המרכז לדיקור סיני תל אביב
Chong mai

ברפואה סינית בעוד ערוץ cv מתייחס יותר לחסר וסטגנציית צ'י, chong פונה יותר לכיוון חסר וסטגנציית דם. בעוד cv וערוץ yin qiao מקושרים יותר ליחסים בין הכליות והריאות ולרגשות הפחד והיגון (צער) הקשורים אליהם, ערוצי chong ו yin wei קשורים יותר ליחסים בין הכליות, הלב והטחול ולרגשות הפחד, הדאגה והחרדה.


 

מצבי חסר ב chong
מערכת הרבייה

ברפואה סינית ערוץ chong הינו ערוץ בעל חשיבות מרכזית מבין המרידיאנים המיוחדים ובמיוחד בגניקולוגיה ומערכת הרבייה כערוץ מיוחד שנקרא "ים הדם" השפעתו על הווסת עמוקה. כערוץ בעל קשר ישיר ל"דם הרחם" הוא שולט על המחזור החודשי בכל ההיבטים. במידה וערוץ chong ריק או בחסר תיתכן אל וסת, וסת מועטת, או ווסת מאחרת. אם ישנה סטגנציה של צ'י ו/או דם ב chong  תיתכן אי סדירות וסתית.
ערוץ ה chong עולה מהבטן התחתונה יחד עם ערוץ הכליות ומתפזר החוצה (לטרלית) לכיוון השדיים, נאמר שהדם שזורם לשדיים נשלט על ידי ה chong, על כן שימוש בערוץ יכול להיטיב עם גודש בשדיים לקראת הוסת, ובזמן הנקה. בשל העובדה ש chong הוא ים הדם וחלב אם הינו טרנספורמציה של דם, ערוץ זה יכול להיטיב עם אספקת חלב אם להנקה בשני דרכים הראשונה במצבי חסר דם ב chong, ייתכן ולא יהייה מספיק חלב והשני הינו במצבי סטגנצית צ'י בערוץ ה chong שיכול לחסום את ערוצי החיבור בשדיים ולמנוע יציאת חלב אף שאין כל חוסר.
כאשר פותחים chong  בדיקור סיני  עם sp4 בימין ו pc6 בשמאל לנשים הערוץ פתוח כדי לבצע את פעולותיו של ספיגת עודף וסטגנצית צ'י ובהשפעה על אזורים המושפעים מהערוץ כמו הבטן, החזה, הלב והגרון. בגניקולוגיה פתיחת chong בדיקור סיני יעילה במיוחד.
הסימנים והסימפטומים שיכולים לרמז על פתיחת chong יחד עם נקודות הקשורות אליו הינם כאבים או חוסר נוחות בבטן, תחושת מועקה בחזה ובגרון, פלפיטציות, תחושת לחץ מעיקה או חום בראש, קור בכפות הרגליים, חרדה ודופק מיתרי או הדוק בכל העמדות בצד ימין. לא כל הסימנים חייבים להיות נוכחים. 

בדיקור סיני כאשר נפתח את ערוץ chong עם sp4 מימין ו pc6 משמאל עבור נשים בהקשר של מערכת הרבייה בדרך כלל נוסיף נקודות נוספות בבטן התחתונה שמקושרות לערוץ כמו st30 , kid14

 

נקודות גניקולוגיות על ערוץ הchong
St30
שתי צון לטרלית ל cv2

נקודה חשובה ומשמעותית על ערוץ ה chong
בנקודה זו צ'י ערוץ ה chong מגיח מן הפנים דרך הכליות והרחם אל החוץ.

בנקודה זו שלושת הערוצים היאנגים של הרגל יוצאים/פורצים החוצה, שלושת הערוצים היינים של הרגל חודרים נכנסים ויורדים פנימה. נקודה זו נמצאת על העורק הפמורלי הראשי, ולא במקרה ערוץ ה chong  היוצא החוצה מנקודה זו נקרא ים הדם.
לפי שמה של נקודה זו היא נקראת שדרת הצ'י. בנקודה זו ערוץ הקיבה נכנס פנימה וערוץ כיס המרה יוצא החוצה, ערוץ ה chong מגיח החוצה. מעבר לכך ערוצי הטחול והכבד עוברים בנקודה זו גם כן.

פעולות st30 :
משקיטה כבד

מיטיבה עם הכליות

מווסתת מחזור
מעודדת פריון
מווסתת צ'י קיבה
מווסתת chong
מעודדת ומיטיבה עם  ג'ינג
מחזקת את ים הדם
מווסתת דם

 

אל מעבר ליכולתה להוריד צ'י קיבה מורד, רוב פעולותיה הינם גניקולוגיות, בין היתר יש ביכולתה להיטיב עם פריון, לטפל בכאבים או חוסר נוחות בבטן תחתונה, עליית צ'י מהרחם מעלה המפריעה ללב האם, נפיחות או כאב בגניטליה חיצונית, אי סדירות וסתית, הישארות שליה לאחר הלידה ואל וסת.

כנקודה על ערוץ הקיבה היא מייצגת קשר משמעותי בין הקיבה לערוץ ה chong ובין הצי הפוסט נטלי לצ'י הפרא נטאלי ולחזק את שניהם. היא יכולה לבוא לידי ביטוי במצבי חסר לחיזוק צ'י, דם וג'ינג במצבי אי פריון ולמצבי עודף להרגעת צ'י/או דם מורד בערוץ ה chong שיכולים להתבטא גניקולוגית כדיסמנוריאה, כאבים בבטן ומחזור לא סדירה.
ברפואה סינית הנקודה st30 משתלבת נקודות פתיחת ה chong למצבי עודף או חסר. היא גם יכולה להשתלב עם st39 ו liv3 עבור נמלולים וקור בכפות הרגליים על רקע חוסר צ'י ודם בענף היורד של ערוץ ה chong.


Kid13

בקו cv4
פעולות
מווסתת cv ו chong
מווסתת את הפתחים היינים
מחזקת כליות וג'ינג
 

בין היתר יכולה לטפל באי סדירות וסתית, הפרשות וגינליות לבנות, קור וריקנות ברחם, ריקנות ב cv וב chong.

נקודה זו נמצאת גם על ערוץ ה chong וכנקודה זו בדיקור סיני יכולה לשמש עבור מצבי חוסר ועבור מצבי עודף.
במצבי חסר זו כנראה הנקודה הכי חשובה לחיזוק על ערוץ ה chong: היא מחזקת את הכליות, מזינה ג'ינג, מחזקת yuan qi וממלאת cv ו chong.
יש לה גם יכולת לחזק את פעולת הכליות ב"החזקת צ'י" מבחינת הנשימה מהריאות ועל כן טובה לאסטמה אלרגית על רקע חסר בכליות.
היא יכולה להזין יין כליות לתסמיני גיל המעבר. במצבי עודף היא יכולה לעזור במצבי עליית/ מרידת צ'י ה chong מעלה שגורם לתחושת פרץ צ'י מורד במעלה הבטן, החזה והגרון. לטיפול במצב זה אם זה על רקע חסר לא בהכרח דווקא נרצה לחזק.
ג'ובאני עליו השלום השתמש בנקודה זו הרבה יחד עם cv4  לחיזוק הכליות, הזנת ג'ינג וחיזוק ה yuan qi.

 

צ'י מורד בערוץ  ה chong

הסימנים המובהקים יותר ל chong הינם תחושת חוסר נוחות או מלאות בבטן התחתונה המתפשטת מעלה לכיוון החזה והגרון בדרך ככל עם פחד ו/או שוק שפוגעים בכליות. בקליניקה תנאי זה ידוע כ צ'י מורד של ערוץ ה chong אם על רקע עודף בשל סטגנציה צ'י כבד או במיוחד בנשים על רקע חסר בכליות שמוביל לחום. במקרה זה של צ'י מורד ב chong ממצב חסר, החוסר בכליות וב chong במחמם התחתון כושלים בהשרשת ועיגון הצ'י כך שהוא מורד מעלה ומשפיע על ערוצי הכליות והכבד וגורם לתחושה של פרץ אנרגיה לא נעימה מעלה לחזה ולגרון. זהו למעשה סמפטום שמורכב מחוסר בכליות, סטגנציה בכבד וצ'י מורד ב chong, במצב בו ישנו חוסר מטה (קור בטן תחתונה ו/או בכפות רגליים ) ועודף מעלה (חום בחזה, גרון ופנים). סימפטום זה הינו נפוץ בנשים מעל גיל 40, בנשים בגיל המעבר או בדיסמנוריאה. למצב זה בדיקור סיני שווה לשקול שימוש בפתיחת chong עם sp4 בימין, pc6 בשמאל יחד עם kid13, kid19, liv3 

 

לדוגמא אמנוריאה, בעיות פריון, בעיות פוסט נטליות המקושרות עם חסר דם ועם תשישות, דיכאון, סירקולציית דם ירודה. Cv4 עם מוקסה במידת הצורך ו kid13, zhi gong יכולות להתווסף אם ישנו צורך.

 

סירקולציה
קור בבטן התחתונה, גב, קצוות הגוף המקושרים עם חסר של chong ו yin wei יכולים בדיקור סיני להוסיף את cv4 לשילוב pc6 יחד עם sp4. או לחלופין עבור  קור ברגליים אפשרי להוסיף sp1, sp2, pc7, pc8, pc9 בחיזוק וגם במוקסה אפשרי. לשילוב sp4, pc6 אפשרי בדיקור סיני להוסיף את cv12 ו cv17 במקרים של חוסר בטחול ובלב יחד עם בעיות בסירקולציה.

 

עיכול וחוזק שרירים
ברפואה סינית ערוץ chong מחבר את ייצור האנרגייה מהטחול עם אחסון האנרגיה על ידי הכליות. Sp4 ו pc6 יכולות לבוא לידי ביטוי בתשישות המקושרת עם קונסטיטוציה חלשה ובמיוחד עם חולשת מערכת העיכול. דבר זה יכול להיות מקושר עם רזון, חולשת שרירים, טונוס שרירים ירוד באדם שהינו חלש באופן כללי, מתעייף מהר עם קשיי ספיגה ממערכת העיכול. לאדם זה ייתכן דופק דק ומחוספס או ריק ומחוספס ולשון חיוורת דקה או חיוורת ורופסת. לשם כך השילוב של sp4, pc6, cv4, cv12 , st36 יתאים. בגברים במיוחד אפשר לשנות קומבינציה זו ל gv4, gv6, bl20, bl23, st36, li4.
 

איזון רגשי
עבור chong ו yin wei חוסר מקושר לעיתים קרובות עם אי סדירות. לדוגמא אם צ'י הכליות, הלב והטחול ודם הטחול והלב בחסר אזיי הרגשות המקושרות לכליות, לטחול וללב לא יהיו יציבים ואדם יחווה תחושות של חולשה, פגיעות, ודיכאון, חוסר ביטחון, פחד, דאגה וחרדה. בטיפולי דיקור סיני השילוב של sp4 יחד עם pc6 יהיה טוב לשם כך. ניתן לשקול להוסיף את cv4 עבור חרדה על רקע חוסר צ'י ודם בטחול ואת cv17 עבור דיכאון וחרדה על רקע חוסר צ'י ודם הלב. טיפול זה יכול להתחלף לסירוגין עם bl15, bl20, bl23, bl44, bl49, bl52.

 

סטגנצייה

ערוץ chong יכול להניע סטגנציה בזרועות, ברגליים ובחלק הקדמי של הגוף. בדיקור סיני sp4 יכולה להניע סטגנציה בחזה, באפיגסטריום, בבטן תחתונה ורגליים, pc6 יכולה להניע סטגנציה בגרון, בחזה, באפיגסטריום ובזרועות. למרות שגם cv+yin qiao וגם chong+yin wei יכולה להניע סטגנציה של צ'י ודם, chong+yin wei  עם הנקודות sp4, pc6 יותר בשימוש בדיקור סיני עבור סטגנציית דם בעוד cv+yin qiao עם הנקודות lu7, kid6 יותר עבור סטגנציית צ'י. 

שתי הערוצים מקושרים לכליות ורגשות פחד הקשורות אליו אך בעוד cv+yin qiao מקושר עם השילוב של פחד, ואבל/יגון/צער והשפעתם על הריאות וזרימת הצ'י, ערוץ chong+yin wei מקושר יותר עם פחד דאגה ועצב והשפעתם על הלב וזרימת הדם.
אפשרי לראות בטבלה ששני הזוגות משלבים נקודות על ערוץ ה cv. אולם כמו שניתן לראות נקודות על cv+yin qiao נוטות לשלב בדיקור סיני נקודות על ערוץ הריאות בעוד ב  chong+yin wei משלבים יותר על ערוץ הלב ומעטפת הלב. בשני הערוצים יתכנו בעיות הקשורות לחזה ומערכת השתן הקשורים עם סטגנציה רגשית. cv+yin qiao קשורה יותר לריאות ולצער/אבל ובעיות של שחרור יחסים, מחשבות או נושאים מן העבר שאינם משרתים את טובתיינו הגבוהה או הימנעות כללית ממשחק החיים בעוד chong+yin wei מתייחסים יותר לבעיות של תקשורת או שיתוף של חיבה ופתיחות במערכות יחסים הקשורות ללב.

 

 

אי סדירות
אי סדירות בערוצי  chong+yin wei יכולה להיות מקושרת עם סטגנציה או עודף, לדוגמא צ'י קיבה מורד עם גיהוקים, בחילות והקאות. אולם בעיות של אי סדירות בערוצים המיוחדים הינם לרוב על רקע חסר.
בדיקור סיני sp4+pc6 יכולים להוות את הבסיס ונקודות נוספות יכולות להתווסף בהתאם למצב הספציפי. נקודות על ערוץ cv יכולות להתווסף כדי לווסת את הלב, צ'אקרת השמש, הטחול, ומרכז ה dan tien דוגמאות

Sp4+pc6 יחד עם cv4 לחזק צ'י ויאנג כליות, להרגיע פחד ולעודד ייצוב רגשי

Sp4+pc6 יחד עם cv12 לווסת טחול, להרגיע דאגה
Sp4+pc6 יחד עם cv14 להרגיע פחד, חרדה ודאגה
Sp4+pc6 יחד עם cv 17 להרגעת דפיקות לב ונשימה
Sp4+pc6 יחד עם gv 20 לחזק צ'י טחול, להרים צ'י מעלה, להפחית דיכאון
Sp4+pc6 יחד עם yin tang להרגיע דאגה ולנקות את התודעה
Sp4+pc6 יחד עם st36 לחזק צ'י ודם ולייצב רגשות.

2121.JPG