המרכז לדיקור סיני תל אביב
נקודות דיקור סיני

מקור, פלג, אדמה

Kid3

פעולות

מזינה יין כליות ומורידה חום מחסר
מחזקת יאנג כליות
מעגנת צ'י ומיטיבה עם הריאות
מאזנת רגשות הקשורות לכליות וללב
מחזקת גב תחתון

הכליות תופסות תפקיד מרכזי מבין האיברים הפנימיים שכן הם מקור היין והג'ינג של הגוף ומשמרות ומווסתות את אש החיות ( Ming Men) ועל כן הינם מקור היין והיאנג בגוף ויכולות לגרום לפתולוגיות ולנבוע מפתולוגיות בכלל אברי הגוף.

כנקודת מקור kid3 מתעלת yuan qi לחיזוק חוסר ולתפעול צ'י הערוץ האחראי על תפקוד האיבר ועל כן היא הנקודה המרכזית על הערוץ לחיזוק הכליות. כנקודת מקור של הכליות יש לה את היכולת לחזק את הכליות וכשמדובר בפתולוגיות של הכליות מדובר על מצבי "חסר". אם מבחינה יינית ואם מבחינה יאנגית.

הכליות שולטות על ה"ההרדמות" והינם המקור של אכסון החמר והג'ינג בגוף. הקרנת הכליות והג'ינג מתבטאת בשיער וממלאת את עצמות הגוף.
שלושת ערוצי הכליות, המרכזי, ערוץ החיבור והמתפצל שלושתם עולים דרך עמוד השדרה וכל חסר של הכליות יכול להתבטא בחוסר הזנה בגידים, שרירים ועצמות ובעיקר בגב התחתון שם גם ממוקמות "פיזית" הכליות.
כנקודת אדמה kid3 הינה בעלת איכות "אדמתית" ובשל כך מאפשרת יציבות, דבר אשר משתלב עם יכולת צ'י הכליות במצב המאוזן "להשאיר דברים יציבים במקומם" גם כאשר ישנם תנאים חיצונים שמשתנים.
סיבה זו מחזקת את איכות kid3 לחזק וליצב רגשות ולעזור לאדם להסתגל במהירות ובאופן חלק כמו המים שזורמים עם כח המשיכה בגמישות והרמונייה עם הסביבה יחד עם תחושת ביטחון ב"עצמי".
בטיפולי דיקור סיני משתמשים ב kid3 גם כדי לעגן את הנשימה על ידי חיזוק צ'י הכליות, לווסת מעברי מים כחלק מתפקיד הכליות, לשלוט על הפתחים התחתונים ולחזק ג'ינג.

בדרך כלל בעיות בכליות עימם אנו נתקלים בקליניקה הינם בשל גיל מתקדם. גיל מתקדם עם עייפות זה בסבירות גבוהה כליות. כאבי גב תחתון וברכיים באנשי חוסר שמוחמרים בעייפות זה בדרך כלל על רקע כליות.
תתי הנושאים הנמצאים בהמשך הינם על פי השכיחות בא אני מוצא את עצמי נתקל בהם קלינית למעט העיניים הרגשי שיכול להשתלב בכל אחד מתיי הנושאים או לבוא לידי ביטוי בעצמו.

חסר יין כליות

חסר יין בכליות יכול להשפיע על הכליות בלבד. מצב נוסף הוא שחסר יין הכליות שהינו מקור היין בגוף ימנע הזנת יין מהכבד וייצור חסר יין כבד או בנוסף חסר יין בריאות או בלב.
חסר יין מתבטא בשני דרכים:

1.חסר בהזנה ולחלוח

2.חוסר יכולת לרסן אש

הנקודה kid3 בדיקור סיני הנה נקודה מרכזית לחיזוק יין כליות באזורים שערוץ הכליות מגיע אליהם או באזורים המושפעים על ידי הכליות כמו הגרון, המעיים, המוח, האוזניים והשיניים. ערוץ הכליות מגיע אל הגרון ועל כן אם חום מחסר יין מגיע אל הגרון ומייבשו ייתכן כאבי גרון מתונים שבאופן כללי מוחמרים בעייפות, מחמירים בסוף היום או מוחמרים בלילה.
הכליות שולטות על שני הפתחים התחתונים היינים שהינם פי הטבעת ודרכי השתן. במידה וחסר יין הכליות יתבטא במעיים תתכן עצירות על רקע חסר נוזלים במעיים. השיניים הינם שלוחה מוארכת של העצמות, כאשר ישנו חסר בכליות עם עליית חום מחסר ייתכנו כאבי שיניים כרוניים מלווים בשיניים רופפות.

חסר יין מאופיין בדרך כלל עם דופק דק או מיתרי חלש ומהיר עם לשון אדומה חסרת חיפוי. הלשון האדומה מייצגת חום וחוסר החיפוי מייצג חסר יין. עייפות עם חוסר מנוחה, אינסומניה, כאבים או חוסר נוחות בגב התחתון, טיניטוס, דלקת בדרכי השתן. לדוגמא עבור אדם שמוצא את החיים מעייפים אך מונע על ידי כח רצון חסר מנוחה ניתן לשקול בטיפולי דיקור סיני את הנקודות kid3, kid10, cv4, sp6, ht6, kid2.

חסר ג'ינג כליות

הזדקנות מוקדמת, חוסר פוריות, ארטריטיס אצל אנשים מבוגרים הינם מצבים של חסר ג'ינג. ג'ינג הכליות הינו ייני במהותו וממלא את המח שנמצא בעצמות, בעמוד השדרה ובמוח. כאשר ישנו חסר יין וג'ינג כליות ייתכנו כאבי ראש וסחרחורות.  לדוגמא עבור ראייה מטושטשת בגיל מבוגר ניתן לחשוב על נקודות דיקור סיני כמו kid3, sp6, liv3, gb20, gb37, cv4.

חסר יאנג כליות

כאשר יאנג הכליות נכשל בחימום גוף ובהתמרת נוזלים ייתכנו קור ברגליים, כאבי גב תחתון ובעיות במערכת השתן כמו שתן תכוף ועכור.היחסים בין הכליות וחשק מיני מודגשים בשימוש בדיקור סיני ב kid3 בטיפול באימפוטנציה, בריחת זרע, ועייפות על רקע קיום יחסים.

דופק ריק, עמוק וחלש. סימנים כמו עייפות, חולשה, תחושות קור, בצקות, דחיפות ותכיפות במתן שתן, אימפוטנציה. לדוגמא עייפות, כאבי גב תחתון וחוסר נוחות בבטן. Kid3, bl20, bl23, bl60, sp6, bl15, ht7

חסר יין יחד עם חסר יאנג הכליות

למרות שבקליניקה כאשר ישנו חוסר בכליות זה בסופו של דבר יתבטא בחסר יין או יאנג בעיקר. כאשר אחד מהם יהייה בחוסר, סביר להניח שגם השני לבסוף יהייה בחוסר. ולכן ברפואה סינית כאשר יאנג הכליות בחוסר מעבר לטיפול ביאנכ יש להזין את יין הכליות גם כן ולהיפך, כאשר מזינים את יין הכליות יש לתת תשומת לב ליאנג הכליות גם כן. "להזין יין כדי לעזור ליאנג הינה דרך מיומנת לחיזוק יאנג". מסיבה זו בדיקור סיני כמעט כל הנקודות שמחזקות את הכליות ייטיבו עם יין הכליות ויאנג הכליות. Kid3 כנקודת מקור, פלג ואדמה על ערוץ הכליות מדגימה עיקרון זה.


ויסות וייצוב יין ויאנג
נקודות ניטרליות כנקודות מקור, נקודות back shu, ונקודה כמו cv4 טובות לטיפול מאוזן כאשר ישנו חוסר של יין, חוסר של יאנג, או כאשר טיפול באחד יכול להפוך בקלות לחסר באחר. ניתן להשתמש ב kid3 לאיזון טיפול פולרי (קוטבי) כמו לדוגמא כאשר בדיקור סיני משתמשים ב kid2 עבור הורדת אש אפשרי לאזן את הטיפול עם kid3.
תסמינים לחסר יין ויאנג הכליות יחדיו: קור בקצוות או בפלג גוף תחתון מחמיר בעייפות, לעיתים תחושת חום בראש ובפלג גוף עליון מחמיר בלחץ. לדוגמא דיכאון וחוסר פעילות לחלופין עם חוסר שקט ומתח kid3, cv4,

כבד וכליות

יין הכליות ויין הכבד ובין ג'ינג הכליות לדם הכבד ישנם יחסים קרובים ששוזרים איברים אלו יחדיו. יש אמרה שאומרת שהכליות והכבד הינם מאותו מקור. ועוד אמרה שאומרת כי כאשר ג'ינג הכליות אינו יוצא מהגוף הוא חוזר לכבד והופך לדם. בדיקור סיני kid3 בשימוש נרחב לטיפול בבעיות הקשורות בכבד ובכליות אם זה בעקבות מים שאינם מזינים את העץ או על בשל פגיעה בכליות על רקע חסר כרוני ממושך בכבד.
בחסר יין כבד כליות יכולים להגיע תסמינים כמו: סחרחורות, טינטונים, קושי בשמיעה, כאבי גב תחתון, כאבי ראש עמומים אוקסיפיטלים ובוורטקס (באזור הראש האחורי, באזור הקודקוד), קשיי שינה, נמלולים ועקצוצים בזרועות יובש בעיניים, יובש בעור, יובש בשיער, ציפורניים שבריריות, יובש וגינלי, הזעות לילה, צואה יבשה, ווסת עם ריח, או אי סדירות וסתית, וסת מאחרת, חוסר פוריות. לשון חסרת חיפוי, ייתכן מחורצת, דופק צף וריק.  נקודות כלליות לטיפולי דיקור סיני למצב זה kid3, liv3. Liv8, bl23, cv4, kid13, sp6.
פורמולה שיכולה להתאים zou gui wan

חסר צ'י כליות

עייפות המוחמרת בפעילות, כאבי גב תחתון, בעיות זיהומיות חוזרות בשתן. לדוגמא אסטמה וקוצר נשימה המוחמר בפעילות על רקע חסר צ'י כליות, נקודות דיקור סיני שניתן לשקול  kid3, u9, bl13, bl23, st36, dingchuan
הכליות נפתחות אל האוזניים חסר בכליות יכול לגרום טינטונים וחרשות כאשר במקרים אלו הנקודה kid3 בדיקור סיני הינה נקודת מפתח לחיזוק ולהזנת הכליות.

כליות ולב

כליות קשורות למיים ולב קשור לאש, שניהם נמצאים במערכת ה shao yin כאשר הכליות מקושרות עם ה zhi והלב עם ה shen. ששניהם נמצאים במצב הרמוני כח הרצון והנפש/מיינד/shen תומכים זה בזה הדדית. כאשר ישנה חוסר הרמוניה בין הלב והכליות יאנג הלב לא יורד בצורה נאותה לחמם את הכליות ויין הכליות לא מסוגל להזיןאת יין הלב ולרסן אש הלב. חוסר תקשורת ויחסים הדים בין הלב והכליות יכולים להתבטא במצבים כמו קשיי שינה, חלימת חלומות מעייפים, זיכרון לקוי בדרך כלל תסימינים אלו הינם כרונים. הנקודה kid3 חשובה בטיפולי דיקור סיני לנתינת תמיכה בכליות לשם תקשורת הדדית, יחד עם נקודות על הלב כמובן.

כליות וריאות

הריאות הם הצמרת והכליות הם השורש. הריאות מורידות צ'י ונוזלים מטה והכליות מעגנות את הצ'י ומאדות חזרה את הנוזלים ללחלוח הריאות. חוסר איזון בין הכליות וריאות מתבטא בשני צורות: 1.חסר יין כליותאינו מלחלח ומקרר אז הריאות מה שמאפשר תסמינים כמו צפצופי נשימה, שיעול יבש, כי דמי. 2.הכליות אינם מעגנות צ'י שיורד מהריאות מה שמביא לתסמינים כמו קוצר נשימה, שיעול ואסתמה. בדיקור סיני kid3 טובה לשני מקרים אלו יחדיו.

mind חיזוק וייצוב רגשות ו

כח הרצון (zhi)

ה zhi צריך להיות במצב מאוזן.  במצבי חסר של ה zhi לאדם אין "דרייב ואמביציה" ומתקשה להתחיל ולסיים משימות. במצבי עודף של ה zhi האדם "נוקשה" עם עצמו ועם אחרים ונוטה להתיש את עצמו ואת אחרים דבר שיכול לפגוע בבריאותו ובבריאות אחרים ולפגום במערכות יחסים בינו לבין הסביבה.

ישנו קשר בין הכליות והלב מבחינת היחסים בין אש ומים מהפן הרגשי על ידי איזון הדדי בין שני איברים אלו. מידע נוסף בהמשך "כליות ולב"


פחד

כאשר אדם מתנהג בפזיזות וחיפזון, פחד הינו דבר הכרחי כדי להימנע מסכנות, אך פחד במצב לא הרמוני עם זרימת החיים, יכול לשתק פעולות שיכולות להביא לידי צמיחה והתפתחות מפני שהאדם רואה קושי וסכנה בכל מקום ובעיקר מתוך פירוש שלו את המציאות הינה פחד פנימי ממימוש מלוא הפוטנציאל שטמון בו.. אך זה כבר לנושא אחר..  בכיוון אחר פחד מתמשך במערכות יחסים או במצבים בחיים יכול להביא לידי תחושת מרמור שיכולה לתרגם לכעס ולפגום בלב.


עמידות רגשית

בדיקור סיני kid3 יכולה לייצב רגשות ובטווח הארוך מונעת חוסר יציבות רגשית ומאזנת את הלב בעזרתה לתגובתיות מתונה יחסית לאגרי החיים. בחוסר יציבות רגשית ייתכנו מצבים כמו כח רצון חלש, תשישות רגשית, פחד, חסר שינה עם חלומות מפחידים. לדוגמר בטיפולי דיקור סיני עבור קושי בהתחלה ובסיום משימות, ראיית פחד וקושי בכל תחום kid3, kid7, cv4, bl62, si3, ht7

נושאים נוספים

אל מעבר לכאבי גב תחתון בטיפולי דיקור סיני kid3 גם השימוש עבור כאבים בעקב שיכול לנבוע מחסר בכליות, טראומה או B סנדרום. במקרים אלו כאשר דוקרים את kid3 יש לכוון לתחושת הקרנה חזקה לכיוון העקב.
הכליות מזינות ומהוות שורש ל cv ול chong ונאמר כי שורש הרחם מתקשר עם הכליות. Kid3 יכולה לבוא לידי ביטוי בדיקור סיני כאשר ישנו חוסר הרמוניה של הערוצים המיוחדים הגורמים לאי סדירות ווסיתית ולבעיות פריון.