המרכז לדיקור סיני תל אביב
נקודות דיקור סיני

נקודת מפגש ערוצי, כבד, טחול, כליות. נקודת התרעה מעי דק

Cv4

Dan tien

האזור סביב cv4 ו cv6 מכונה dan tien, אזור זה קשור להפצת אנרגיה, גם צ'י וגם ג'ינג. Cv4 משימוש בדיקור סיני בא לידי ביטוי בחיזוק יכולת ה"שימור והחזקה" של ה d.t. ולכן יהיה בשימוש לרוב לחיזוק צ'י כליות, ג'ינג כליות, יין ויאנג כליות. לעומתה cv6 יותר עבור אספקט ה"הפצה" של ה dan tien ולכן ביחס ל cv4 היא יותר משחררת סטגנציית צ'י.

ג'ינג כליות

הנקודה cv4 מחזקת ג'ינג כליות ולכן יכולה לשמש כבסיס קבוע לשילוב נקודות לחוסר פוריות, בעיות התפתחותיות פיזיות, מנטליות ומערכת הרבייה, בעיות וסתיות, הזדקנות מוקדמת, בעיות גיל הזהב, ירידה בשמיעה ובראייה, מפרקים ושרירים חלשים.

צ'י המקור

יכולה לבוא לידי ביטוי כנקודה שמקושרת ל yuan qi אשר מחברת בין ג'ינג לאנרגיה (צ'י) ובכך מתפעלת את מערכות הגוף. ניתן לשלבה עם נקודת מקור של איבר מסוים על מנת לחזק צ'י המקור (yuan qi) שלו.

קונטראינדיקציות

מפני ש cv4 קשורה ל dan tien ול yuan qi ברמה אנרגטית עמוקה, ישנה קונטראינדיקציה לפיזור שכן מאגרי האנרגיה הללו יקרים ופחות ברי תחליף כמו הצ'י הרגיל. על כן לא מומלץ להשתמש בה לעייפות יומיומית אלה יותר לתשישות כרונית ברמה עמוקה. במידה ומטופל מעוניין להעלות את רמת האנרגיה שלו על מנת "להספיק" יותר ביום יום ופחות על מנת לאפשר לריפוי להתבצע עדיף להימנע משימוש בנקודה זו.

מחזקת יין ויאנג בכל האיברים

יין ויאנג הכליות הינם מקור היין והיאנג בכל הגוף. בשל יכולה של cv4 לחזק יין ויאנג הכליות הנקודה בטיפולי דיקור סיני יכולה לחזק יאנג ריאות או יין הלב בשילוב עם נקודות מתאימות.

נפש ורגשות

יכולה להשתלב עם נקודות מקור של איברים כדי לטפל באספקטים המנטליים של אותם איברים וגם על מנת לטפל בדיכאון על רקע חסר.

הנקודה cv4 ו gv4

הנקודה gv4 מייצגת את מרכז האנרגיה על ערוץ ה gv בגב המשתייך ל dan tien. שתי הנקודות מחזקות ג'ינג צ'י ויאנג כליות אך gv4  יותר מתמחה בחיזוק יאנג, בוויסות ערוץ gv ולטיפול בגב בעוד cv4 יכולה בנוסף לחזק יין ודם ולווסת את הרחם.

סינדרומים בהם נעשה שימוש ב cv4

חסר ג'ינג ויאנג כליות
סימנים כמו הזדקנות מוקדמת, פוריות, אימפוטנציה, חוסר ריכוז מנטלי. לדוגמא עבור אימפוטנציה ניתן לשקול בדיקור סיני את הנקודות cv4, kid2, kid3, st30, yintang או לחלופין gv4, bl23, bl60, bl64, gv20.

חסר ג'ינג כליות וחסר דם
הזדקנות מוקדמת, פוריות, אל וסת, נשירת שיער, האפרת שיער, עור יבש ומקומט, חולשת שרירים ומפרקים, זיכרון לקוי. לדוגמא עבור חולשת רגליים בקשישים ניתן לשקול בטיפולי דיקור סיני את cv4, kid3, sp6, st36, li4 או gv4, bl11, bl17, bl23, gb34, gb39.

חסר צ'י כליות - צ'י כליות לא חזק
הרטבות, תכיפות, טפטופים במתן שתן, בריחת שתן, בריחת זרע, חוסר כח רצון. Cv4, kid7, kid10, st36, gv20, או לחלופין gv4, bl23, bl28, bl64, gv20

קושי בקבלת צ'י על ידי הכליות מהריאות
שיעול, אסטמה, בעיות נשימה, הזעות ספונטניות ביום, לדוגמא עבור אסטמה המתגברת עם עייפות עם שיעול חלש וקוצר נשימה cv4, cv17, kid6 ,lu9/lu7 ובין ההתקפות bl23, bl13, ding chuan.

שן (shen) לא יציבה, חסר צ'י לב וכליות

חוסר יציבות מנטלית, נטייה לפחד או חרדה בקלות, מתעייף בקלות על רקע רגשי, חש מעורער, חלש וחסר ביטחון נקודות בדיקור סיני שווה לשקול cv4, cv14, cv17, kid3, ht7, st36

חסר צ'י כליות וחסר צ'י טחול
קונסטיטוציה חלשה ללא רזרבה של אנרגיות, עיכול חלש, גב חלש. לדוגמא טיפול דיקור סיני עבור אדם שמתעייף מהר, חסר ביטחון, עם דאגה וללא תיאבון kid3, cv4, cv12, sp4, pc6 או לחלופין bl23, bl20

חסר צ'י כליות עליית יאנג הכבד
דופק ריק, מיתרי, וייתכן עמוק או מתמהמהה. סימנים כמו עייפות, רגישות יתר, חוסר שקט, סחרחורות, מיגרנות, יתר לחץ דם. לדוגמא עבור כאבי ראש, רתיעה מאור, חולשת גב תחתון, מתח בצוואר ובכתפיים cv4, kid3, liv3, gb14, gb20, gv20.

חסר יאנג הכליות עם קור פנימי
מצבים כמו תשישות עם תחושות קור בגוף ובקצוות הגוף. לדוגמא עבור דיכאון, חוסר רצון ואנרגיה, סירקולציה לקויה אפשר בטיפולי דיקור סיני לשקול את cv4, kid1, kid2, ht7, st36 או לחלופין את gv4, gv14, bl23, bl60

חסר יאנג הכליות והצטברות נוזלים (בצקות)
דופק ריק ועמוק, ייתכן מתגלגל עם מצבים כמו תחושות קור, קושי במתן שתן ובצקות, לדוגמא עבור בצקות עם חוסר נוחות בבטן ודיכאון ניתן לשקול את cv4, cv9, kid7, sp9, st28

חסר יאנג הכליות וטחול (שקיעת צ'י)
צניחת איברים, טחורים, צואה רכה. לדוגמא לטיפול בצניחת קיבה, תשישות ותחושת קור ניתן לשקול בדיקור סיני את cv4, cv12, st36, kid7, st21.   
הערה: st21  הינה באותו גובה של cv12.

חסר יין הכליות וחסר צ'י ודם
דופק מהיר, דק וייתכן מחוספס. עם מצבים כמו עייפות, חוסר שקט, חוסר שינה, פלפיטציות, אל ווסת, חוסר פוריות. לדוגמא עייפות, חוסר שקט וחום בחזה. Cv4, sp6, st36, kid6, ht7, ht3, anmian.