המרכז לדיקור סיני תל אביב
נקודות דיקור סיני

פתיחת yin qiao

kid6

תפקידים

מזינה כליות ומנקה חום מחסר

מיטיבה עם הגרון

מיטיבה עם הרחם

מווסתת yin qiao

מרגיע נפש
מווסתת מחמם תחתון

מחזקת יין

הנקודה המרכזית על ערוץ הכליות בטיפול בחסר יין. מטפלת בבעיות על רקע חסר יין כמו חסר שינה, חוסר שקט, גרון דואב, פחד וחרדה. Kid1 יכולה לחזק יין אך היא בעיקר עבור מצבי עודף אש. בדיקור סיני הנקודה kid2  יכולה להסיר חום מחסר של יין. Kid3 הינה נקודה ניטלית שיכולה לחזק חסר יין או חסר יאנג. בדיקור סיני לנקודה kid9 ישנה פעולה דומה ל kid6 בחיזוק יין אך היא אינה חזקה כמוה. Kid10 יכולה לחזק את מיים הכליות ויין הכליות וכנקודת מיים על ערוץ הכליות יכולה לקרר עודף או אש מחסר.

בגלל שבטיפולי דיקור סיני kid6 מחזקת יין היא יכולה להרגיע נפש, לטפל ביובש בגרון ובחוסר נוחות או כאבים בגרון. ועוזרת לטיפול בבעיות עוריות על רקע חסר יין כליות או חום בדם.

עבור טיפול בגלי חום בגיל המעבר עם חרדה ניתן בטיפולי דיקור סיני לשקול את kis6, kid10, sp6, ht6, ht3, kid2

נקודת פתיחה yin qiao

ערוץ yin qiao דרך הצד המדיאלי של הרגל, פרינאום, החזה והגרון בעוד ערוץ הכליות הראשי עובר דרך הבטן, מתחבר עם הרחם, נפגש עם הלב ועולה אל הגרון.

משמע שני ערוצים אלו עולים אל הגרון


גרון
כאשר חום שנובע מחסר יין מגיע ו"חורך" את הגרון תתכן נפיחות, יובש אדמומיות וכאב בגרון. סוג זה של כאבי גרון מאופיין בכך שהוא כרוני וממושך ומתמהמה מלהירפא, הוא בדרך כלל מוחמר בערב או בעייפות. בדיקור סיני kid6 הינה נקודה דיסטאלית מרכזית לטיפול בנושאי גרון מסוג זה.

מעבר לכך בשל הקשרה של kid6 לשני הערוצים היא יכולה לטפל בכאבי גרון משני הסוגים, עודף או חסר.
היא יכולה גם להיות בשימוש על גלובוס היסטריקוס ( גלובוס מה ? נו המילה הזאת ששמענו פעם ראשונה כאשר החלטנו לעזור לאנשים וללמוד 4 שנים מקצוע שרוב האנשים לא מבינים אותו או באנגלית plumstone qi) המקושר עם סטגנציית צ'י או סטגנציית ליחה.


עיניים

ערוץ yin qiao וערוץ yang qiao מתחברים בעין בנקודה bl1. הנקודה kid6 רשומה לבעיות עיניים כמו אדמומיות וכאב בקנטוס הפנימי של העין והפרעות בראייה על ידי נקודות וריצודים.

היא יכולה לטפל גם בבעיות עיניים בקשישים.


שינה

ערוץ yin qiao יכול לבוא בשילוב עם ערוץ yang qiao כדי לווסת שינה מכיוון ששני הערוצים הללו זורמים מעלה אל העין.

נאמר כי כי כאשר ערוץ ה  bl נכנס אל המוח הוא מתחלק לערוץ yin qiao ולערוץ yang qiao ושניהם למעשה נפגשים בקנטוס הפנימי של העין. בשל כך יש ל kid6 את היכולת לטפל בקשיי שינה על רקע עיניים שאינם מצליחות להיסגר בשל עודף ב yang qiao ובישנוניות יתר על רקע עודף ב yin qiao שווה לשקול שימוש בערוץ yang qiao במידת הצורך. מכיוון שערוץ yin qiao יחד עם ערוץ הכליות עוברים בחזה, kid6 יכולה להיות בשימוש בשילוב עם lu7 ו/או pc6 לכאבים וחוסר נוחות בחזה.

לדוגמא עבור ישנוניות ניתן לשקול בטיפולי דיקור סיני את השילוב kid6, bl62, bl1

הרמוניה בין הכליות ללב

הכליות השייכות לאלמנט המים ול zhi. ה zhi קשורה/קשור לכח הרצון וההתמדה המעגנות ומאזנות את הלב. הלב שייך לאלמנט האש ול shen (נפש, רוח, תודעה ) לה ישנה נטייה להתרחבות אינסופית. בגלל שאנו חיים על מישור האדמה, כדור הארץ לו יש אנרגייה דחוסה חוקים וכללים שכאלו, ישנו צורך ב zhi על מנת שיגדיר מטרות וידבוק בהתמדתם כמו מים שמתמידים תמיד עם כח המשיכה, גם במצבי חוסר נוחות זמנית על מנת לאפשר התרחבות של הנפש של ה shen. מן הצד השני בגלל שכל דבר מגרגיר החול הקטן ועד החברות הגדולות בעולם נמצאים תמיד בתנועה מתמדת וכך גם אנחנו ישנו צורך להעריך על ידי הקשבה סבלנית ללב. ל shen שלנו ולהעריך אם מה שאנחנו עושים עדיין תואם את הוויתינו. ולבחור בשינוי כשמרגיש, מהדהד נכון ומתרחב.

מהצד השני כאשר zhi הכליות בחסר תתכן נטייה ל shen הלב לפזיזות והתלהבות יתר ולחוסר יכולת לסיים משימות ודברים. אותה פזיזות ויתר התלהבות יכולה גם לפגום ביחסים ובמטרות ארוכות טווח.
מבחינה קלינית כאשר ישנה חוסר הרמוניה בין שני איברים אלו הנקודה kid6 בטיפולי דיקור סיני יכולה להחזיר את התקשורת בין הלב והכליות במיוחד במצבים בהם ישנו חום מחסר יין הכליות שיכול לגרום לתסמינים כמו עצב, התלהבות יתר, פחד, קשיי שינה. בעיקר מוחמרים בערב ובלילה.
כמובן שהייתי מוסיף גם נקודות על הלב. שילוב מצויין לחרדות כאלו עם דופק מהיר וחלש ht6, kid6

מחמם תחתון

לנקודה kid6 יש יכולת לוסת את פעילות הרחם, הגניטליה ושני הפתחים היינים התחתונים (פי הטבעת והשלפוחית) בפעולות אלו היא מתמחה בהזנת יין לסילוק חום מחסר אך כנקודה על ערוץ הכליות יש לה אפשרות גם לחזק יאנג ולחמם קור.
הרחם מחבר אל הכליות, הכליות שולטות על ההתפתחות המינית והינם המקור של ערוץ ההתעברות cv ושל ה chong. בריאות הרחם מקושרת בקשר ישיר אל הכליות.

ווסת

הנקודה kid6 הינה נקודת הפתיחה של ערוץ yin qiao ובשל כך יכולה בדיקור סיני וברפואה סינית לטפל באמנוריאה או אי פריון (כמו קור ברחם) ונושאים הקשורים ללידה (כמו צירים קשים, הפרשות וגינליות רבות סחרחורות וכאבים אחרי לידה) על רקע חסר בכליות, במיוחד אם היא משתלבת עם עם lu7 שהינה נקודת הפתיחה של ערוץ cv ערוץ ההתעברות.

גניטליה

מטפלת באזור הגניטליה בעיקר על רקע תנאי חום המתבטאים כגרד גניטלי, זקפה פתאומית ולא רצונית, הפרשות וגינליות ובריחת זרע. מבחינת דרכי השתן בדיקור סיני kid6 יכולה לבוא לידי ביטוי בדחיפות במתן שתן, שתן לא רציף, בריחת שתן בלילה ובצקות כהתבטאויות של חסר צ'י או יאנג כליות.

עצירות על רקע חסר בנוזלים

הנקודה kid6 יכולה לבוא לידי ביטוי בדיקור סיני עבור עצירות על רקע חסר יין בכליות שהתרחב ויצר יובש במעיים או על רקע מחלת חום ממושכת שכילה את נוזלי המעיים.  אולם בכתבים נראה כי היא כלולה במרשמי נקודות דיקור סיני עבור כלל סוגי עצירויות.

למתקדמים Yin qiao

בקליניקה במיוחד בשימוש היכן שיש הידוק בצד המדיאלי של הרגל יחד עם רפיסות בצד הלטרלי.

נסיון קליני מראה שיש קשר בין yin qiao למערכת השריר שלד שמקיפים את איברי הגוף הפנימיים, כמו למשל התנועה הפריסטלטית לאורך מערכת העיכול. קשיי עיכול ובליעה לאחר "שבץ" הראו תגובתיות לפתיחת yin qiao. בטיפולי דיקור סיני השילוב של kid6 יחד עם  ht5  מראה תגובתיות לשרירים הפנימיים בגוף.

הנקודה ht5 כנקודת חיבור מעוררת את תנועת הדם בערוצי החיבור היינים ולכן טובה לתנאים הקשורים לסירקולציה על רקע בעיות הקשורות ל"מח".

ערוץ yin qiao טוב לתנאים בהם תמיד רוצים לישון ואפילספיה.

כאשר אדם מראה סימנים שקורים באותו זמן ביום שווה בטיפולי דיקור סיני לשקול טיפול בערוצי qiao אפילו סימנים יחסית קלים כמו שיעול חוזר או כאבי בטן.

אם הבעיה קוראת באותו זמן בלילה להשתמש ב yin qiao

אם הבעיה קוראת באותו זמן ביום להשתמש ב yang qiao

ערוצי ה qiao טובים בשל כך גם ל "ג'ט לג"  אחרי טיסה.

בכל המקרים לעיל מומלץ לבדוק במגע את ערוצי ה qiao  לנקודות הפתיחה שלהם כדי לאשש אבחנה.

הנקודה kid6 בהקשר זה בשימוש לא רק עבור הכליות אלה גם לבעיות הנובעות מחוסר נוחות במערכת העיכול ועד לכאבים בלב או באזור הלב ובעיות התפתחותיות בילדים. לנקודה זו יש השפעה נרחבת על ויסות תנועתיות וחיבור בריא של האיברים הפנימיים.

הנקודה kid8 הינה נקודת הצטברות (xi cleft)של yin qiao ונמצאת 2 צון מעל kid3 ממש חצי צון פוסטריורית ל kid7. בדיקור סיני yin qiao ושימוש ב kid8 כנקודת ההצברות שלו בשימוש במקרים של דיכאון במיוחד עם קשר לחוסר תפקוד של האיברים כאשר המטופל מרגיש כאב או חוסר נוחות באיבר מסוים לעומת yin wei כאשר הדיכאון קשור לחוסר נוחות כללי ללא כאב ברור ועקבי.