המרכז לדיקור סיני תל אביב - פורמולות צמחים 

שימוש בפורמולת צמחי מרפא אל מעבר לדיקור סיני יכול להוביל לשיפור משמעותי

XIao chai hu tang

מינונים

chai hu 24
huang qin 9
zhi ban xia 24
ren shen 9
zhi gan cao 9
da zao 12 pieces

קטגוריה

מהרמנות

פעילות

מהרמנת ומשחררת הפרעות shao yang

אינדיקציות

חום וצמרמורות לסרוגין, יובש בגרון, טעם מריר בפה, סחרחורות, חוסר שקט, תחושת מלאות בחזה ובהיפוכונדריום שלעיתים נחווה כקושי בנשימות עמוקות, צרבות, בחילות והקאות, חוסר חשק עם חוסר תשוקה לאכול, לשון עם חיפוי דק לבן ודופק מיתרי.

הסבר בראי הרפואה הסינית

הפורמולה xiao chai hu tang היא מצב של פתוגן קור הנתקע ברמת ה shao yang  ואינו מאפשר לטהור לעלות מעלה ולעכור לרדת מטה. השאו יאנג מגדיר את המרווח בין הפנים לחוץ הגוף. תפקודו הינו להעלות את ה wei qi  המיוצד על ידי ה ming men  יחד עם הנוזלים הטהורים מעלה והחוצה ואת הנוזלים העכורים להוריד מטה למחמם התחתון.
כאשר פתוגן קור שחדר להחיצון תוקע את ה wei qi, חום (יאנגי) מצטבר בפנים. תסימיני חום וצמרמורות לסירוגין מבטאים את המאבק המתמשך בין הצ'י המגן (wei qi) לבין פתוגן הקור. צמרמורות נחווית כאשר ישנו כישלון של היאנג צ'י לחמם את החיצון עקב חדירת פתוגן. במרווחי זמן פחות או יותר שויים היאנג צ'י פורק את החום לחיצון דבר אשר נחווה אצל המטופל כחום. אולם בשל כך שפריקת החום אינה מסודרת ותקינה היא אינה מסלקת את הפתוגן. חום תקוע העולה מן הפנים מעלה יכול לגרום גם לטעם מר בפה, יובש בגרון וסחרחורות.

ייתכנו עוד תסמינים הקשורים עם כיס המרה שהינו האיבר המקושר עם רמת ה shao yang . תקיצות צ'י לאורך ערוץ כיס המרה יכול להתבטא כמלאות בחזה ובהיפוכונדריום ונוקשות בצוואר. מבחינה רגשית תקיעות ברמת ה shao yang  מתבטאת כחוסר חשק, דיכאון. במידה ותקיעות צ'י כיס מרה זולגת לקיבה הדבר יכול להתבטא כצרבות, בחילות והקאות יחד עם תאבון ירוד. אם אותה תקיעות פולשת לריאות הדבר יכול להתבטא בשיעולים. אם תקיעות צ'י כיס מרה חוסמת את פעילות פיזור הנוזלים של התלת מחמם (tw) הדבר יכול להתבטא בעיכוב במתן שתן, והצטברות ליחה נוזלית מתחת ללב שיכולה להוביל לפלפיטציות.

הדופק התילי מעיד על תקיעות, ליחה ומעורבות של כיס המרה.  ייתכן כי הדופק יהייה דק דבר המעיד על שכבת ה shao yang שהינה בין החוץ לפנים לבין ה yang ming.

כתבי המקור מעידים כי כי xiao chai hu tang הינה בשימוש גם עבור חום החדר לארמון הדם דבר אשר מתבטא גם כן כחום וצמרמורות לסרוגין, יובש בגרון וחוסר נוחות בהיפוכונדריום יחד עם חוסר שקט נפשי היכול להתדרד לדיבור הזוי מעט. תופעה זו יכולה להיווצר לאחר לידה או בזמן הווסת.
בזמן ווסת או לאחר לידה אישה יכולה לפתח חוסר דם דבר אשר מחליש את הגוף ומעודד יתר על המידה חדירות לפתוגן קור חיצוני אשר מנצל חולשה זו וחודר ל"ארמון הדם" שם הוא תוקע ומעכב את הדם. הדם וארמון הדם הינם בקשר קרוב עם הכבד, כאשר ישנה תקיעות של דם הדבר יכול להוביל לתקיעות צ'י כבד ולחום היכולים להתבטא כחום וצמרמורות לסרוגין, יובש בגרון וחוסר נוחות בהיפוכונדריום. חום הנע מעלה דרך ערוץ ה jue yin יכול להפריע ללב ולגרום להפרעה נפשית כדיבור לא ברור והזוי במקרים חמורים.

ניתוח הצמחים בפורמולה

הפורמולה xiao chai hu tang בנוייה על מנת לשחרר פתוגנים משכבת ה shao yang בין הפנים לחוץ, באמצעות "הרמוניזציה". chai hu הקיסר הינו הצמח החשוב ביותר על מנת לשחרור ואוורור פתוגן משכבה זו. chai hu בשילוב עם huang qin אשר מנקז אש מהכבד ומכיס המרה מאוורר ומוציא את הפתוגן החוצה ועל כן משכבת ה shao yang.  מעבר לכך chau hu מפזר צ'י כבד בפעולתו המעלה והמקררת (בניגוד להרבה צמחים מקררים אחרים הגורמים לדברים לשקוע). שילוב שני צמחים אלו מנקה אש מבלי לגרום לה לשקוע עמור יותר בגוף.  ban xia מחמם ומתמיר ליחה ועכירות במחמם האמצעי. שילובו יחד עם sheng jiang מהרמם את המחמם האמצעי ומכווין צ'י מורד מטה ומפסיק בחילות והקאות.
ren shen, gan cao ן da zao תומכים בפעילות הצ'י התקינה ובשל כך מונעים מפתוגן לחדור לפנים.  gan cao ו da zao ממתנים את פעילותו החריפה ומייבשת של zhi ban xia ן ו sheng jiang.  sheng jiang ו  dao zao יחדיו עוזרים לווסת במתינות את ה wei qi  וה  ying qi יחד עם עזרה ל chai hu לשחרר התנאים של חצי חיצון חצי פנים.

קונטראינדיקציות

הפורמולה הנ"ל מעודד פיזור של הצ'י המזין דבר אשר יכול לגרום לכאבי ראש, סחרחורות ודימום בחניכיים במידה ובשימוש לזמן ממוך. הפורמולה אינה מומצת עבור אשים ען עודף למעלה וחסר מטה, אש בכבד או אנשים עם דימומים בחניכיים. יש להשתמב בזהירות לאנשים עם עליית יאנג עודפת , יתר לחץ דם או הקאות דמיות על רקע חסר יין. אנשים עם חולשת צ'י יכולים לחוות חום וצמרמורות יחדיו בשימוש בפורמולה זו שכן הפתוגן מאוורר החוצה מה shao yang דרך ה tai yang.

דיקור סיני - נקודות שיכולות להתאים

liv3,  gb41, tw5, li4, lu7 gb20