המרכז לדיקור סיני תל אביב
נקודות חיבור

ברפואה סינית ניתן לחשוב על ערוצי החיבור בשני דרכים: הראשונה הינה ערוץ חיבור היוצא מנקודת חיבור ומתחבר לבן זוגו הייני או היאנגי. הדרך השנייה לחשוב על נקודת החיבור הינה כמו ענפים של עץ שמתחברים ויוצאים מהערוצים לחלקים נוספים בגוף, ייתכן שהכוונה לאזורים עם כלי דם קטנים או אזורים קטנים שלעיתים נראים ככל דם קטנים שיותר קרובים חלק השטחי של הגוף. כלי הדם הקטנים שנראים בגוף בחלקו היותר שטחי נקראים "collaterals" . בדרך כלל באותם collaterals ניתן לראות בעיניים כלי דם קטנטנים ובמידה ושינה סטגנציית דם בטיפולי דיקור סיני הקזה ודימום של אותם collaterals יכול לסייע בטיפול.

 

שימוש בנקודות חיבור
האופן בו מתבצע החיבור בין הערוצים היינים למקביליהם היאנגים ולהיפך, אינו על ידי "ערוץ חיבור אחד" אשר יוצא מנקודת חיבור לערוץ המקביל אלה יותר ערוצי חיבור קטנים כמו נימים קטנטנים מתפצלים כמו ענפים קטנטנים מגזע מסוים באזור סביב נקודת החיבור עד לרמת המיקרו סירקולציה הקטנה בה הם פוגשים את רמת המיקרו סירקולציה של הערוץ התפצל שיוצא מנקודת החיבור של הערוץ המקביל.
התוצאה של שימוש בנקודות חיבור בטיפולי דיקור סיני בזוגות איברים יינים ויאנגים היו איזון בין שני האיברים, בדרך כלל איזון בין יין ליאנג.

מבחינת תפקוד בדיקור סיני קחו לדוגמא את St40 נקודת החיבור על ערוץ הקיבה. אחת האינדיקציות העיקריות שלה הינה "התמרת ליחה" ו"סטגנציית נוזלים". ליתר דיוק פעילויות אלו נובעות מיכולתה של st40 כנקודת חיבור לאזן את יין ויאנג הטחול והקיבה.

במקרה זה ישנה תקיעות של הטחול על רקע עודף יין/ליחה, סביר להניח על רקע חסר בטחול ועל כן על מנת לעודד את פעילות ההתמרה שלו על ידי חיזוק נזדקק לדחיפה יאנגית מבן זוגו, הקיבה.

מהצד השני אפשרי בדיקור סיני לשחרר עודף דרך נקודות החיבור לדוגמא במקרה של פציאליס על רקע עודף בערוץ המעי הגס בפנים ניתן לשקול שילוב של lu7 נקודת החיבור על ערוץ הריאות כדי לספוג ולשחרר את התקיעות העודפת שהצטברה בפנים.

בבואנו לטפל בדיקור סיני מומלץ לזכור כי כאשר נחשוב על נקודות חיבור נחשוב אל מעבר לערוץ ייני ויאנג אלה גם על ה collaterals ברמה השטחית של הגוף. לדוגמא בפציאליס כרוני על רקע פגימה ביכולת הגוף להזרים צ'י ודם לפנים נחשוב על שימוש ב li6 נקודת החיבור על המעי הגס על מנת להזרים דרך ערוצי החיבור צ'י ודם לפנים.

Image by Clay Banks

lu7

ערוצי החיבור של הריאות מגיעים לגרון ולמערכת הנשימה העליונה ולכן בדיקור די שטחי של lu7 אפשרי להשפיע על הגרון, שיעולים היצרות או חסימה במערכת הנשימה העליונה. דיקור מעט יותר עמוק יכול לעזור בטיפול בכאבי ראש על רקע פלישת פתוגן חיצוני.

בנוסף ליכולתה להשפיע על החיצון היא יכולה לטפל בבעיות במערכת השתן. מערכת tai yin נפתחת לצד החיצוני של הסביבה הפנימית של הגוף, ערוצי החיבור של הריאות יכולים להגיע עד לאיזור השטחי ביותר בגוף, עור הגוף. Tai yang נפתחת החוצה מהגוף אל הסביבה, מפני שלשני ערוצים אלו ישנם פעולות של "יציאה החוצה" הם חופפים בפעולותיהם. זיעה ומתן שתן, שניהם דרכים לשחרור פסולת החוצה מהגוף. כאשר ישנה בעיה של חסר הפעילות בערוצי החיבור של של מערכת tai yin בעיות במתן שתן עלולות להיווצר.
בקליניקה בטיפולי דיקור סיני אל מעבר למערכת השתן ונשימה lu7 יכולה לטפל בפצילאליס, בלס פלסי, תופעות לאחר שבץ, בלס פלסי על רקע חסימה בערוץ המעי הגס בפנים. מעבר לכך היא יכולה לטפל ביתר לחץ דם כאשר פעולת הריאות אינה תקינה.


Li6 - (על ערוץ המעי הגס, 3 צון מפרק כף היד)

יכולה לנקות חום מערוצי החיבור של yang ming כמו דימומים מהאף, עיניים אדומות, כאבי שיניים, טנטונים, נפיחות בגרון או/ו בפנים. היא נחשבת לטובה במיוחד בטיפול בפציאליס או טריג'מינל נאורלגיה.

st40 

בעיקר עבור עודף ליחה מפריע לפעילות הטחול. במקרים אלו נעביר אנרגיה יאנגית מהקיבה אל הטחול. בנוסף בבעיות שקשורות לערוץ yang ming בפנים, אם st40 תהייה יותר רגישה במגע מאשר li6 היא תהייה עדיפה.

sp4 

מעבר להשפעה כנקודת חיבור וכנקודת פתיחה של ערוץ chong הנקודה sp4 כמו st40 יכולה בדיקור סיני לאזן בין הטחול לקיבה במגוון תנאים במקרים שלעיתים קרובות ישנה מעורבות של לחות. ערוצי החיבור של הטחול מתקשרים עם הפנים באזורים סביב העיניים. נפיחות סביב העיניים לעיתים קרובות משקפת הצטברות לחות בערוץ החיבור של הטחול. ערוצי החיבור של הטחול מגיעים גם לחזה ובמקרים מסוימים כאשר ישנה רגישות ב sp4 ניתן לדקור אותה במקרים של pleuritis בריאות.
בשל העובדה שערוץ ה chong מביא זרימת דם לאיברים בבטן היא יכולה לבוא לידי ביטוי בבעיות עיכול על רקע חסר עם תסמינים כמו חוסר יכולת לעכל וחוסר נוחות בבטן. בשל היותה נקודת הפתיחה של ערוץ ה chong היא יכולה לשמש לאי סדירות וסתית. בשל יכולתה לנקות גם את ערוצי החיבור של הקיבה היא יכולה לבוא לידי ביטוי בניקוי חום ב yang ming עם תסמינים כמו בחילות והקאות, כאב בקיבה, אינסומניה וחוסר שקט. שימו לב במקרים אלו של חום תקוע ב yang ming החום נע מעלה ויכול להשפיע על הלב כמו בפורמולה ban xia shu ming tang.

Si7 

נקודת חיבור, 5 צון מפרק כף היד על הערוץ.

נאמר שנקודה זו מסורתית פותחת את הערוצים ומתמירה סטאזיס.  נאמר עליה שיש לה יכולת לייצר נוזלים יינים. דינמיקת הצ'י של המעי הדק מקושרת לעיתים תכופות עם יצירת נוזלים יותר סמיכים מגוף.
בטיפולי דיקור סיני בקליניקה היא יכולה לבוא לידי ביטוי בכאבי ראש, סחרחורות, נוקשות בצוואר ואף גידולים קטנים מסביב לעין ( המקושרים לעיתים עם עליית אש הכבד). עבור סחרחורת היא מתאימה במקרים בהם פתוגן מסויים מהחיצון מסוג חום יכול להוביל לחום ולעלייה גועשת של דם לראש.

 

Bl58

חיבור
לנקודה זו יש את היכולת לפתוח את ערוצי החיבור ולעורר את המח. לכן בדיקור סיני היא טובה עבור כאבי ראש, סחרחורות, דימומים מהאף ואף סתום על רקע פתוגן חיצוני.
בנוסף יש ל bl58 יכולת לאפשר הזנה לגידים על ידי סטימולצית התנועה של לחלוח נוזלים יאנגים (yang-fluids). דבר זה יהפוך בטיפולי דיקור סיני את הנקודה לבחירה מתאימה בטיפול במקרים המערבים כאבי גב, ירך, ורגל הקשורים לספאזם או חוסר הזנה לגידים. הנקודה גם לעיתים רבות באה לידי ביטוי בטיפול בטחורים ודלקת בדרכי השתן.

 

Pc6

הינה נקודת פתיחה של yin wei. השימוש הקליני בדיקור סיני בנקודה זו הינו רחב. בכלליות לנקודה זו שלושה פעולות: לווסת צ'י, להרגיע נפש ולהרמן את הקיבה (על ידי הכוונת זרימת צ'י הקיבה מטה). היכולת של נקודה זו לווסת צ'י עוזרת במקרים בהם ישנם כאבים באיברים הפנימיים על רקע חסר או תקיעות צ'י, זהוא אותו מנגנון המווסת צ'י קיבה מטה במקרים של גסטריטיס או ספאזם בקיבה. בשל היכולת לווסת את צ'י היא הקיבה כמעט תמיד, היא בשימוש בטיפולי דיקור סיני לבחילות. מעבר לקיבה pc6 נמצאת בשימוש עבור אנגינה פקטוריס, קרדיטיס, פלאוריטיס ונאורלגיה אינטרקוסטלית. מעבר לכך יש לה השפעה לטובה במצבי דיכאון שתוקעים את זרימת החיים, מצבים אלו יכולים להשתלב עם דופק לא סדיר או תסמינים אחרים על רקע  חסר הזנה של יין לאיבר הלב.
כאשר חושבים על pc6 כנקודת חיבור בהקשר של ערוצי החיבור, נחמד לזכור כי חסר בערוצי הליבר של ערוץ מעטפת הלב מקושרים עם חולשה או נמלולים ועקצוצים במרפק בעוד עודף בערוצי החיבור בערוץ מעטפת הלב מקושרים אם ספאזם במרפק או בשרירים המקיפים אותו. עבור מצבי עודף או חסר בערוצי מעטפת הלב כמעט ולא משתמשים ב pc6 אך למרות זאת היא יכולה להיטיב עם מצבים מעין אלו.

דרכי חשיבה נוספות לשימוש בנקודות חיבור
שימוש נקודות חיבור בלבד
נקודות חיבור בדיקור סיני יכולות לבוא לידי ביטוי בשני הערוצים הנמצאים ביחסי זוגיות יין/יאנג. לדוגמא st40 יכולה לבוא לטפל בתנאים המעידים על חוסר הרמוניה גם בקיבה וגם בטחול עם התבטאויות כמו גסטריטיס וחוסר נוחות/מלאות בבטן. Sp4 יכולה לבוא לידי ביטוי באותה דרך כמו במצבים לדוגמא של חסר דם על רקע חסר בטחול עם חוסר עיכול של רקע צ'י קיבה מורד. במצבים מסוימים st40 ו sp4 יכולות להיות משולבות יחדיו להעצמת האפקט הטיפולי כמו בחוסר נוחות וכאב בבטן. דוגמא נוספת היא liv5 נקודת החיבור של ערוץ הכבד שיכולה להניע סטגנציית צ'י כבד ולשחרר לחות חמה בכבד ובכיס המרה אך בעיקר בכבד, בעוד שלgb37 נקודת החיבור של ערוץ gb יש יכולות דומות, אך בעיקר עבור כיס המרה. Liv5 ו gb37 יכולות להשתלב יחדיו להעצמת האיכות הטיפולית. בנוסף יש לנקודות חיבור של זוגות יין ויאנג את היכולת לאזi בים שני איברי בני הזוג, לדוגמא השילוב של st40 יחד עם sp4 יכול בטיפולי דיקור סיני לבוא לידי ביטוי במצבים בהם ישנו חסר בטחול יחד עם עודף בקיבה.

 

נקודות חיבור בשימוש בילטרלי
בטיפולי דיקור סיני במקרים מסוימים נקודות חיבור על הערוצים היינו יכולות לבוא לידי ביטוי כמאזנות טיפול בו השתמשנו בהרבה נקודות על הערוץ היאנגי המקביל. לדוגמא אם למטופל יש כאב ראש  ודלקתיות בעין בצד ימין אפשר להשתמש בצד ימין ב gb1, gb14, gb20, gb34 ולאזן בצד שמאל עם liv5.
באותה דרך lu7 יכולה לאזן שימוש בנקודות בצד השני על ערוץ המעי הגס לטיפול בכאב ראש, צוואר או כתפיים על הערוץ.

 

נקודות חיבור שנמצאות בשימוש לעיתים קרובות
זה דיי עניין של העדפה אישית אך באופן כללי lu7, pc6, sp4, tw5 הינם בשימוש נרחב בטיפולי דיקור סיני מהסיבה הפשוטה שהם גם נקודות פתיחה של הערוצים המיוחדים. St40 נמצאת בשימוש נרחב גם כן לטיפול בעודף ליחה ובמידה פחותה לחות, liv5 נמצאת דיי בשימוש לניקוי לחות חמה במיוחד בגניטליה. אמנם ht5 פחות בשימוש מהנקודות שהוזכרו כעת, יש לה משמעות ביחס לחיבורה עם ערוץ המעי הדק לטיפול באש הלב בפלג הגוף התחתון ובגלל שיש לה אינדיקציה ברורה לקשיי דיבור.
כל שאר נקודות החיבור שלא הוזכרו פחות בשימוש בטיפולים כנקודות חיבור.

 

נקודות חיבור על ערוץ gv, cv וערוץ הטחול הגדול
הנקודה gv1 מווסתת את אחורי הראש, cv15 מווסתת את הבטן, במיוחד את העור ו sp21 מווסתת את החזה והצלעות. בדרך כלל לשם כך הם משולבות עם נקודות נוספות על קצה הערוץ למען "תפעול" הערוץ. לדוגמא:

עבור טחורים gv1+gv20
עבור פריחה בבטן cv15+ cv3
עבור כאב בחזה sp21+sp4
 

נקודות חיבור ונקודות מקור
כאשר משתמשים בנקודת מקור על מנת לחזק איבר אפשר לשקול לשפר את הטיפול יחד עם נקודת חיבור על הערוץ המשמש כבן זוגו יין/יאנג המקביל. לדוגמא עבור ברונכיטיס כרוני אפשר לשקול את lu9 נקודת מקור של הריאות יחד עם li6 נקודת חיבור של המעי הגס. שילוב יותר נפוץ הוא li4 מקור על המעי הגס, יחד עם lu7 נקודת חיבור של הריאות בהפחתה עבור עודף של חדירת רוח קור או רוח חום כמו בשפעת או ריניטיס.