המרכז לדיקור סיני תל אביב
נקודות דיקור סיני

נקודת חיבור, פתיחת yang we

Tw5

תפקידים

מטפלת בבבעיות לאורך ערוץ ה tw
מטפלת בבעיות לאורך ערוץ כיס המרה
מניעה סטגנציית צ'י כבד כיס מרה
מורידה עליית יאנג כבד
מנקה לחות חמה בכבד וכיס מרה
מנקה רוח חום ב tai yang ומווסתת shao yang
מווסתת את צידי הגוף
מנקה פתוגנים ברמת ה shao yang
מווסתת קונסציטוטציית shao yang

הנקודה הכי שימושית על הערוץ ואחת השימושיות באופן כללי. היא בעיקר לטיפול בבעיות על הערוץ ולבעיות חיצון. היא לא עבור טיפול באיברים היינים בצורה ישירה ועבור נושאים הקשורים לנפש.
יש לה מעט שימוש כנקודת חיבור לערוץ pc, אך בשימוש נרחב עבור פתיחת yang wei אשר מחבר את ערוצי ה tw יחד עם gb ומווסת את צידי הראש, הזרועות והגוף.

הנקודה tw5 ומשמעות ה shao yang וה yang wei

בדיקור סיני הנקודות tw5 יחד עם gb41  פותחות את ערוצי  shao yang ו  yang wei.
shao yang יכול להיות שלב בחדירת פתוגן כאשר הפתוגן כלוא בין הפנים לחוץ. ראה xiao chai hu tang למידע נוסף.
shao yang יכול להיות קונסיטיטוציה או לשמש לטיפול באזור מסויים בגוף, בעיקר בצידי הגוף.

מטפלת בבעיות לאורך הערוץ

בדיקור סיני tw5 יכולה לטפל בבעיות לאורך הערוץ כמו בעיות בעניים או באזניים, חזרת, טריג'מינל נאורלגיה, המיפלגיה או "ארטריטיס" במיוחד מסוג רוח. גם tw3 וגם tw5 יכולות לשמש לבעיות אזניים, ההבדל בינהם הוא ש tw5 שימושית במיוחד לבעיות אזניים כאשר ישנה לחות חמה בכבד ובכיס המרה, אש או עליית יאנג הכבד.
בטיפולי דיקור סיני עבור דלקות פרקים (ארטריטיס) של פרק כף היד, המרפק והכתף ניתן לשקול להשתמש ב tw5, tw3, tw10, sp6

בעיות בערוץ כיס המרה

מפני שהיא נקודת פתיחה של yang wei tw5 ,  יכולה להיות בשימוש בדיקור סיני לבעיות גם בערוץ ה tw וגם לערוץ gb במחמם העליון כמו במקרים של:
סטגנציית צ'י כבד וכיס מרה: חוסר שקט, כאב בחזה ובהיפוכונדריום, בחילות, הקאות
עליית יאנג הכבד וכיס המרה: כאבי ראש, מיגרנות, יתר לחץ דם, מתח שרירי.
לחות חמה בכבד ובכיס המרה: אוטיטיס מדיה (otitis media), דלקת בלחמית העין (conjunctivitis) טען מר בפה, בחילות.
לדוגמא בטיפולי דיקור סיני עבור יתר לחץ דם, כאבי ראש, ומתח שרירי ניתן לשקול את tw5, gb20, gb21, gb34, liv3

רוח חום בשלב ה tai yang

נקודה מרכזית לניקוי רוח חום כאשר ישנם סימני tai yang כמו דופק צף ומהיר, גרון כואב וחום יותר דומיננטי מצמרמורות. בדיקור סיני tw5 יכולה להיות בשימוש עבור רוח קור אבל היא הרבה יותר אפקטיבי עבור רוח חום. נאמר עליה שהיא יכולה לחזק את הצ'י המגן (wei qi) אך tw4 יחד עם kid3, st36 יהיו יותר טובות לשם כך בעוד tw5 יותר טובה עבור חדירת רוח אקוטית עם בעיות כמו התקררות, שפעת, גרון כואב, דוגמא לשילוב בטיפולי דיקור סיני עבור שפעת עם חום וכאבי ראש ניתן לשקול את tw5, li4, gb20, gv14

בעיות shao yang

בשילוב עם gb41 הנקודה tw5 מצויינת בדיקור סיני עבור בצידי הגוף או בעיות לאורך צד אחד של הגוף. לבדה tw5 יכולה לטפל בבעיות צידיות בפלג הגוף העליון אולם שילובה עם gb41 יכולה לטפל בבעיות צידיות מהבהונות ועד לראש. בעיות אלו יכולות לערב תחושת חוסר נוחות, כאב, נמלולים ועקצוצים, כבדות, ריקנות בצידי הראש, בצידי הזרועות, או בצידי הגוף שיכולות לעיתים קרובות להיקשר עם תחושת זרות, חוסר וודאות ולשם כך gb13 יכולה להיתווסף לטיפול.  לשם בעיות מסוג זה ייתכן כי הדופק יהייה מעוכב, ייתכן ריק, מחוספס או משתנה. לדוגמא בטיפולי דיקור סיני עבור תחושת כאב וריקנות ברגל ) calf muscle), בירך וברכות, בצד שמאל:tw5, gb1, gb30, gb34, gb41 ובצד ימין kid3.

מנקה פתוגנים ברמת ה shao yang. בדיקור סיני הנקודה tw5 יכולה לנקות פתוגנים ברמת ה shao yang עם סימנים של דופר מהיר, טעם מר בפה וחום וצמרמורות לסרוגין אולם אם הסימנים משתנים לדופק מהיר וחזק עם חום יותר דומיננטי זהוא מצב של yang ming ו tw5 תתחלף ב li4, li11
מווסתת קונסיטוטציית shao yang. בשונה מחדירת פתוגן, סימנים כרונים ממושכים כמו דופק דק ומהיר, טעם מר בפה, בחילות, כאבי ראש, מתח שרירי, חוסר שקט וחוסר סבלנות משויכים לקונסטיטציית shao yang. בסיס אפקטיבי בדיקור סיני עבור כך הינוtw5  יחד עם gb41. ייתכן שיהייה צורך גם לחזק את צ'י ויין הכליות לקונסטיטוציה זו כך שבסיס שילוב נקודות דיקור סיני יהיה tw5, gb41, kid6, sp6.
בעיות בקונסטיטוציית shao yangמתאפיינות בדופק דק ומהיר, ייתכן ריק באיזור הכליות, עם אינדיקציות כמו רגשנות, מתח, חוסר שקט, אדם חסר סבלנות עם מתח בשרירים וכאבי ראש. לדוגמא עבור כאבים טרום ווסתיים עם גסטריטיס וטעם מר בפה tw5, gb21, gb41, st36, sp6