המרכז לדיקור סיני תל אביב
נקודות דיקור סיני

XiClef נקודת הצטברות

Ht6

תפקידים

כאבים בערוץ או באיבר הלב

חיזוק יין וסילוק אש מהלב

מווסתת תנאים אקוטיים

מנקה אש מחסר ומשכחת הזעות לילה
מרגיע נפש

הנקודה ht6 הינה נקודת הצטברות, נקודות הצטברות ידועות כמטפלות בכאב ובתנאים אקוטיים בעוד לנקודות הצטברות על הערוצים היינים ישנה יכולת נוספת והיא טיפול בתנאים הקשורים לדם. הנקודה ht6 יכולה לבוא לידי ביטוי בתנאים של סטגנציית דם הגורמת לכאבים פיזיים בלב ועבור דימודים על רקע אגיטציית חום בלב אולם בטיפול בדיקור סיני עבור שני תנאים אלו נקודת ההצטברות של מעטפת הלב pc4 עדיפה כנקודה על מעטפת הלב הידועה כ"מגן"הלב שכן מצב בו הלב נפגם הנפש יוצאת החוצה מצב הידוע כמות הגוף ועל כן נאמר כפתוגן תוקף את הלב הוא יוסט אל מעטפת הלב.


כאבים בערוץ הלב או באיבר הלב

שימוש בתנאים כואבים ואקוטיים בלב ובערוץ הלב כמו מעורבות של סטגנציית צ'י, דם או ליחה. יכולה גם לשמש לכאב ומועקה בחזה ובלב, כאב ונוקשות לאורך הזרוע. אפשרי להוסיף נקודות דיקור סיני נוספות על פי האבחנה. עבור תקיעות צ'י ניתן להוסיף לht6 את cv17, pc6, cv6, liv3 , עבור סטגנציית דם ניתן לשלב את cv17, pc4, pc2, sp4 , עבר סטגנציית ליחה ניתן לשלב יחד עם ht6 את cv17 , pc6, gv15, st40 .

עבור אנגינה פקטוריס ניתן לשקול ht6, pc4, sp4, cv17, cv14 או לחלופין  ht6, pc4, sp4, bl15, bl17.

חיזוק יין וניקוז אש וטיפול בהזעות יתר

נקודת בחירה לחיזוק יין הלב. על כן היא יכולה לעזור להפסיק הזעות לילה על רקע היחסים ההדוקים בין דם הלב לזיעה שכן נאמר שזיעה הינה נוזלי הלב. הלילה הינו הזמן בו היין מקסימלי ובזמן השינה בו רוב הגוף מכוסה ואין צורך במרבית התפקוד של הצ'י המגן היאנגי הוא נכנס עמוק אל תוך היין להזנה.
ברפואה סינית במצב של חסר יין הוא אינו יכול להחזיק את הצ'י המגן פנימה וכתוצאה מכך הצ'י המגן היאנגי עולה מעלה והודף את הנוזלים החוצה כזיעה.
במצב אחר כאשר ישנו חסר של דם הלב האיזון בין צ'י ודם מופר והצ'י עולה מעלה וגורם להזעות לילה המאופיינות בפחות חום מאשר הזעות על רקע חסר יין. ברפואה סינית שליטה בהזעה הינה תמיד בעדיפות עליונה מפני שהיא מכילה בתוכה יין וכשאשר מזיעים יתר על המידה באופן כרוני חסר היין מתגבר. כהערה הזעות יתר יכולות להתפתח לא רק על רקע חסר יין אלה גם על רקע לחות חמה, חסר צ'י הטחול עם הצטברות לחות חוסר איזון בין הצ'י המגן או הצ'י המזין. בטיפולי דיקור סיני הנקודה ht6 יכולה לבוא לידי ביטוי עבור על הזעות מכל רקע יחד עם נקודות מתאימות בהתאם לאבחנה.

תסמונת העצמות המתאדות

תסמונת העצמות המתאדות הינם סוג של חום על רקע חסר יין המאופיינות בתחושת חום עמוק בתוך העצמות שמקרין החוצה אל העור ומלווה בחום אחרי הצהריים שינה חסרת שקט והזעות לילה, תסמונת זאת נראית בדרך כלל בהקשר של מחלות רציניות שמכלות את היין. הנקודה ht6 בדיקור סיני הנה נקודה מרכזית לטיפול בתמונת זו אצל ילדים ואנשים בגיל מתקדם. גם ht3 וגם ht7 מחזקות את יין הלב אך ht3  יותר לחיזוק המיים לשליטה על האש. Ht6 יכולה בדיקור סיני להשתלב עם kid6  או sp6 לחזק את יין הלב כאשר אלו מחזקות את יין הכליות, שהוא מקור יין הלב. Ht7 לעומתה יותר לחיזוק צ'י הלב.

הרגעת נפש

לבסוף כנקודת הצטברות בטיפולי דיקור סיני ל ht6 יש יכולת לרכך ולהרגיע את הלב והנפש במצבים אקוטיים כמו פחד רב עם או ללא פלפיטציות. מומלץ לקרוא על השילוב של נקודה זו עם kid6

השוואה בין נקודות אחרות על הערוץ

בדיקור סיני ht3 יחד עם ht8 יכולות לבוא יחדיו ועדיפות על ht6 לניקוי אש מחסר ואם אש הלב מתנקזת מטה אז ht5 יחד עם ht8  עדיפות על ht6.

עבור הזעות בלילה יחד עם אינסומניה, חוסר שקט, מעט חרדה ניתן לשקול לשלב את ht6 יחד עם kid7.