המרכז לדיקור סיני תל אביב
נקודות דיקור סיני

פלג, עץ, פתיחת Dai mai

Gb41

תפקידים

פתיחת dai mai

מווסתת מחזור

מנקה לחות חמה

מווסתת כבד

בעיות בשד

dai mai פותחת ערוץ

ערוץ  dai mai וערוץ yang wei שולטים על צידי הגוף, צידי הראש, צידי הידים, צידי הרגליים והגניטליה החיצונית. ערוץ dai mai ו yang wei מקושרים עם אברי הכבד וכיס מרה ויכולים לווסת היבטים פיזים ורגשיים הקשורים למחזור החודשי.

בדרך כלל ערוצים אלו בשימוש על רקע לחות חמה ו/או אש בכבד ובכיס המרה. אולם מומלץ לזכור ש yang wei  יכול לבוא לידי ביטוי במצבי חסר יין או צ'י כליות שמתבטאים בעליית יאנג הכבד או אש הכבד וכיס המרה. בדרך כלל בדיקור סיני נקודות כמו gb41 יחד עם tw5 יבואו לידי ביטוי ולהם נוסיף את kid3 ו cv4 כדי להתייחס לשורש חוסר האיזון.  לדוגמא לאדם עם דלקת בעין, רגישות יתר, חוסר שקט המקושרת עם חסר יין כליות לנקודות gb41, tw5 נוכל לשקול להוסיף kid6 יחד עם liv8.


Dai Mai תנאי עודף ב

בדרך כלל עודף על רקע סטגנצייה או אש בכבד כיס מרה וסטגנציית צ'י כבד יחד עם לחות חמה בכבד ובכיס המרה. בדרך כלל לתנאי עודף ישנו שילוב של סטגנצייה. סימנים שיכולים להיכלל בעודף בערוצים אלו יכול להיות כאבי ראש, יתר לחץ דם, כאב לאורך צידי הגף והתנהגות אגרסיבית.


Dai mai סטגנצייה בערוץ

בטיפולי דיקור סיני השילוב gb41, tw5 יכול לבוא לידי ביטוי בהפחתה עבור סטגנצייה של לחות חמה בכבד וכיס מרה בשילוב עם נקודות נוספות בהתאם למצב:

gb1, tw23 עבור בעיות בעיניים על רקע לחות חמה

gb2, tw17 עבור בעיות אזניים על רקע לחות חמה

liv13, gb2  על רקע לחות חמה שמשפיע על הקיבה וכיס המרה

cv4, gb26 ללויקוריאה על רקע לחות חמה

cv3, liv5 וגיניטיס על רקע לחות חמה

gb20, gb31 אקזמה על רקע לחות חמה


הנקודות gb41 יחד עם tw5 יכול לבוא לידי ביטוי בדיקור סיני בהפחתה במקרים של סטגנצייה בערוצי הכבד וכיס המרה ולהשתלב עם נקודות נוספות כדוגמא:

gb14, gb20 כאבי ראש וסטגנצייה

gb20, gb21 כאבי ראש יחד עם כאבים בטרפזיוס עם כעס מודחק

tw16, tw17 עבור תסכול עם כאב ולחץ בצוואר או בלסת

gb22, gb24 עבור כאב ונוקשות בהיפוכונדריום

gb29, gb30 כאב באגן

gb31, gb35 עבור בעיות ברגליים


סטגנצייה בערוץ dai mai בערוץ yang wei יכולות להיות מקושרות עם תסכול, דיכאון וכעס מודחק. כאשר בנוסף עם לחות לחות חמה מרירות ונטירת טינה יכולות לבוא לידי ביטוי. שווה לשקול בדיקור סיני להוסיף לנקודות פתיחת הערוצים את liv5, sp6.

כאשר לחות חמה מתבטאת כפריחה בעור שווה לשקול להוסיף את liv1, pc9.

yang wei ו dai mai אי סדירות בזרימה בערוצי

בדרך כלל על קרע עליית יאנג הכבד עם התבטאויות כמו סחרחורות, כאבי ראש או תחושה של תזוזה בראש, חוסר שקט, רגישות יתר, בילבול. תנאים אלו של חוסר איזון יכולים להיות בשילוב עם חסר, עודף או סטגנציה.

אפשרויות לטיפול בדיקור סיני עבור כאבי ראש צידי על רקע:

אי סדירות עם חוסר : עלית יאנג הכבד עם חסר בכליות gb41, tw5, gv20, gb1, gb14, cv4, kid3

אי סדירות עם עודף: עליית יאנג הכבד עם אש בכבד וכיס מרה gb41, tw5, gv20, gb1, gb14, kid1, liv1

אי סדירות עם סטגנציה: עללית יאנג הכבד עם סטגנציית צ'י כבד gb41, tw5, gv20, gb14, gb1, gb21, sp6

מווסתת מחזור

כנקודת פתיחה של dai mai היא אינה משפיעה רק על הרחם אלה על האיזון ההורמונלי במחזור החודשי. מעבר ליכולתה לטפל בכאב בזמן הווסת ולאי סדירות ווסתית, היא יכולה לטפל בשינויים במצבי רוח בזמן הווסת על רקע סטגנציית צ'י כבד ועליית יאנג הכבד, יכולה לטפל בכאבי ראש ומיגרנות, כאבי גב תחתון יחד עם הווסת, גודש בחזה לפני הווסת ונושאי מחזור נוספים שנגרמים על ידי נטילה של גלולות למניעת הריון בתחילה או בהפסקה של נטילת הגלולה. בטיפולי דיקור סיני על מנת לווסת את המחזור החודשי ניתן לשלבה יחד עם tw5  לפתיחת ערוץ yang wei . כדוגמא עבור כאבי ראש ודיכאון כתופעת לוואי מנטילת גלולות שווה לשקול לשלב את gb41 יחד עם  gb20, gb14, sp6, cv6, tw5.

מנקה לחות חמה

ייתכן כי gb41 הינה הנקודה העיקרית על הערוץ לניקוי לחות חמה במחמם התחתון ובשדיים לטיפול בלויקוריאה, דלקות בדרכי השתן, כאשר gb34 יותר טובה ללחות חמה במחמם האמצעי כמו דלקת בכיס מרה.

בטיפולי דיקור סיני גם gb34 וגם gb41 יחד עם tw3, tw17 יכולות לטפל בדלקת באוזן על רקע לחות חמה.

מווסתת כבד

מנקזת אש מהכבד, ויכולה לטפל בדלקת בלחמית העין (conjuctivitis) , היא מניע צ'י כבד, טובה עבור כאבים בחזה, כאב בהיפוכונדריום, ומרגיע עליית יאנג לטיפול בכאבי ראש.

כאבים בחזה לנשים

כאב בשד בזמן ווסת, דלקות או אבצסים בשדיים. טיפול לדוגמא עבור דלקת בשד (mastitis) gb21, gb41, liv3, cv17, tw6.

לחות חמה במחמם תחתון

כמו אקזמה גניטלית, לויקוריאה (דלקת בצוואר הרחם הגורמת להפשרות לבנות ולחוסר נוחות), דלקת בדרכי השתן. עבור טיפול בהפרשות וגינליות ניתן לשקול gb41, gb26, cv3, sp6, tw5