המרכז לדיקור סיני תל אביב
נקודות דיקור סיני

נקודת מפגש של הערוצים היאנגים
נקודת השפעה על היאנג
נקודת ים הצ'י

Gv14

כללי

המאפיינים של gv14  נובעים מהעובדה שהיא נקודה על ערוץ ה gv מהמיקום שלה. כנקודה על ערוץ ה gv היא יכולה בטיפולי דיקור סיני להוריד יאנג, חום, ורוח פנימית ומצד שני לחזק יאנג או חסר אש.

פעולות של gv14 הנובעות ממיקומה

מנקה פלישת רוח חיצונית - עוד נקודות על הערוץ יכולות לשמש לכך אך במיוחד gv14. Gv15, gv16 חשובות לשם כך בשל מיקומם על הצוואר והגב, אזורים שנחשבים פגיעים במיוחד עבור פלישת רוח חיצונית. Gv14 יכול להיות בשימוש לא רק כדי לסלק רוח חיצונית אלה כדי למנוע פלישה עתידית שלה מכיוום שהוא מחזק את ה wei qi ואת ה ying qi.
נקודת מפגש של ששת הערוצים היאנגים - קשר זה של זרמת ששת הערוצים היאנגים יחד עם ערוץ ה gv בנקודה gv14 הופך נקודה זו כחשובה במיוחד בהקשר של חיבור וויסות היאנג בגוף גם במצבי עודף וגם במצבי חסר.
שער בין הצוואר, הגוף והזרועות - הנקודה gv14 יכולה להיות בשימוש בדיקור סיני עבור וויסות זרימת האנרגיה במרידיאנים בין הגוף והצוואר אך גם בין הזרועות, הכתפיים והצוואר.
מחזקת את פעולת פיזור הריאות - לא רק ש gv14 מקלה על פלישת רוח לראות היא גם עוזרת לפעולת הפיזור לטפל באסטמה שיעול
מווסתת יאנג הלב ואש - הנקודה gv14 יכולה לווסת את היאנג של הגוף באופן שללי אך בשל מיקומה היא טובה במיוחד בוויסות יאנג הלב ובשל כך בוויסות הפרעות shen על רקע חום.

השוואה של gv 14 עם נקודות gv אחרות על הערוץ

עם gv4 - שתי הנקודות מחזקות יאנג בכל הגוף ועל ידי כך עוזרות בטיפול בקור פנימי ולחות ומונעות פלישת רוח חיצונית.

עם gv11 - שתי הנקודות בדיקור סיני מחזקות את יאנג הלב או מרגיעות נפש, ל gv14 בנוסף ישנה את התכונה של ויסות היאנג בכל הגוף, מכיוון שהיא נקודת מפגש היאנג של ששת הערוצים היאנגים

עם  gv12 - שתי הנקודות משחררות חיצון ומעודדות את פעולת פיזור הריאות אבל ל gv14 ישנה את התכונה הכללית של ויסות היאנג בכל הגוף, לדוגמא בטיפולי דיקור סיני gb14 יותר טובה מ gv12 לשחרר חום על רקע חום קיץ.
עם  gv15 ו gv16 - כל שלושת הנקודות יכולות לבוא לידי ביטוי בטיפול בוויסות דיבור, להרגעת והבהרת הנפש וטיפול בבעיות צוואר מקומיות אולם gv14 בשימוש יותר עבור צוואר וכתפיים ו gv15 U gv16 יותר עבור צוואר וראש. בטיפולי דיקור סיני gv14 יותר טובה לטיפול בבעיות עוצמת הקול לעומת gv15 ו gv16 שיותר לבעיות בדיבור עצמו, יחד עם זא gv14 יותר עבור לטיפול בריאות ובגרון בעוד gv15 ו gv16 יותר עבור בעיות בלשון, באף, באוזן ובעיניים.
עם  gv20 - שתי הנקודות מווסתות את תנועת היאנג לראש אך gv14 יותר שייכת ללב בעוד gv20 יותר שייכת לכבד. Gv20 יותר עבור ניקוי והרגעת הנפש לטיפול בשקיעת צי' gv14 יותר להוצאת חום לסילוק רוח חיצונית.


שילוב gv14 עם נקודות נוספות על הערוץ

בדיקור סיני ניתן לשלב את gv14 יחד עם gv4 עבור חסר יאנג של הכליות והלב, חסר יאנג בכל האיברים ובעיות בעמוד השדרה
הנקודות gv14 יחד עם gv11 עבור חסר יאנג ואש של הלב, ויסות הנפש על רקע עליית יאנג או חום.

הנקודות gv14 יחד עם gv12 עבור חסר יאנג ו צ'י של ריאות עם סטגנציית צ'י ריאות על ידי רוח חיצונית.
הנקודה gv14 יחד עם gv15 או gv16 עבור בעיות של עמוד השדרה העליון, בעיות בדיבור ובתקשורת, בעיות נושאים רגשיים על רקע אי סדירות של הנפש.
הנקודה gv14 יחד עם gv20  נושאים נפשיים על רקע עליית יאנג, חום או רוח פנימית.

סנדרומים

בעיות בעמוד השדרה
חדירת רוח חיצונית
חום
רוח פנימית
חסר יאנג
חסר או סטגנציה של צ'י הראות

בעיות של עמוד השדרה

צוואר כתפיים וזרועות
אינדיקציות כמו כאב, נוקשות או נמלולים בצוואר כתפיים ובזרועות. לדוגמא עבור נמלולים וחולשה מהצוואר ליד ימין מוחמרת בקור בטיפול דיקור סיני ניתן לשקול את gv14 עם מוקסה,
בצד ימין את  li5, li10, li14, li16
ובצד שמאל st40 עם מוקסה.

צוואר כתפיים וראש
כאבי צוואר, כאבי ראש, נוקשות בכתפיים, דיכאון, חוסר שקט. לדוגמא עבור כאבי צוואר וראש יחד עם דיכאון gv4, gv14, bl10, bl62, si3
רוח חיצונית
דופק צף, התעטשויות, אף נוזל, כאבי שרירים מפושטים, כאבי צוואר באזור האוקסיפיטלי של הראש, רתיעה מקור. שלגומא בדיקור סיני עבור שפעת עם תחושת קור רצינית ניתן לשקול את הנקודות gv13, gv14, bl10, bl11, li4, st36.

חום

פלישת רוח חום
דופק צף ומהיר, כאבי גרון, חום, שיעול אורטיקריה או אקזמה, לדוגמא אורטיקריה עם רוח חום  gv14, lu7, li4, bl40/

חום חמור מעודף
דופק מהיר ומלא, חום רציני, תנאי עודף חום רציניים המקושרים עם אש בקיבה, לב, ריאות וכבד. עבור חום קיצוני בטיפולי דיקור סיני ניתן לשקול את gv14, li11, li4, pc9let, ht7


עודף חום, אש בלב
דופק מהיר ומלא ייתכן לא סדיר ו/או תילי עם מצבים כמו מאניה, יתר לחץ דם, כאבי ראש גלי חום על רקע גיל המעבר לדוגמא בטיפול עבור עודף התלהבות קיצונית ומלחיצה עם פעילות יתר (על גבול המאניה) ניתן לשקול את gv14, gv20, kid1, ht9, kid3, ht7


חום קיץ
דופק צף ומציף כוויות התעלפויות מהשמש gv14, li4, sp10, pc3, pc9, bl40, shi xuan let

רוח פנימית

על ידי ויסות חום ויאנג בדיקור סיני בנקודת זו ניתן לווסת רוח פנימית באופן כללי. לעיתים היא בשימוש עבוד תאונות המערבות את כלי הדם של חוליות עמוד השדרה הצוואריים אולם gv15, gv16. Gv20 ו gv26 יותר טובות לשם כך.

חסר יאנג הלב
דופק איטי, ריק, ייתכם מיתרי או עמוק, עם עצבות ודיכאון. לדוגמא עבור מלנכוליה עם עייפות וקור בקצוות הגוף ניתן בטיפולי דיקור סיני לשקול את  gv4, gv14, bl15, bl23, bl60, ht7 או לחלופין את cv4, cv17, sp4, pc6

חסר או סטגנציה של צ'י הראות
עם סימנים של אסטמה וברונכיטיס. לדוגמא עבור אסטמה ניתן בטיפולי דיקור סיני לשקול את gv14, ding chun, bl13, cv17, st40, lu6, kid3