המרכז לדיקור סיני תל אביב
Shao Yang

שכבת ה shao yang נמצאת בין הפנים לחוץ, היא אחראית על כל האזורים היאנגים בגוף למעט עור ופני השטח (שבאחריות ה tai yin) ומערכת העיכול (שבאחריות yang ming.)
כערוץ שהינו "ציר" בין הפנים לחוץ הוא אחראי על תנועה וויסות בכל האזורים אשר מחוץ לאיברים הפנימיים. לעומתו מערכת ה shao yin אחראית על ויסות בתוך ובין האיברים הפנימיים.
ערוץ shao yang מווסת בפעילות רגילה ונמצא בשימוש קליני בעיקר על ידי ניקוי, ניקוז חום ועלי ידי פיזור תקיעות צ'י.
בסופו של דבר פתולוגיות shao yang  הינם סביב התפיסה שכאשר פעולת הוויסות נפגמת נוצרת תקיעות פנימית של חום וצ'י.

 

איברים

מבחינת איברים תלת המחמם (tw) אחראי על הפצת צ'י המקור (yuan qi). וכיס המרה אחראי על תהליכי הספיגה במערכת העיכול. תפקידיהם של התלת מחמם ושל כיס המרה הינו תחזוק התנועה במעברים

ציר ה shao yang מווסת את זרימת הצ'י והנוזלים במעברים שמסביב לאיברים הפנימיים ומעבר לכך מווסת תנאים (אקלימים) שונים לא רק באזורים המקיפים את האיברים אלה גם בשאר מבני הגוף השונים.
לעומתו Shao yin מווסת את האש המטבולית בין האיברים היינים.

התלת מחמם (tw)מחמם ומלחלח את איברי ה zang fu יחד עם אפשור הנעת הנוזלים שמופרדים תחילה ב yang ming עם עזרה קלה של ערוץ tai yang והפצתם והפרדתם לבסוף כזיעה מעלה וכשתן מטה.
כיס המרה (gb) עוזר בוויסות  את העיכול של שאר האיברים היאנגים.
אפשרי לומר ש shao yang מווסת את חום ה yang ming לכיוון שחרורו ברמת ה tai yang.

יחסי shao yang ו jue yin
הכבד ומעטפת הלב נחשבים לעתודות הדם ומקבלים גירוי ממקביליהם היאנגים כיס המרה ותלת המחמם. כיס המרה עוזר לכבד בקבלת החלטות היכן להפיץ את הדם.

גידים ורצועות
הכבד מזין את הגידים והרצועות על ידי הדם
הכליות לוקחות חלק בבנית העצמות. Shao yang אחראי על תנועת הנוזלים בחלל בין הגידים והעצמות ועל כן מבחינה אבחנתית בעיות גידים ועצמות על רקע גיל מתקדם שמתבטאים בעיקר בברכיים ובגב תחתון יחד עם סימני חסר יין או גי'נגהינם ברך כלל על רקע חסר בכבד ובכליות ומטופלים עם צמחים כמו du zhong, xu duan. אולם במידה וישנם בעיות בתנועתיות המפרקים בעיקר על רקע סירקולצית נוזלים לקוייה, שווה לבדוק את ערוץ shao yang שכן תנועת הנוזלים על ידי ה shao yang היא התחבורה (הכלי) דרכה הזנה מגיעה לגידים ולעצמות ופסולת מטבולית מתפנה משם שכן מעברי המים והנוזלים בחללי הגוף מעבר לאיברים מתבצעים על ידי התלת מחמם.

Shao yang וחום קיץ
חום קיץ הינו סוג של לחות וחום חיצוני שנעה לאט ומקושרת עם shao yang. זרימה בריאה בציר ה shao yang עוזרת להתמודד עם פתוגנים חיצוניים ועל כן איטיות יתר בערוץ shao yang או קור בערוץ כיס המרה יכולים להגדיל את החשד לחום קיץ.

עליית אש ב shao yang
אש מה ming men שאינה מאוזנת ביין יכולה לעלות מעלה ולהשפיע על shao yang (זוהיא אינה אש הלב). ה ming men זורם דרך ה shao yang שאיבריו (tw,gb) זקוקים לאש בראשיתית זו.

לדוגמא בחסר יין בכליות תיתכן עליית יתר של אש ל shao yang, אם האש נכנסת לכיס המרה היא יכולה להשפיע על הכבד. אם אותה האש עולה אל התלת מחמם היא יכולה להתבטא כאש מערכתית.
סימפטומים של עליית אש על רקע חסר יין יכולים להיות כאבי ראש, סחרחורות, פנים אדומות, יובש בפה, תחושת מלאות בחזה. בשל העובדה שאש הינה על רקע חוסר תנועה ב shao yang עצירות תתכן גם כן.

התפתחות עליית אש יכולה להיות גם על רקע חוסר ב shao yang שמפחיתה את יכולת הכבד להניע צ'י ומשם יכולת הגוף להניע ולשחרר פסולת יורדת ולהוביל להיווצרות חום ומשם לעליית אש.

חסר ב shao yang

ישנה פתולוגיה בהקשר של shao yang בה ישנו חסר ב shao yang ועודף ב jue yin עם סימפטומים כמו קשיי עיכול עם יובש בפה, בעיניים ובאף. אדם אפאטי שאינו מגיב לסביבה, כמו חצי דיכאון וחוסר חוויה רגשית גבוה או נמוכה.
עוד דרך מעניינת לחשוב על זה היא שלנוגדי דיכאון ישנה נטייה "להרדים" את הכבד ואת הנעת הצ'י. במקרים אלו אל מעבר להנעת צ'י כבד להמרצת shao yang בדיקור סיני ובצמחי מרפא תיתכן אפקט מיטיב. כמו בפורמולה wen dan tang יחד עם מניעי צ'י כבד ובמקרים חמורים נחזק חסר באש ה shao yin.

 

עודף ב shao yang
חום ב shao yang יכול להיגרם על ידי חוסר בתנועה שמוביל לחוסר בויסות שמוביל לחום. זהוא בדרך כלל מצב יותר שכיח מאשר חום ב shao yang על רקע חוסר. העיקרון הטיפולי כאן יהיה לנקז חום ולהניע ולפזר תנועה וצ'י.
בדרך כלל בתסמיני shao yang ננקז ונניע וגם אם צריך לחזק חוסר במקביל נתחזק תנועה בערוצים.

Xiao chai hu tang

משתמשת בעיקרון של ניקוי חום יחד עם החזרת תנועה לערוצי shao yang בשל כך למרשם יש טווח רחב אל מעבר לשחרור פתוגן חיצוני הכלוא בים הפנים לחוץ.

לקריאה מורחבת על xiao chai hu tang
דיקור סיני
לדיקור סיני שימוש מוגבל לשימוש ב shao yang לחדירת חיצון, אל ישנו שימוש נרחב בנקודות על כיס המרה ותלת המחמם בטיפול בבעיות שרירי שלד בעיקר בהקשר הערוץ לחללים בין המפרקים, העצמות והאיברים שיכולים בין היתר להתבטא בדלקתיות.
גוייטר, בלוטות לימפטיות, ציסטות, נגעים(boils) הם כולם תנאים של אש ורעילות בים הפנים לחוץ.