם כך או יחד ו/או בנוסף עם cv14, cv17.
שילוב מצויין לשימוש בקליניקה עבור הרגעת נפש ללא מתח שרירי הינו liv3, pc6, ht7, sp6. תמיד מומלץ לעשות אבחנה בשלווה וסבלנות כי לדייק את הטיפול, להוסיף או להוריד נקודות בהתאם לצורך.

שימוש ב pc6 כנקודת פתיחה של ערוצים מיוחדים

בדיקור סיני הנקודות pc6 + sp4  פותחות את ערוצי chong ו yin wei ויכולות לטפל בבעיות בכל הגוף על ידי חיבור הטחול, הכליות והלב.
נקודות נוספות על ה cv יכולות להשתלב לשם כך לדוגמא עבור תשישות וסירקולציה לקויה עם חסר צ'י כליות pc6, sp4, cv4. עבור דאגה עייפות וחוסר נוחות אפיגסטרית pc6, sp4, cv12. עבור חרדה, בעיות שינה עם כאבים בחזה וחסר יין הלב pc6, sp4, cv17.

סנדרומים ודוגמאות

סטגנציית צ'י הלב

מצבים שיכולים להתבטא כעצב, דיכאון, כאב או חוסר נוחות בחזה ו/או בלב במיוחד לאחר סיום קשרים משמעותיים pc6, cv17, cv14, sp6, st36


סטגנציית דם הלב

למצבים כמו אנגינה פקטוריס, מחלות לב כרוניות לדוגמא דיקור סיני עבור כאב בחזה לאחר ניתוח מעקפים ניתן לשקול את pc6, pc1, sp4, sp21 יחד עם נקודות ashi בחזה.


ליחת לב/ליחה אל חמרית

איטיות, עמימות או בלבול מנטלי, דיבור לא ברור, הנהגות משונה. לדוגמא עבור יתר לחץ דם עם תחושת עמימות בראש, תקיעות בחזה, דיכאון ועצבנות pc6, st40, liv3, gv20, cv17


סטגנציית צ'י ראות

כאב בחזה, תקיעות, תחושת מלאות בחזה, צער, יגון ודיכאון מהחיים וביחסים בין אישיים pc6, lu7, kid6, cv6, cv17, yintang


צ'י ראות מורד

שיעול קוצר נשימה ספאזם בדיאפרגמה pc6, kid4, bl13, bl17, bl46


צ'י קיבה מורד
הערוץ המרכזי והערוץ המתפצל של מעטפת הלב, שניהם יורדים למחמם האמצעי ולמחמם התחתון דרך הדיאפרגמה, (האזור מתחת לסטרנום) דבר שמסביר את ההשפעה החזקה בדיקור סיני של pc6 עבור המחמם האמצעי ולכן pc6 טובה לבחילות והקאות ללא כל הקשר לרקע ממנו הם הגיעו כולל בחילות בזמן הריון או תופעות לוואי של טיפולים כימותרפים או רדיותרפיים.
הנקודה pc6 טובה גם למצבים של חוסר נוחות או מלאות ו/או כאב בבטן ובאפיגסטריום ולעיתים רבות משתלבת עם sp4 לשם כך.

למצבים כו בחילות, הקאות, כאב וחוסר נוחות באפיגסטריום אחרי אכילה pc6, st21, st36, cv13


סטגנציית כבד וכיס מרה
יתר לחץ דם, כאב ראשת בחילות, תסמונת קדם וסתית, כאב בהיפוכונדריום, דלקת בכיס המרה, דיכאון. לדוגמא עבור דיכאון, דחיית משימות ומטלות עם כאב בחזה וכאב ראש ניתן לשקול בדיקור סיני את הנקודות pc1, pc1, liv3, liv14, cv17, gv20, yintang, taiyang

הפרעות shen

חרדה, פאניקה, היסטריה, הזיות, חוסר שינה, פלפיטציות. לדוגמא עבור התקפי פאניקה שווה לשקול בטיפולי דיקור סיני את pc6, cv14, cv17, gv24, kid1, cv4, kid3

כאב, שוק, טראומה
כמו טראומה לאחר ניתוח ופציעות. לדוגמא עבור צלע חמישית ושישית שבורות pc6 cv16, st18, liv3, liv14


ערוצים מיוחדים
עייפות, דאגה, חרדה, חוסר שינה, פלפיטציות, בעיות מחזור, חוסר עיכול, כאב בחזה. לדוגמא תשישות, תיאבון לקוי, חוסר עיכול, פלפיטציות ועצבנות pc6, sp4, cv14, st36, cv4