המרכז לדיקור סיני תל אביב
נקודות הצטברות

Traffic Jam

נקודות הצטברות נקראות בסינית xi cleft הסימן xi משמעו פתח צר המרמז שבאזורים אלו הצ'י של הערוץ נהייה צר ונוטה להצטברויות. בהקשר קליני בנקודות אלו זרימת האנרגייה של הערוץ נוטה להצטבר במצבי סטגנציה ועודף. בדרך כלל משתמשים בנקודות הצטברות בתנאים אקוטים של עודף וכאב, לרוב נשתמש בהם בשילוב נקודות נוספות לדוגמא:
עבור שיעול חמור וכואב lu6 נקודת הצטברות יחד עם lu1, cv17, st40
עבור אנגינה פקטוריס pc4 נקודת הצטברות יחד עם  ht6, cv17, bl17
עבור דיסמוריאה sp8  נקודת הצטברות יחד עם cv3, li4
עבור דיסמנוריאה שילוב נוסף יכול להיות  kid8 נקודת הצטברות יחד עם kid13, cv3, lu7
בטיפולי דיקור סיני lu6, pc4, sp8 ו ht6 הינם נקודות ההצטברות האפקטיביות מבין נקודות ההצטברות. במיוחד lu6 להשפעה מיידית עבור אסטמה בהפחתה.
אמנם בנקודות אלו צ'י הערוץ נוטה להצטבר ומווסת אך חשוב לזכור שאלו אינם הנקודות היחידות שמווסתות את זרימת צ'י הערוץ.
פיטר דדמן בספרו כותב שאלו הם נקודות בהם צ'י ודם זורם בצורה שטחית יחסית מנקודות הבאר, מגיע אל נאסף בנקודות הצטברות ומשם יורד וצולל לשכבות העמוקות יותר של הגוף. אפשרי לחשוב על הערוצים ככבישים. בתל אביב יש את איילון, בארץ יש את כביש 6 אך בחול ישנם אוטוסטרדות רחבות נתיבים גדולות, כבישי אגרה שמשלמים בנקודת ביקורת מסוימת בכביש ומשם הכביש מתרחב וניתן להגביר את מהירות הנסיעה.
תחנות דלק לתדלוק מכונית נמשלות לנקודות המקור משם נמשכת אנרגיית מקור, המכוניות נוסעות בכביש בעל חמשת הנתיבים משולות לצ'י הערוץ ונקודות הביקורת המשולה לנקודת הצטברות שם התנועה (או צ'י הערוץ) מצטברת ולאחר מכן היא ממשיכה לזרום אך יותר מהר לאחר שהמשיכה בכביש המהיר.
חשוב לזכור שבעוד שטבע וקצב הזרימה בערוץ יכול להיות מושפע במידה כזו או אחרת בכל נקודה בערוץ. הערך של נקודת דיקור סיני לפי קטגוריה כרוך ביכולת של קבוצות נקודות אלו להכווין את המטפל לכמה נקודות דיקור סיני היעילות ביותר בגוף בהקשר של אסטרטגיה טיפולית והחזייה טרם הטיפול בצורה יעילה לפתרון מגוון נושאים בריאותיים.

 

פעולות נקודות הצטברות

בדיקור סיני נקודות הצטברות באות לידי ביטוי במצבים אקוטים ובמצבי כאב בעוד לנקודות הצטברות בערוצים היינים יש פעולות נוספות שמשפיעות על הדם

בגדול שני פעולות עיקריות.
הראשונה: שחרור התנועה בערוץ לשיכוך כאב היא אחת הפעולות העיקריות של נקודות ההצטברות ובעיקר בערוצים היאנגים.
השניה: מכווינה זרימה מנוגדת כדי להפסיק דימומים: במקרים בהם סטגנציה בערוץ הצטברה והובילה לדימומים או חבורות ופצעים. נקודות ההצטברות יכולות לבוא לידי ביטוי בדיקור סיני כדי לפתוח תנועה וסטגנציה ובכך להוריד ולהפסיק דימומים ופצעים של דימומים פנימיים. פעולה זו מיושמת בעיקר בערוצים היינים שכן הם נוטים יותר לכיוון ייצור, הכוונה והזנה של דם.

 

אינדיקציות לנקודות הצטברות
Lu6  - על ערוץ הריאות 5 צון מהמרפק.
בטיפולי דיקור סיני משתמשים בנקודה זו על מנת לנקות חום מהריאות ולהפסיק דימומים. בשל יכולתה לנקות חום מהריאות היא מיטיבה עם נוזלי הריאות. לעיתים תכופות משתמשים בנקודה זו בדלקת שקדים או בנפיחויות בגרון ו/או בדרכי הנשימה העליונות על רקע זיהומים כמו ברונכיטיס או דלקת ריאות. ברפואה סינית מסורתית משתמשים בנקודה זו במקרים בהם חום בריאות גורם לשיעול דמי. מעניין לדעת כי בדיקור סיני נקודה זו נמצאת לעיתים בשימוש עבור כאבי ראש על רקע חסר כאשר ישנה ירידה בספיגת החמצן על רקע נשימתי. למטופלים אלו בדרך כלל ישנם כאבי ראש מלווים בשיעול חמור. נקודה זו לעיתים בשימוש בדיקור סיני עבור טחורים שכן היא יכולה לנקות חום מהמעי הגס דרך בן זוגה הייני.

 

פיטר דדמן בספרו אומר ש lu6 היא נקודה חשובה להפרעות אקוטיות של הריאות והפרעות דם. היא נמצאת בשימוש ברפואה סינית מסורתית לפתוגנים חיצוניים כרוח חום ויובש חום שתוקפים את הריאות ומובילים למחלות חום, שיעולים חמורים וצפצופי נשימה, נפיחות וכאבים בגרון, איבוד קול ושיעול דמי על כל רקע. בטיפולי דיקור סיני בזמנים המודרנים נקודה זו נמצאת בשימוש לטיפול בשיעול חמור, צפצופי נשימה אסטמה על כל רקע.

 

li7 

חמש צון מפרק כף היד
נקודה זו נמצאת בשימוש לניקוי חום ויסות הקיבה והמעיים במצבים אקוטיים. השימוש הנפוץ שלה בטיפולי דיקור סיני הינו בתופעות המתבטאות בערוץ המעי הגס: כאבים באזור הראש, נפיחויות בפנים, כאבי שיניים, כאבי ראש, דימומים מהאף, דלקות בחללי האף והסינוסים, פציאליס, טריג'מינל נאורלגיה, קרבונקלים פרונקלים בגרון. הנקודה li7 הינה בשימוש לעיתים עבור כאבים ספאזמים בבטן (לעיתים באזור המעי הגס) והופעה פתאומית של כאב בבטן עם שלשולים.

 

st34
נקודה זו ייחודית מבין נקודות ההצטברות בשל מיקומה פרוקסימלית לברך או למרפק. ערוץ הקיבה עובר דרך השד והפטמה, st34 יכולה לטפל בשל כך בכאבים או גושים בשד. היא מטפלת גם ב כאב וספאזם בקיבה ובאפיגסטריום. בכל מקרים אלו היא מטפלת בענף/בהתבטאות ולא בשורש חוסר האיזון.

 

sp8
לנקודה זו פעולה חשובה בהתמרת סטגנציית דם ברחם ובבטן תחתונה כמו בכאבים ווסתים, מחזור לא סדיר, מסות בבטן בנשים על כל רקע שהוא. נקודה גניקולוגית.

 

ht6
לכאבים חמורים ובלתי נסבלים בלב על רקע סטגנציית דם ועבור דימומים על רקע חום בדם, אולם כיום בטיפולי דיקור סיני מעדיפים להשתמש ב pc4 נקודת ההצטברות על ערוץ ה pc  לשם כך.
בשל יחסה לדם היא נמצאת בשימוש גם עבור הפרעות הקשורות להזעה, גם בהקשר של צ'י מגן כאשר ישנה עודף הזעה או חסר הזעה.

נקודה זו נמצאת בשימוש לניקוי חום מחסר ולהרגעת נפש. לנקודה זו בדיקור סיני יש אפקט מכווץ שמרסן ומרגיע. בקליניקה פעולה זו מתבטאת בסמפטומים כחוסר נוחות בחזה, פלפיטציות, אגיטציה מתונה, דיבור מבולבל ולא קוהרנטי על רקע חסר (לא כמו מאניה על רקע עודף), טובה לחרדות.

 

bl63
הפרעות shan פתאומיות, הקאות, שלשולים פתאומיים עם כיווצים, אפילפסיה והפרעות b בפרקים.

מבחינת הערוץ בשימוש עבור מצבים אקוטים ככאב גב תחתון אקוטי או כאב ראש אוקסיפיטלי אקוטי.
היא יכולה להפחית עוצמת התקפים אפילפטים, מעבר לכך יש לה שימוש במצבי ADD ו ADHD .

 

kid5
עבור הפרעות וסתיות מגוונות כ אי סדירות, אל וסת, וסת מאחרת המאופיינות בחוסר דם או סטגנציית דם במיוחד כאשר יש רגישות באזור זה. מקור אחר אומר שהיא עבור כאבים בבטן התחתונה במיוחד על רקע דלקות בדרכי השתן שמוביל לכאבים בשתן, ספאזם בשלפוחית, אבנים בכליות.

pc4

בטיפולי דיקור סיני הינה נקודה מרכזית לטיפול בסטגנציית דם חמורה בחזה ובלב שמתבטאת בכאב. היא גם עבור דימומים במחמם העליון והחזה על רקע חום בדם או בתאוריית 4 הרמות על רקע חום ברמת הצ'י המזין, על מנת להפסיק דימומים כמו שיעול דמי, רוק דמי ודימומים מהאף. מעבר לכך לנקודה זו ישנה את היכולת להרגיע נפש.
עוד תנאים הקשורים לחום ברמת הצ'י המזין ויכולים להיות מטפלים בדיקור סיני על ידי pc4 הינם דלקתיות בשכבת המזנטריום (קרום התומך במעי הדק) במחמם העליון דלקות בבלוטות הלימפה בשד. נקודה זו פותחת את זרימת הדם במחמם העליון ולכן יכולה לבוא לידי ביטוי גם בתנאים המערבים חסימה של העורקים הקורונריים.