המרכז לדיקור סיני תל אביב
נקודות דיקור סיני

מקור

Li4

תפקידים

משחררת חיצון

מווסתת ערוץ מעי גס
מווסתת איבר מעי גס
מנקה חום
מרגיע מתח מהשרירים
מסיע מסות
מקלה על כאב
מרגיע יאנג הכבד ורוח פנימית

משחררת חיצון

li4+lu7 הינם נקודות דיקור סיני שבאות לעיתים קרובות על מנת לחזק את פעולת הפיזור של הריאות לשחרור רוח חיצונית מהגוף עם התבטאויות כמו התעטשויות, נזלות, נוקשות בצוואר ובכתפיים, התקררות ושפעת.
li4 בשילוב עם kid7 מעודדות הזעה לשחרור פתוגן חיצון רוח קור או לוויסות הזעה במקרה שהזעת יתר אינה מועילה בשחרור רוח קור. בדרך כלל עם דופק צף וייתכן מהיר

מווסתת את ערוץ המעי הגס

מטפלת בכאב, דלקתיות או אבדן תנועה ורגש בכל מקום על הערוץ כמו לדוגמא ארטריטיס של האצבעות, הידיים, המרפק או הכתף בכל התנאים מבחינת אבחנה סינית.
נקודת דיקור סיני li4 יכולה להיכלל לשם כף יחד עם נקודות נוספות על הערוץ כשרשרת נקודות. עבור בעיות ראש ופנים טובה לפציאליס, טריג'מינל נאורלגיה, כאבי שיניים, נעיל לסתות, כאבי ראש פרונטליים, או צידיים, לדוגמאיכולה להשתלב עם lu7, st40, yintang לכאבי ראש טמפורלי.
צוואר גרון ולשון - l4 בשילוב עם li17' li18 יחד עם מקומיות עבור כאב ונוקשות בצוואר, כאב ונפיחות בגרון או בלשון לדוגמא li4 יחד עם ht5 ו kid1 לאפזיה. השילוב li4, li1, li18, st9, st44 יכול להוות שילוב עבור כאבי גרון עם קושי בבליעה.
אף - הנקודה הדיסטאלית המרכזית לטיפול בנושאי אף כמו ריהניטיס, ריהניטיס אלרגי, סינוסיטיס, נזלת דמית, בדרך כלל בשילוב עם נקודת דיקור סיני li20 לשם כך.

עיניים - בשימוש לא רק עבור מקריי עיניים אקוטים כמו רוח חום אלה גם עבור נושאי עיניים כרוניים כמו גלאוקומה או קטרט וראייה מטושטשת.  דוגמא לשילוב נקודות דיקור סיני לראייה מטושטשת li4, li1, bl2, gb20, st36.

מוסתת את איבר המעי הגס

במצבים כמו שלשול, זידינטריה, עצירות וכאבי בטן, אולם למצבי חסר כרוניים שווה לשקול את li10 בנוסף או במקום.

מנקה חום ורוח חום + חום קיץ

במצבים  נקודות דיקור סיני li4 , li1 , gv14 הינם שילוב נפוץ כאשר רוח חום הופכת לרוח פנימית עד למקרים חמורים כמו שבץ או פרכוסים, במקרים אלו שווה לשקול להוסיף את , gv14 ,li1 ,דימום bl40 .
li4 + li11 יחדיו באים לידי ביטוי עבור חום בדם עם הפרעות עוריות ואדומות כמו אקזמה בדרך כלל עם דופק מהיר, מלא וגועש, li4 טובה עבור טובה לחום, חום קיץ, דלקות שקדים.

מרגיע מתח מהשרירים

בדיקור סיני li4 יכולה להני להניע סטגנציית דם, לשכך כאב, להרגיע יאנג כבד ולהרגיע נפש. מכך נובע שהיא יכולה להרגיע מתח מהשרירים. כמו בהמיפלגיה, טריג'מינל נאורלגיה, לסת נעולה וכאבי ראש. בהמיפלגיה יכולותיה להרגיע מתח מהשרירים קשורה עם יכולתה לחזק את פעולת השרירים על ידי הנעת דם. יכולה להשתלב עם st40 לשם כך.
ניתן להוסיף לה את gb21, gb34, liv3, sp6, gv20 להרגעת מתח שרירי מכלל הגוף יחד עם עצבנות כללית.

מניעה סטגנצית דם ברחם

במצבים  אחת נקודות דיקור סיני העיקריות להנעת סטגנציית דם ברחם בדרך כלל משולבת ע ם sp6, sp4 לשם כך.עבור מקרים כמו דיסמנוריאה, אנדומטריוזיס קשים או כאבים בלידה,  לידה או לידה מאחרת, השארות שלייה.

מניעה מסות

בהפחתה יכולה להניע מסות כמו נפיחויות לימפטיות או בלוטות תיירואיד. בשילוב עם נקודות ששולטות במחמם התחתון כמו sp4, sp6 יכולה להניע מסות בבטן.

מקלה על כאבים

יחד עם נקודות דיקור סיני נוספות li4 מצויינת להקלה על כאבים בעיקר בפנים, בזרועות, במעיים או ברחם. li4, liv3, gb34, sp6, gv20, gv21 יכול להיות שילוב עבור כאבים כללים ומפושטים.

מרגיע יאנג ורוח פנימית

li4 + liv3 הידועים בשמם 4gatse ידועות כמשככות כאב ומרגיעות יאנג כבד ורוח פנימית, שילובם יכול לבוא לידי ביטוי בעודף מתח, סחרחורות, כאבי ראש, חוסר שקט על רקע עליית יאנג ורוח פנימית, ניתן להוסיף לשילוב זה את kid1 ואת gv20 במצבים יותר אקוטים.  דוגמא לשילוב עבור כאב ראש יחד עם כאב בעיים על רקע עליית יאנג li4, liv3, gb20, gb1, gb14, sp6/

מרגיע נפש

li4 יחד liv3 הינם נקודות דיקור סיני מצויינות להרגעת נפש לתחילת טיפול כללי כאשר עדיים לא בטוחים לגבמריי באבחנה, מומלץ להתמקד באבחנה נכונה ואפשרי להוסיך להם נקודות נוספות כמו kid1 כדי לעגן מטה, gb34 להרגעת עליית יאנג מעלה, gv20 לפתיחת התודעה מעלה, sp6 נקודת חיבור שולשת היינים של הרגל , pc6 מומלצת בשילוב בהתאם לאבחנה.

הפרעות עוריות

לשם כך בדרך כלל משתלבת עם נקודת דיקור סיני li11. עבור בעיות עוריות על רקע לחות חמה אפשר לשקול להוסיף את li11, sp6, sp9, לנושאים עוריים על רקע חום בדם, יחד עם li11, sp6, sp10 ייתכן יחד עם דימום של bl40 אפשרי יחד עם pc3. עבור בעיות עוריות על רקע רוח חום אפשר לשקול להוסיף את li11, gb20, gb31 עבור בעיות עוריות על רקע חסר דם  אפשרי להוסיף את st36 ו sp6 כמובן.

מחזקת צ'י ודם

בדיקור סיני  li4 יחד עם st36 היאנג מינג עשיר בצי' ודם ועל כן שילוב של שתי נקודות אלו מעולה לחזוק צ'י ודם כמו למקרים של חולשת שרירים, ראייה מטושטשת, עייפות וחסר דם שמוביל להפרעות עוריות. כמובן ששת הפרחים עם מוקסה כמו bl17, bl18, bl20 יכולות לבוא לידי ביטוי.