המרכז לדיקור סיני תל אביב
נקודות דיקור סיני

נהר, אש

Tw6

על פי תאוריית שלושת המחממים כנקודת נהר ואש היא הנקודה החשובה ביותר על הערוץ להניע צ'י ולנקות חום בשלושת המחממים. "היא יכולה לנקז את האש המיניסטריאלית משלושת המחממים". אותה אש הנמצאת ב ming men  בין הכליות אותה אש שאחראית על תפקוד איברים נוספים כמו הכבד, כיס המרה והתלת מחמם. דבר זה אומר שמבחינה קלינית היא חשובה לניקוי חום בכל הגוף ובמיוחד בכבד וכיס מרה.

חשובה כמעט באותה מידה כמו  tw5 אך מטפלת ברמה אנרגטית מעט יותר עמוקה, בטיפולי דיקור סיני כמו tw5 היא מטפלת במצבי רוח חום ובעיות לאורך הערוץ, אך היא יותר חשובה בלנקות חום שיכול להגיע בשילוב עם חום בדם ולהנעת סטגנציית צ'י בשלוש המחממים.

בעיות עוריות

מפני שהיא לא רק מנקה רוח חום ומלחלחת כמו שאר נקודות ה tw אלה גם מנקה חום מהדם ומניע סטגנציית צ'י, הנקודה  tw6  יכולה לטפל במגוון בעיות עור כמו אורטיקריה, אקזמה, פסוריאזיס, הרפס זוסטר ועוד.. זה יתכן חלקית מפני ש tw6 הינה נקודת אש ולכן מנקה חום ברמה יותר עמוקה מ tw5. בטיפולי דיקור סיני הנקודה tw6 יכולה לנקות חום גם בתסמיני גיל המעבר גם מפני שהיא נקודת אש על ערוץ אש וגם מפני שהיא מניע צ'י בחזה.
עבור פסוריאזיס מתקדם שלא מגיב לטיפול בטיפולי דיקור סיני ניתן לשקול tw6, li4, li11, sp6, sp10

מניע צ'י במחמם עליון

מניע צ'י במחמם עליון – אנגינה פקטוריס, פלאוריטיס, כאב בחזה, תחושת "היצרות" ו "תקיעות" בחזה, חוסר בחלב, מיוקרדיטיס. לדוגמא כאבים בחזה וגב עליון בזמן שפעת עם שיעול tw3, tw6, gb21, gb39

במחמם העליון tw6 יכולה בדיקור סיני לנקות אש מערוץ התלת מחמם ויש לה אינדיקציות למחלות חום, אדמומיות, כאב ונפיחות בעניים, טנטונים, חרשות, נעילת לסתות, נפיחות בגרון, סקרופולות ועוד..
היא יכולה גם לפתור סטגנציית צ'י בחזה שמוביל לתחושת תקיעות וכאב בחזה ובלב. במידה וסטגנציית הצי' בחזה נהפכת לאש היא יכולה "להעליב" את הריאות ועל כן יכול להיגרם שיעול עם פנים אדומות.

מניע צ'י במחמם אמצעי

מניע צ'י במחמם האמצעי – כאב בהיפוכונדריום, גיהוקים, הקאות, דלקת בכיס מרה, יחד עם כאב tw6, gb34, cv12, st21

היא נקודה מרכזית לטיפול בכאב באזור הלטרלי קוסטלי כמו כאב בצלעות או חוסר נוחות על רקע סטגנציית צ'י או על רקע כל אתיולוגיה אחרת.
בטיפולי דיקור סיני הנקודה tw6יכולה להיות בשימוש להקאות או רעידות ויכולה לבוא לידי ביטוי במצבים חוסר נוחות ו/או נפיחות בבטן העליונה או התחתונה שלעיתים מתפשטת לחזה עם כאב באזור הלב תחושת תקיעות בחזה או שיעול.

מניע צ'י במחמם התחתון

מניע צ'י במחמם התחתון – בצקת, עצירות, כאב בזמן יציאה, לדוגמא עבור עצירות בקשישים ניתן בטיפולי דיקור סיני לשקול את tw6, li10, gb34, cv6, kid6
עבור בצקות בבטן וברגלים ניתן לשקול בטיפולי דיקור סיני את tw6, li10, st40, sp8, cv6, cv9

נקודה מרכזית להנעת צ'י המעיים ובכך לעזור למצבי עצירות ללא כל הקשר אם העצירות הינה על רקע סטגנציית צ'י, חום או מכל אתיולוגיה אחרת. למעשה בטיפולי דיקור סיני הנודות tw6 ו tw5 הינם הנקודות היחידות על הערוצים היאנגים המטפלות במצבי עצירות. מתוכך   tw6 נחשבת ליותר חזקה לשם כך.

מידע נוסף

ישנם מקורות שאומרים כי היא גם יכולה לפתוח סטגנצייה בערוץ ההתעברות  (cv)
על פי מקור נוסף נקודות נהר באות לידי שימוש כאשר התבטאות המחלה הינה בקול המטופל ולכן tw6 יכולה להיות שימושית עבור אבדן קול פתאומי.
לבסוף tw6 בדיקור סיני הינה בשימוש למגוון הפרעות בערוץ שמשפיעות על כל איזור ה"אקסילה", הכתף והגב, כולל רעידות ונמלולים ביד. בקליניקה היא בשילוב עם נקודת דיקור סיני gb39 עבור "כאב ותקיעות נודדת".

שילובים של הנקודה

תחושת דקירות בלב tw6, kid2, kid3

כאב באזור החזה והצלעות tw6, st40

כאב באזור הצלעות על רקע פגיעה מקור tw6, gb34

כאב באזור הצלעות tw6, liv13, tw5

אבדן קול פתאומי tw6, si16, li18, gb7, ht4 או שווה לשקול בדיקור סיני לשם כך את tw6, bl66, tw8


Tw6 יחד עם gb34 Wang ju yi

שילוב זה של שני נקודות דיקור סיני על ערוץ shao yang  יכול להניע צ'י בחזקה ולפתוח ולנקז את ערוץ ה shao yang. מפני שלערוצים יאנגים ישנה אפשרות לנקות חום גם ממקביליהם היינים יש לשילוב זה את היכולת לנקות חום מה jue yin.

השימוש הקליני בטיפולי דיקור סיני יכול להיות מגוון, החל מחוסר נוחות בטנית, תסמונת קדם ווסתית, אי סדירות וסתית, עצירות, כאב בהיפוכונדריום או דלקתיות של כיס המרה. בשילוב נקודות זה נשתמש בעיקר למקרי סטגנציה ב shao yang או ב jue yin.