המרכז לדיקור סיני תל אביב
נקודות דיקור סיני

ים, מיים

Sp9

כללי

כאשר הטחול אינו מתפקד כשורה נוצרת לחות. לחות, נפיחות ומלאות, כולם מתקשרים לטחול.
נאמר בספרות הסינית שבדיקור סיני ש" sp9 פותחת ומניעה את מעברי המים". הטחול אחראי על טרנספורמציה וטרנספורטציה של מזון ושתייה ויחד עם הריאות והכליות הוא אחד משלושת אברי ה zhang ברפואה סינית האחראים על הפצה נכונה של נוזלים בגוף. כאשר הפעילות התקינה של הטחול נפגמת (אם על רקע חסר צ'ית חסר יאנג, על רקע לחות מהחיצון, לחות חמה או פלישה של צ'י הכבד) הצטברות לחות תיווצר דבר שיכול להוביל למגוון סימפטומים בכל הגוף. לחות יכולה להשתלב עם חום שכבר היה קיים בגוף או להפוך ללחות חמה עם הזמן.

נקודה sp9 בטיפולי דיקור סיני הינה אחת הנקודות המרכזיות לפתירת לחות חמה או קרה, במיוחד במחמם התחתון כמו לדוגמא בצקות.  בהשוואה ל sp3 יש לה פעולה חלשה יחסית בחיזוק חוסר.
לנקודות הים הייניות ברגל אשר כולם נקודות מים יש יכולת לנקז לחות ולחות חמה מהמחמם התחתון. Liv8 בשימוש בעיקר בבעיות לחות באזור הגניטליה הנשלט על ידי ערוץ הכבד, kid10 בדיקור סיני בשימוש בבעיות לחות במערכת השתן הנשלטת על ידי הכליות אולם בשל ההקשר הישיר של טחול ללחות ל sp9 יש יכולת לטפל בכל סוגי הצטברויות הלחות או לחות חמה במחמם התחתון. היא יכולה לבוא לידי ביטוי כאשר לחות משפיע על המעיים כמו במקרים של שלשולים או דיזנטריה, בבעיות במערכת השתן כמו קשיים במתן שתן, כאבים במתן שתןו בבעיות בגניטליה כמו לויקוריאה או כאב בגניטליה במצבים אקוטיים על רקע פלישת פתוגן או כרונים פנימיים.

למרות נטיית הלחות לשקוע מטה היא יכולה להשפיע על אזורים אחרים בגוף. במחמם האמצעי בטיפולי דיקור סיני Sp9 יכולה לטפל בלחות שתוקעת את הזרימה החופשית של מרה או צ'י שיכולים להוביל לצהבת, חוסר נוחות בטנית, מלאות מתחת ללב/באפיגסטריום תיאבון לקוי.

לנקודה sp9 יש יכולת לטפל בבעיות ברכיים במיוחד עם נפיחות, מעבר לכך בשל פעילותה העיקרית לפתירת לחות ישנם מטפלים שמשתמשים בנקודה זו לטיפול של B סינדרום שיכול להשפיע בכל מקום בגוף.

שילובים בדיקור סיני של sp9+sp6 יחד עם נקודות נוספות

אקזמה על רקע לחות חמה
Sp6, sp9, gb34, gb39, tw5

ארטריטיס של הברך על רקע לחות קור
Sp6, sp9, liv7, st36, xiyuan

חוסר נוחות בבטן על רקע לחות חמה
Sp6, sp9, cv6, cv9

לויקוריאה על רקע לחות חמה
Sp6, sp9, cv3, cv6

sp9 שילובים נפוצים עם

תמיד ניתן להוסיף גם את sp6 במידת הצורך.
עבור:
חום ולחות במעיים sp9, sp15
לחות חמה או לחות קרה במעיים sp9, st25
לחות במחמם תחתון עם סטגנציית צ'י כליות ושלפוחית sp9, st28
חסר צ'י ולחות sp9, st36
לחות חמה במעיים st39
לחות וליחה sp9, st40
לחות חמה בכבד וכיס מרה sp9, gb34
לחות במחמם תחתון sp9, tw6
לחות קור וחסר יאנג הכליות sp9, cv4
לחות וסטגנציית צ'י sp9, cv6
לחות קור ולחות חום sp9, cv9
לחות וחסר צ'י הטחול sp9, cv12

נושאים פחות נפוצים

בדיקור סיני sp9 יכולה לבוא לידי ביטוי פלפיטציות, כאבי ראש או ורטיגו במידה והם על רקע של לחות. בדיקור סיני sp6, sp9 ו st40 הינם בשימוש עבור ניקוי לחות וליחה בדרך כלל בהפחתהף ניתן לחשוב גם על שימוש בנקודת ה back shu של הטחול bl20 לשם כך, אף עם מוקסה. 

ברפואה סינית הנקודות sp9. St36, pc6, cv12 יכולות לבוא לידי ביטוי בדיקור סיני עבור בחילות והקאות כאשר הם באות על רקע לחות בנוסף אפשר לחשוב על לדמם את sifeng על מנת להסיר סטגנציית מזון.