המרכז לדיקור סיני תל אביב
נקודות דיקור סיני

חיבור, פתיחת CV

Lu7

נקודת חיבור

תטפל בבעיות לאורך המעי הגס כמו המיפלגיה, ארטריטיס של הכתף, צוואר נוקשה, נעילת לסתות, כאבי שיניים, פציאליס, אף סתום, דליפות מהאף, טריג'מינל נאורלגיה, טיקים בפנים. בגלל שערוץ המעי הגס עובר בראש, ניתן בטיפולי דיקור סיני להשתמש בנקודה זו לכאבי ראש פרונטלים ולטרלים.

משחררת רוח חיצונית

בטיפולי דיקור סיני הינה אחת העיקריות לשם כך, במיוחד לרוח קור בשלביה הראשונים. מחזקת את פעילות הפיזור של הראות ועוזרת לסירקולציית wei qi ובשל כך לעידוד הזעה ושחרור פתוגנים. היא טובה עבור התקררויות ושפעות  לא רק עם שיעול וגרון כואב אך גם עם תקיעויות והפרשות מהאף, כאבי ראש, כאבי שרירים בצוואר ובכתפיים. בטיפולי דיקור סיני היא משתלבת לשם כך מצויין עם li4. דוגמא לטיפול עבור פלישת רוח קור באזור האוקסיפיטלי יחד עם כאבי צוואר lu7, li4, bl10, bl14, gv16

מטפלת בבעיות לאורך ערוץ מעי גס

כתף וזרוע
יכולה לשמש כנקודה דיסטאלית לבעיות כתף וזרוע לאורך ערוץ מעי גס כמו לדוגמא המיפלגיה, ארטריטיס, כתף קפואה. בטיפולי דיקור סיני היא בדרך כלל תבוא לידי ביטוי בצד הנגדי למפרק הכואב.

בעיות צוואר
עבור רוח קור בצוואר ולבעיות צוואר וכתף על רקע סטגנצייה בערוץ, יכולה להשתלב עם נקודות נוספות בשרשרת לאורך הערוץ כמו li4, li15, li16, li18

ראש ופנים
בשימוש בהפחתה בשילוב עם נקודות דיקור סיני מתאימות על המעי הגס והקיבה. במקרה זה הנקודה lu7 הינה בשימוש באותו הצד של הבעיה לדוגמה לכאב ראש פרונטלי בעקבות חשיפה לרוח קור lu7, li4, li20, bl2

אף סתום או דולף
בטיפולי דיקור סיני הנקודות lu7, li4, li20 יכולות לבוא לידי ביטוי בסינוסיטיס ואף סתום על רקע רוח קור, רוח חום, התקררות ואלרגי'ק ריהניטיס. Lu7 יותר בשימוש עבור מקרים אקוטים של התקררות ופחות למקרים כרוניים ממושכים עם הצטברות ליחה. נקודות ששווה לשקול בטיפולי דיקור סיני עבור סינוסיטיס כרוני על רקע רוח קור lu7, li4, li20, st2, st3, st40.


סטגנציית צ'י ראות

הנקודה lu7 מחזקת את פעולת הפיזור וההורדה של הריאות במצבים כרוניים או אקוטים כמו אסטמה, שיעול, וקשיי נשימה.
על רקע רגשי ייתכן כי ישנו חוסר בנשימה עמוקה באופן תדיר דבר שיכול לגרום לכך שלא נכנס מספיק אוויר לגוף על רקע תקיעות צ'י בחזה ובראות. בשל כך ניתן בטיפולי דיקור סיני להשתמש ב lu7 בהפחתה. מומלץ לעשות אבחנה בין סטגנציית צ'י ראות לחסר צ'י כרוני בראות שם lu9 יותר מתאימה.

הנקודה lu7 ורגשות

בטיפולי דיקור סיני הנקודה lu7 טובה לנושאים הקשורים לראות, לאלמנט המתכת עם יכולת לשחרר, צער שאינו מבוטא, דיכאון והימנעות מהחיים כל זאת על רקע תקיעות צ'י בחזה. לעיתים בזמן דיקור סיני נקודה זו יכולה להציף רגשות ולכן מומלץ להכין את המטופלים לכך.

היא משתלבת עם נקודות נוספות בהתאם, מספר דוגמאות לכך
עבור צער, איבר ראות lu7, bl13, bl42, cv17, cv22
עבור עצב lu7, bl15, bl44, pc6, cv17, cv22
עבור תחושת תקיעות רגשית בדיאפרגמה lu7, bl17, bl46, cv14
עבור כעס ותסכול lu7, liv3, bl18, bl47, cv14, cv17
עבור דאגה lu7, bl20, bl49, sp6, cv12, cv14

עבור פחד lu7, kid3, bl23, bl52, cv6, cv14

דוגמא שניתן לחשוב על שימוש בנקודה זו היא עבור פחד ודאגה יחד עם נשימה שאינה מספקת, עייפות וברונכיטיס. Lu7, cv14, cv17, bl42, st36

נקודת פתיחה של מרידיאן cv

מרידיאן cv מקורו מהכליות והמחמם התחתון. בטיפולי דיקור סיני על מנת לפתוח אותו נשתמש ב lu7 כנקודת פתיחה וב kid6 כבת הזוג שלה.
אינדיקציות למרידיאן CV  יכולות להיות בצקות, חסר פוריות, גיל המעבר, עייפות, דיכאון,
הנקודה lu7  יכולה לטפל בבעיות CV   במחמם העליון כמו אסטמה, ונשימה חלשה בקשישים. במחמם התחתון כמו חסר פוריות, פיברואידים ותסמיני גיל המעבר. אפשר לחשוב על טיפול עבור אימפוטנציה על רקע מתח ודיכאון על ידי CV  עם lu7, kid6, cv6, cv14, yintang


שימושים קליניים ל CV
בעיות עם בטן תחתונה וגניטליה
בגברים - הרניה שמפילה את קיר הבטן התחתונה והאזור בין איבר המין לפי הטבעת (scrotum).
בנשים - מסות בטניות, בדרך כלל על רקע סטגנציית צ'י ודם שמובילות לבעיות ברחם ורבייה.

בקליניקה cv בשימוש בעיקר התפתחות ורבייה אולם שווה לשקול להשתמש בו עבור בעיות הנמצאות לאורך הערוץ כמו בעיות במערכת השתן, כאב בטן ואף פצעים ונגעים בפה ובלשון.
שילוב נקודות cv  שימושיות עם נקודת הפתיחה.
Cv3 - נקודת ההתראה של ה bl לעיתים תכופות בשימוש עבור בעיות במתן שתן על רקע עודף, וטובה גם לערמונית מוגדלת בגברים.
Cv4 - נקודת הצטברות (xi cleft) של ה cv, נקודת התרעה של המעי הדק (si) קשורה לעיתים קרובות עם סטאזיס של דם ובהרבה הפרעות הקשורות לדם היא מתחברת עם sp6 כדי "לאתחל" את מחזוריות הדם, או עם liv3+li4  כדי את דינמיקת ותנועת הצ'י.
Cv6 -  ים הצ'י, נקודה שמתייחסים אליה המון בצ'י גונג. יש לה יכולת לתת "בוסט" לצי' למרות שהיא נקודה יינית. זהו צ'י שמגיע מהמינג מן. במקרה של "התשת ערוצים" לרוב על רקע דיקור יתר היא משתלבת עם liv3+li4. כאשר cv4 משתלבת עם 4gates היא יותר מיטיבה עם היין cv6 לעומתה בשילוב עם 4gates יותר מיטיבה עם הצ'י. באנשים גדולים לשם כך ניתן בדיקור סיני לדוקר עמוק לעשות סטימולציה ואז להוציא מעט.

הנקודה cv11 - יחד עם st36 ו li10 מיטיבה עם העיכול והצי' הפוסט נטאלי, לא להפחתה.

הנקודה  cv12 - יכולה לחזק או לפזר טחול וקיבה, נמצאת בשימוש נרחב, לחוסר במחמם האמצעי ואף למצבי עודף.

הנקודה cv17 - בדיקור סיני cv17 עוזרת להחזיר תנועת צ'י הפוכה בערוץ, במצבי בחילות היא מועדפת על הרבה רופאים בסין. מומלץ לזכור שהיא נקודת התראה של מעטפת הלב ועל כן יכולה להרמן jue yin.

מטובוליזם נוזלים בגוף

יכולה להיות בשימוש עבור בצקות על רקע עודף פלישת רוח חיצונית משום שהיא מעודדת את פעולת פיזור הריאות. לשם כך בטיפולי דיקור סיני ניתן לשלבה יחד עם sp9, li4, bl13, bl22 כולם בהפחתה.
הנקודה lu7 יכולה לבוא לידי ביטוי גם בשימוש לבצקות על רקע חסר, קושי במתן שתן בעיקר בגיל מבוגר עם סימני עייפות לשם כך ניתן לשקול את השילוב lu7, kid6, cv6, cv9, cv3.
קומבינציית lu7 יחד עם kid6 מחזקת את התקשורת בין הראות לכליות בנשימה ובמטבוליזם של נוזלים ויכולות לבוא בשילוב עם bl23, bl13.
 דוגמא לשילוב עבור בצקות ועייפות ודיכאון  lu7, kid6, bl23, bl13, bl22 או לחלופין lu7, kid6, cv4moxa, cv8moxa

טיפול בנושאי עור/דרמטולוגיה

מטפלת בנושאי עור על רקע פלישת רוח כמו אורטיקריה, אקזמה. אפשר לחשוב לשם כך לשלבה יחד עם  li4, bl12, bl13
היא יכולה להשתלב בטיפולים עבור נושאים עוריים שמתבטאים לאורך קו CV עם kid6 ונקודות מקומיות נוספות לאורך הערוץ.
לדוגמא השילוב lu7, li4, st36, st44 יכול לבוא לידי ביטוי עבור התקפות אקזמה אקוטיות חוזרות.

למידע נוסף על lu7 בדף נקודות חיבור