המרכז לדיקור סיני תל אביב
נקודות דיקור סיני

הנקודה gv15 הינה "ים הצ'י".
הנקודה gv16 הינה "נקודת חלון לגן עדן", ים מח העצם, נקודת מפגש של yang ling ו gv.

GV15
GV16

שתי נקודות אלו דומות מאד ויכולות בטיפולי דיקור סיני לשמש ביחד ולמעשה מתפקדות כמעט כמו יחידה אחת. הם מהוות את השער המווסת את זרימת האנרגיה בין הצוואר והראש ומייצגות את המרכז האנרגטי (צ'אקרה) של הגרון שאחראי לדיבור ותקשורת בהירה של רעיונות.

ניקוי פלישת רוח חיצונית

כמו gv14  נקודות אלו יכולות לסלק רוח חיצונית אך הם יותר עבור רוח חיצונית בראש ובצוואר בעוד gv14 יותר עבור רוח חיצונית בריאות, בכתפיים ובצוואר. יחד עם זאת ל gv15+16 אין את היכולת לחזק יאנג כמו ל gv14.
סנדרומי חדירת רוח חיצונית: התקררות ושפעת. לדוגמא עבור התקררות עם ריניטיס וכאבי צוואר ניתן לשקול בטיפולי דיקור סיני את gv14 בהפחתה, gv16, li4, li20, lu7.

בעיות מקומיות בראש ובצוואר

הנקודות gv15 ו gv16 יותר לטיפול בצוואר העליון והראש, בעוד gv14 יותר עבור בעיות של הזרועות, וכתפיים וחלקו התחתון של הצוואר. מעבר לכך gv15 יכולה לשמש בדיקור סיני לחרשות ו gv16 יכולה לשמש עבור בעיות של האף והעיניים.
בעיות מקומיות בראש ובצוואר יכולות לכלול בים היתר מצבים כמו multiple sclerosis, דלקת פרקים צרוויקלית, פגיעות צוואריות, אנקילוזיס ספונדליטיס. לדוגמא עבור טיפול בנוקשות וכאב בחלקו העליון של הצוואר יחד עם כאבים באים והולכים של הראש והגב התחתון ניתן לשקול בדיקור סיני את gv14, gv15, gv17, bl9, bl10, bl62. Si3

רוח פנימית, עליית יאנג

הנקודות gv15 ו gv16 פועלות בוויסות עליית יאנג ורוח פנימית מעלה מהגוף במצבים שיכולים להפריע למודעות ולדיבור. הם יכולות לבוא לידי ביטוי במצבים אלו כאשר הם מתבטאים ככאבי ראש, סחרחורות, התקפים כמו אפופלקסיה או אפילפסיה או במצבים של לאחרה התקפים אלו כמו המיפלגיה ובעיות בדיבור. לדוגמא עבור סחרחורות, כאבי צוואר, כאבי ראש, בלבול מנטלי וחוסר בהירות אפשרי לשקול בטיפולי דיקור סיני את gv16, gv20, liv3, gb20, gv34. Kid

חוסר איזון נפשי

הנקודות gv15 ו gv16 יכולות לווסת את חוסר איזון של הנפש, אם זה על רקע רוח הכבד או עליית יאנג הכבד שלעיתים מקושר עם כעסים וחוסר שקט שיכולים להוביל לתשישות רגשית בנוסף הם יכולות בדיקור סיני לשמש לחוסר איזון הקשור בלב עם מצבים כמו חרדות, מאניה, היסטריה ודלריום, חוסר איזון מנטלי או בעיות בדיבור. או נושאים רגשיים הקשורים לכליות כמו פחד.
לדוגמא עבור עבור כאבים בצוואר, כאבי ראש, חרדות וכעס מודחק אפשר לשקול בטיפול את gv15, bl10, gb21, gb34, si3, si15, sp6, ht7.

בהירות מנטלית

חוסר בהירות מנטלית יכולה להגיע על רקע חסר בכליות עליית יאנג היפראקטיבי, חסר צ'י ודם או הפרעה של ליחה בראש. Gv15 ו gv16 עוזרות במיוחד אם ישנה חסימה בזרימת האנרגייה מעלה בגוף בערוצי gv ו bl אל הראש והמוח. ייתכן נוקשות של הצוואר עם תחושת נוקשות וכבדות בראש מלווה בכאבי ראש ודיכאון, עמימות מנטלית, איטיות ובלבול. לדוגמא עבור לחות וליחה הפולשים לראש עם סימני כבדות בראש ועמימות מנטלית, ניתן לשקול בטיפולי דיקור סיני את  gv16, YinTang, st40, st45, li1, li4

דיבור ותקשורת

מרכז צ'קרת הגרון האחראית על על דיבור ותקשורת מיוצגת בחלקו האחורי של הגוף על ידי gv15 ו gv16 , בחלקו הקדמי של הגוף על ידי cv22 ו cv23.  הנקודה gv14 ו cv22 שולטים בריאות ובקול. Gv15, gv16 ו cv23 יותר פונות לחלקו העליון של הגרון, ללשון ולדיבור. דבר זה נכון במיוחד בהקשר של gv15 ו gv16 לדיבור ולמח. דיבור יכול להיות מושפע ממצב נפשי על ידי חוסר בהירות מנטלית. מצבים מעין אלו יכולים להיות גמגומים, דיבור מבולבל, אפזיה, דיבור מבולבל מפגיעה מוחית, פחד במה. לדוגמא עבור דיבור מבולבל בצורה מתונה מחמיר בעייפות. Gv16, ht5, st36, ht7, sp6

gv15 ל gv16 השוואה בין

שניהם מאד דומות בשל מיקומם. Gv15  יותר עבור חלקו התחתון של הצוואר ויותר עבור דיבור חרשות בעוד gv16 יותר בחלקו העליון של הצוואר ומעט יותר עבור בעיות מנטליות ובעיות בעיניים ובאף.