המרכז לדיקור סיני תל אביב
נקודות דיקור סיני

פלג, עץ, פתיחת  GV

Si3

בכלליות

הנקודה הכי חשובה לאורך ערוץ si. בעוד נקודות אחרות על הערוץ מטפלות בבעיות לארוך הערוץ, si3 בדיקור סיני מטפלת גם בבעיות של ערוץ gv ובמיוחד כאלו הקשורות לפלג הגוף העליון. השילוב si3 + bl62 מטפל בבעיות לאורך כל עמוד השדרה, וגם לזרועות ולרגליים.

חום ורוח חום

מטפלת בחום ורוח חום במצבים כמו דלקת בעין (conjunctivitis), שיעול דמי, חום מדיד, ארטריטיס של הידיים, זרוע מרפק, או כתף, משום ש si3 היא נקודה על הזרוע התחתונה ומשום שהיא מקושרת ל gv  אשר מווסתת חום ועל כן בטיפולי דיקור סיני יכולה לבוא לידי ביטוי במצבי חום, שפעת והתקררות ויכולה לבוא בשימוש יחד ע  gv14. לדוגמא עבור כאבי גרון, פה יבש וחום מתון ניתן לשקול שילוב של si3 בדיקור סיני יחד עם si17, gv14, kid6.

gv ו si ערוצי

מטפלת בבעיות לארוך ערוצים אלו, לא משנה אם זה רוח חום, רוח קור, עודף חסר או סטגנציה. זה כולל כאב ונוקשות בגב עליון, עמוד שדרה, כתפיים, זרועות, צוואר וכאבי ראש. וגם לבעיות רוח פנימית בערוץ ה gv כמו סחרחורת, רעידות, אפילפסיה ופרכוסים. לדוגמא עבור ארטיריטיס בכתפיים, עמוד שדרה ורגליים עם דלקות ועייפות si3, si10, bl11, bl62, gv3, gv14

בעיות כאב

נמצאת בשימוש לבעיות כאב לאורך ערוץ ה  tai yang הכולל בתוכו את ערוץ Si  ואת ערוץ  ה bl  ואת ערוץ ה gv. ערוץ ה taiyang עובר דרך הצוואר, העורף, הסקפולה וערוץ ה gv עובר דרך עמוד השדרה אזור הקוקסיס והראש.

נקודות פלג נחשבות כמטפלות בכבדות בראש וכאבים בפרקים.

כאבי ראש
בטיפולי דיקור סיני הנקודה si הינה חשובה ביותר לטיפול בכאבי ראש אוקסיפיטלים אך גם יכולה לשמש לכאבים חד צידיים או דו צידיים


כאבי צוואר
בנוסף לטיפול ביד, זרוע, אוזניים ועיניים כמו שאר נקודות הערוץ בזרוע, si3 הינה ספציפית יותר לטיפולי דיקור סיני בבעיות צוואר כרוניות ואקוטיות על רקע חיצוני או פנימי היא יכולה להיות בשימוש כשרשרת נקודות על ערוץ si או לאקוטי בשימוש לבדה כאשר המטופל מזיז את הצוואר ועושים מניפולציה על הנקודה. לדוגמא עבור פריצת דיסק צווארית אקוטית בטיפולי דיקור סיני ניתן לשקול את השילוב si3, si15, bl66, gv13, gv14


כאבי גב
יש ל Si3 בדיקור סיני השפעה משמעותית על כל סוגי כאבי הגב המערבים את עמוד השדרה, היא וטובה כנקודה דיסטאלית לכאבי גב עליון המערבים סקפולה, אמצע הגב וכאבי גב תחתון.


טובה לכאבים באצבעות ובמיוחד לכאבים בזרת, טובה לכאבים בזרוע, כאבים במרפק וכאבים בכתף.

מרגיע נפש

כמו הנקודות si15, si17 הנקודה si3 יכולה להרגיע את רוח הנפש (ht shen)  על ידי ההקשר הפנימי בין si ו gv לבין הלב. איבר si מקושר לאלמנט האש ועל כן si3 יכולה לנקות אש מהלב הקשורה עם מאניה על רקע ליחה אל חמרית או ליחת חום המשפיעים על הנפש או אף למצבי אפילפסיה על רקע רוח וליחה. הפרעות שינה, הפרעות של חלומות והזעות לילה. יש לה יכולת לפתוחתחי חישה בשל הקשרה ללב ולהרגיע נפש בשל הקשר שיש לה עם ערוצי הלב וה gv שמקושר למח.

Gv יחסי הלב עם המע הדק, שלפוחית, כליות וערוץ

כמו הנקודות si15, si17 הנקודה si3 יכולה להרגיע את רוח הנפש (ht shen)  על ידי ההקשר הפנימי בין si ו gv לבין הלב. איבר si מקושר לאלמנט האש ועל כן si3 יכולה לנקות אש מהלב הקשורה עם מאניה, הפרעות שינה, הפרעות של חלומות והזעות לילה.

יחסי הלב עם המע הדק, שלפוחית, כליות וערוץ gv
בנוסף לתפקיד si לחבר את gv, si והלב לניקוי אש הלב והרגעת נפש, כאשר si3 בשימוש יחד עם bl62 ערוצי הכליות והשלפוחית באות ביחסים.
ערוצי הכליות, השלפוחית וה gv מזינים ומווסתים את המח. Si3יחד עם bl62 שניהם בחיזוק לטיפול בתשישות רגשית וחוסר יכולת להעריך ולסדר "רעיונות" או לחזק "כח מנטלי", "מבנה" ו"עמוד שדרה" למיינד להתמודד עם בעיות ובחירות בחיים. Si3 יחד עם bl62 יכולות בדיקור סיני לבוא לידי ביטוי בהפחתה לטיפול עבור נוקשות וחוסר גמישות מנטלית וחוסר רצון להטמיע רעיונות חדשים בעיקר על רקע פחד מלשחרר מבנים התניות והזדהויות ישנות.
בשימוש עבור מצבים כמו חוסר שקט של המיינד שלא מתבטא במתח שרירי של כבד כיס מרה ו/או shao yang אלה יותר קשור ללב ול shen, חוסר גמישות מנטלית חוסר יכולת לבחון ולאבחן. לדוגמא עבור אדם חסר עמוד שדרה עם חוסר בהירות מנטלית ניתן לשקול בטיפולי דיקור סיני את השילוב si1, si3, bl62, bl67, gv4, gv24

נושאים נוספים

בשילוב עם נקודות כמו si1 ו si2 היא יכולה לנקות חום מהראש בין אם חיצוני או פנימי ובמיוחד עבור ניקוי חום מהעיניים ומהאוזניים ועל כן יכולה לבוא לידי ביטוי במצבים כמו טינטונים, חרשות, לקויי ראייה שטחיים, אדמומיות, כאב ונפיחות בעיניים, דימומים מהאף, אדמומיות וכאב בלחיים.