המרכז לדיקור סיני תל אביב
נקודות דיקור סיני

נקודת חיבור, פתיחת yang we

Tw5

תפקידים

מטפלת בבבעיות לאורך ערוץ ה tw
מטפלת בבעיות לאורך ערוץ כיס המרה
מניעה סטגנציית צ'י כבד כיס מרה
מורידה עליית יאנג כבד

מסלקת חום
מנקה לחות חמה בכבד וכיס מרה
מנקה רוח חום ב tai yang ומווסתת shao yang
מווסתת את צידי הגוף
מנקה פתוגנים ברמת ה shao yang
מווסתת קונסציטוטציית shao yang

כאבי ראש

הנקודה הכי שימושית על הערוץ ואחת השימושיות באופן כללי. היא בעיקר לטיפול בבעיות על הערוץ ולבעיות חיצון. היא לא עבור טיפול באיברים היינים בצורה ישירה ועבור נושאים הקשורים לנפש.
יש לה מעט שימוש כנקודת חיבור לערוץ pc, אך בשימוש נרחב עבור פתיחת yang wei אשר מחבר את ערוצי ה tw יחד עם gb ומווסת את צידי הראש, הזרועות והגוף.

הנקודה tw5 ומשמעות ה shao yang וה yang wei

בדיקור סיני הנקודות tw5 יחד עם gb41  פותחות את ערוצי  shao yang ו  yang wei.
shao yang יכול להיות שלב בחדירת פתוגן כאשר הפתוגן כלוא בין הפנים לחוץ. ראה xiao chai hu tang למידע נוסף.
shao yang יכול להיות קונסיטיטוציה או לשמש לטיפול באזור מסויים בגוף, בעיקר בצידי הגוף.

ערוץ yang wei מקשר את ששת הערוצים היאנגים כאשר כל ששת ערוצים אלו עולים לראש. לכן tw5 יכולה לטפל כמעט בכל בעיה הקשורה לראש אך בעיקר לצידי הראש, לחלק הטמפורלי. (פרוט נוסף על כאבי ראש בהמשך..)

מטפלת בבעיות לאורך הערוץ

בדיקור סיני tw5 יכולה לטפל בבעיות לאורך הערוץ כמו בעיות בעניים או באזניים, חזרת, טריג'מינל נאורלגיה, המיפלגיה או "ארטריטיס" במיוחד מסוג רוח. גם tw3 וגם tw5 יכולות לשמש לבעיות אזניים, ההבדל בינהם הוא ש tw5 שימושית במיוחד לבעיות אזניים כאשר ישנה לחות חמה בכבד ובכיס המרה, אש או עליית יאנג הכבד.
בטיפולי דיקור סיני עבור דלקות פרקים (ארטריטיס) של פרק כף היד, המרפק והכתף ניתן לשקול להשתמש ב tw5, tw3, tw10, sp6

בדיקור סיני tw5 יכולה לטפל בבעיות לאורך הערוץ כמו בעיות בעיניים או באוזניים, חזרת, טריג'מינל נאורלגיה, המיפלגיה או "ארטריטיס" במיוחד מסוג רוח. גם tw3 וגם tw5 יכולות לשמש לבעיות אוזניים, ההבדל ביניהם הוא ש tw5 שימושית במיוחד לבעיות אוזניים כאשר ישנה לחות חמה בכבד ובכיס המרה, אש או עליית יאנג הכבד.
היא טובה להפרעות כאב על הערוץ עם בעיות וכאבים בכתף, זרוע, מרפק, פרק כף היד על ערוץ tw. אל מעבר לבעיות בערוץ היא יכולה לבוא לידי ביטוי לבעיות בכתף, ביד ובזרוע עבור בעיות על ערוץ li שאף יכולים לכלול המיפלגיה עם נקודות נוספות כמו li15, li11, li4

בעיות בערוץ כיס המרה

מפני שהיא נקודת פתיחה של yang wei tw5 ,  יכולה להיות בשימוש בדיקור סיני לבעיות גם בערוץ ה tw וגם לערוץ gb במחמם העליון כמו במקרים של:
סטגנציית צ'י כבד וכיס מרה: חוסר שקט, כאב בחזה ובהיפוכונדריום, בחילות, הקאות
עליית יאנג הכבד וכיס המרה: כאבי ראש, מיגרנות, יתר לחץ דם, מתח שרירי.
לחות חמה בכבד ובכיס המרה: אוטיטיס מדיה (otitis media), דלקת בלחמית העין (conjunctivitis) טען מר בפה, בחילות.
לדוגמא בטיפולי דיקור סיני עבור יתר לחץ דם, כאבי ראש, ומתח שרירי ניתן לשקול את tw5, gb20, gb21, gb34, liv3

מסלקת חום

יש לה יכולת לסקל חום מחמשת האברים היינים ומששת האיברים היאנגים, לסלק חום משלושת המחממים. במצבים של חום במחמם האמצעי יתכנו כאבי בטן, עצירות, כאבים בצד הלטרלי של הבטן, חום בראש. במצבי חום במחמם הלעיות ייתכנו נפיחות וכאבים בלחיים, דימום מהאף, כיבים בפה, חתכים בשפתיים. עבור חום במחבמם תחתון יייתכנו תופעות של הגניטליה, שתן צהוב, עצירות. הנקודה tw5 טובה גם למצבי חום ורעילות כמו גושים וסקרפולות.

tai yang רוח חום בשלב ה

נקודה מרכזית לניקוי רוח חום כאשר ישנם סימני tai yang כמו דופק צף ומהיר, גרון כואב וחום יותר דומיננטי מצמרמורות. בדיקור סיני tw5 יכולה להיות בשימוש עבור רוח קור אבל היא הרבה יותר אפקטיבי עבור רוח חום. נאמר עליה שהיא יכולה לחזק את הצ'י המגן (wei qi) אך tw4 יחד עם kid3, st36 יהיו יותר טובות לשם כך בעוד tw5 יותר טובה עבור חדירת רוח אקוטית עם בעיות כמו התקררות, שפעת, גרון כואב, דוגמא לשילוב בטיפולי דיקור סיני עבור שפעת עם חום וכאבי ראש ניתן לשקול את tw5, li4, gb20, gv14


הבדלים בין tw5 ל li4 מבחינת שימוש בפתוגן חיצון
רוח קור = חום וצמרמורות ללא הזעות לרוב בדרך כלל li4 תהיה עדיפה ובדרך כלל זה יהא מצבי yang ming שנראים יותר במרכז הפנים כמו התטעטשויות ונזלות או אף סתום.
רוח חום = חום וצמרמורות עם הזעות. בדרך כלל tw5 תהייה עדיפה בדרך כלל עבור מצבי shao yang שמתבטאים בגרון, נפיחות וכאב בגרון ובבלוטות הגרון.

shao yang בעיות

בשילוב עם gb41 הנקודה tw5 מצויינת בדיקור סיני עבור בצידי הגוף או בעיות לאורך צד אחד של הגוף. לבדה tw5 יכולה לטפל בבעיות צידיות בפלג הגוף העליון אולם שילובה עם gb41 יכולה לטפל בבעיות צידיות מהבהונות ועד לראש. בעיות אלו יכולות לערב תחושת חוסר נוחות, כאב, נמלולים ועקצוצים, כבדות, ריקנות בצידי הראש, בצידי הזרועות, או בצידי הגוף שיכולות לעיתים קרובות להיקשר עם תחושת זרות, חוסר וודאות ולשם כך gb13 יכולה להיתווסף לטיפול.  לשם בעיות מסוג זה ייתכן כי הדופק יהייה מעוכב, ייתכן ריק, מחוספס או משתנה. לדוגמא בטיפולי דיקור סיני עבור תחושת כאב וריקנות ברגל ) calf muscle), בירך וברכות, בצד שמאל:tw5, gb1, gb30, gb34, gb41 ובצד ימין kid3.

מנקה פתוגנים ברמת ה shao yang. בדיקור סיני הנקודה tw5 יכולה לנקות פתוגנים ברמת ה shao yang עם סימנים של דופר מהיר, טעם מר בפה וחום וצמרמורות לסרוגין אולם אם הסימנים משתנים לדופק מהיר וחזק עם חום יותר דומיננטי זהוא מצב של yang ming ו tw5 תתחלף ב li4, li11
מווסתת קונסיטוטציית shao yang. בשונה מחדירת פתוגן, סימנים כרונים ממושכים כמו דופק דק ומהיר, טעם מר בפה, בחילות, כאבי ראש, מתח שרירי, חוסר שקט וחוסר סבלנות משויכים לקונסטיטציית shao yang. בסיס אפקטיבי בדיקור סיני עבור כך הינוtw5  יחד עם gb41. ייתכן שיהייה צורך גם לחזק את צ'י ויין הכליות לקונסטיטוציה זו כך שבסיס שילוב נקודות דיקור סיני יהיה tw5, gb41, kid6, sp6.
בעיות בקונסטיטוציית shao yangמתאפיינות בדופק דק ומהיר, ייתכן ריק באיזור הכליות, עם אינדיקציות כמו רגשנות, מתח, חוסר שקט, אדם חסר סבלנות עם מתח בשרירים וכאבי ראש. לדוגמא עבור כאבים טרום ווסתיים עם גסטריטיס וטעם מר בפה tw5, gb21, gb41, st36, sp6

כאבי ראש

הנקודה tw5 טובה לכל סוגי כאבי הראש,
כאב ראש בוורטקס

כאב ראש טמפורלי
כאב ראש אוקסיפיטלי
כאב ראש על רקע חולשת כליות
בגלל מספר סיבות:
1. היא מסלקת רוח ופתוגן חיצוני
2.היא פותחת את ערוץ yang wei שמקשר את ששת הערוצים היאנגים שעוברים באזורים הפרונטלי, הטמפורלי והאוקסיפיטלי

3.ערוץ tw מתחבר בראש עם נקודות st8, gb20, gb13
4. מבחינת shao yang ישנו הקשר לערוץ gb שלו הקשר לערוץ liv ולשלל תסמיני הראש על רקע פתולוגיות של הכבד לדוגמא עבור כאבי ראש על רקע liv qi stg ניתן לחשוב על tw5 יחד עם gb41, עבור כאבי ראש על רקע liv yang rising אפשר לחשוב על tw5 יחד עם gb43 ו gb38.

wang ju yi על פי

בהקשר של yang wei, הנקודה tw5 מיטיבה עם תנועת היאנג במקומות הנמצאים אל מעבר לערוצים הרגילים. התפיסה הזו מסבירה את המנגנון באמצעותו tw5 יכולה להוציא חום מהגוף. על ידי חיבור תנועת היאנג במספר ערוצים יאנגים לנקודה בדיקור סיני ישנו אפקט של תנועה מעלה והחוצה. 

אותה תנועה מעודדת ומאפשרת תנועת צ'י מעלה לפתיחת החושים (אף, עיניים, אוזניים) במקרה של חדירת פתוגן קור או חום מהחיצון עם סימפטומים שיכולים להיות כחום,כאבי ראש ואפילו ברונכיטיס. חום שתקוע בגוף יכול להוביל לעיניים אדומות, דלקת בלחמית העין, טינטונים, אינסומניה או יתר לחץ דם. 

לבסוף תנאים הקשורים לחוסר תפקוד של התלת מחמם שיכולים להיות קשורים לעיכול כשלשולים, כאבי בטן, או עצירות יכולים להיות מטופלים על ידי נקודה זו.

למידע נוסף על tw5 בדף נקודות חיבור