המרכז לדיקור סיני תל אביב
נקודות דיקור סיני

נקודת חיבור

נקודת פתיחה chong

Sp4

תפקידים

מניע צ'י ודם ברגל

מניע צ'י ודם ברחם

מניע צ'י ודם במחמם התחתון

מניע צ'י ודם בקיבה

מרגיע צ'י מורד

מניע צ'י ודם בלב ובחזה

מחזקת צ'י כליות, קיבה וטחול

chong mai נקודת חיבור, נקודת פתיחת

נקודת דיקור סיני SP4 משמשת כנקודת חיבור בין טחול לקיבה ויכולה לשמש לבעיות קיבה וטחול יחדיו כמו חוסר עיכול עם שלשול.

כנקודת פתיחה של ה chong רוב האינדיקציות שלה קשורות למרידיאני האקסטרה, ההקשרים החשובים של ה chong הינם הכליות והרחם במחמם התחתון והקיבה והלב במחמם העליון. תפקידו העיקרי של ה chong  ברפואה סינית הינו להניע סטגנצייה ומפני שערוץ ה chong עובר בשלושת המחממים לפני פיזורו בחזה, sp4 כנקודת פתיחה של ה chong  יכולה להיות בשימוש עבור סטגנציית צ'י ו/או דם  בכלל המחממים.

הנעת צ'י ודם ברגל

ה chong מיוצג על ידי נקודת דיקור סיני sp4 חשוב לבעיות של כלי דם והפרעות בהן. sp4 יכולה להניע צ'י ודם ברגל בהפרעות כמו דליות ברגליים, תסמונת ריינר, או ברגר, בעיקר בשילוב עם st30, st31. בשילוב עם cv17 ו pc6 היא יכולה להניע סגנצייה בלב. sp4 יכולה להני סטגנציית דם שמקושרת לחסר דם בעיקר עם שילוב נקודות מחזקות דם כמו st36 ומניעות דם כמו  sp10. אם ישנו בנוסף חסר בכליות אפשרי לשקול להוסיף את kid3 או cv4.

שילוב נקודות דיקור סיני עבור חוסר זרימת דם מספקת ברגליים יכולה להיות sp1, sp4, st30, st31, st41, pc6, cv6

מניע צ'י ודם ברחם

מקרים כמו דיסמנוריאה, אמנוריאה, אנדומטריוזיס ועוד..

הערוצים המיוחדים cv ו chong  מווסתים את פעילות הרחם. cv יותר עבור חסר צ'י כליות עם סטגנצייה בזרימת הצ'י, לעומתו chong  מתמקד יותר בסטגנציית דם וחסר דם ברחם. נחמד לדעת שכשמתמשים בימין sp4  ובשמאל pc6 יחד עם נקודות על ערוץ ה cv ניתן להפעיל שני ערוצים אלו יחדיו. לדוגמא שילוב נקודות דיקור סיני עבור אמנוריאה יחד עם חסר צ'י כליות וחסר דם sp4r, pc6l, cv4. שילוב נחמד שיכול להתאים למקרי דיסמנוריאה על רקע סטגנציית צ'י ודם sp4, pc6, cv3, cv6  או לדוגמא דיסמנוריאה עם דימום כבד sp4, sp1, pc5, st29, cv3

מניע צ'י ודם במחמם התחתון

מווסתת צ'י ודם במעיים היכן שלחות או לחות חמה קשורים עם סטגנציית צ'י ודם במעיים כמו במקרים של בורבוריתמוס, חוסר נוחות בטנית ושלשולים. נקודת דיקור סיני Sp4  יכולה לבוא לידי ביטוי גם בבעיות הקשורות למחמם האמצעי והתחתון יחדיו לדוגמא דלקות בקיבה המערבות קיבה ומעיים. sp4 יכולה גם לטפל במסות בבטן התחתונה או במחמם התחתון על רקע טראומה או ניתוח. אפשר לשקול שילב של נקודות כמו sp4, pc6, st30, cv3 עבור מקרי כאבים ו/או חוסר נוחות בבטן בעקבות מיומה ברחם.

מניע צ'י ודם בקיבה ומרגיע צי' קיבה מורד

הנקודות sp4 יחד עם pc6 יחד עם cv12 יכולות להניע סטגנצייה בקיבה ולהרגיע עלייה מעלה של צ'י מורד של הקיבה עם הקאות ובחילות, הקאות דמיות או שיעול דמי. ניתן לשלב גם את cv13 או cv14 במידה וישנה רגישות באזורים אלו.  דוגמא לשילוב של נקודות דיקור סיני עבור דלקת בקיבה ובמעיים sp4, pc6, cv12, cv6, st39

מניע צ'י ודם בלב ובחזה

הנקודות sp4, pc6, cv17 יכולות להוות שילוב טוב לשם כך ובמידה וישנם סימני סטגנציה כללים ניתן לשלב גם את cv16. בנוסף sp4 יכולה להשתלב עם sp21 נקודת החיבור הגדולה של הטחול שמקרינה לחזה.

בהקשר של הרגעת נפש sp4 אינה חזקה כמו sp6.

נקודת sp4 בדיקור סיני יכולה יחד עם sp1 להניע סטגנציית דם המקושרת עם דיכאון. אך באופן כללי אני מוצא את השילוב liv3, sp6. pc6, cv17 יותר יעיל לשם כך.

עבור כאב או חוסר נוחות בחזה ובלב עם דיכאון ובדידות ניתן לשלב את sp4, pc6, cv17, cv16, sp21

מחזקת צ'י כליות טחול וקיבה

ברפואה סינית chong מקשר את האנרגיות הפרא נטליות של הכליות עם האנרגיות הפוסט נטאליות של הקיבה והטחול. בדיקור סיני Sp4 טובה עבור חיזוק הטחול לייצור אנרגיה פוסט נטלית ואת הכליות לשימור האנרגיה הפרא נטלית ולשחררם במידת הצורך. מקרים שיכולים לבטא זאת יכולים להיות עייפות וחולשה כרוניים שקשורים לחולשה תורשתית יחד עם חולשת מערכת העיכול, או למשל חולשת זרימת דם פריפריאלית בעיקר בגפיים תחתונות, לעיתים יחד עם דיכאון או חרדה.

שילוב נחמד ששווה לשקול בטיפולי דיקור סיני עבור תשישות יחד עם חרדה ודיכאון יכול להיות sp4, pc6, cv4, cv14, cv17

למידע נוסף על sp4 בדף נקודות חיבור