המרכז לדיקור סיני תל אביב
נקודות מקור

evgeni-evgeniev-ggVH1hoQAac-unsplash.jpg

על פי רפואה סינית נאמר שצ'י המקור/yuan qi מושרש ב dan tien ומקושר לכליות הוא זורם בערוצים מתפעל ומאפשר את כל תהליכי הגוף.

תפקודים של נקודות מקור ייניות
נקודות המקור הייניות הינם בים היעילות ובשימוש נרחב בטיפולי דיקור סיני מאחר ויש להם את התפקודים הבאים: חיזוק חוסר, איזון בין יין ליאנג, פיזור עודף או חיזוק חוסר, ייצוב רגשי.

חיזוק חסר
על ידי חיזוק צ'י המקור באיבר מסויים ניתן לחזק חסר. לדוגמא lu9 יכולה לשמש לחסר צ'י ריאות

איזון בין יין ליאנג
בטיפולי דיקור סיני נקודות המקור הייניות נחשבו כדי מאוזנות ויכולות לחזק יין, לחזק יאנג או להחזיר איזון בים יין ליאנג באיבר. לדוגמא בטיפולי דיקור סיני kid3 יכולה לחזק במצבי חסר יין או חסר יאנג ויכולה לבוא לידי ביטוי כאשר ישנה תנודתיות וחוסר איזון בין יין ליאנג כמו בתסמיני גיל המעבר לדוגמא.

ייצוב רגשי
העובדה שנקודות המקור הינם נקודות אדמה נותנת להם אפקט של ייצוב רגשי שמשפיע על הגוף, הרגשות, משקיט מחשבות ומחזיר את הקשר עם הנשמה האל זמנית.

תפקודים של נקודות מקור יאנגיות 

בנקודות מקור יאנגיות נעשה שימוש בעיקר כדי לפזר עודף. לדוגמא li4 יוכלה בדיקור סיני לפזר רוח רוח חום או רוח קור לשפעת. Tw4 יכולה לשחרר רוח חום כמו במצבי דלקת בלחמית העין. Si4 יכולה להזיז צ'י תקיעות צ'י כבד עבור כאב בהיפוכונדריום. St42 יכולה לשחרר אש מהקיבה כמו במצבי כאב אפיגסטרי. Gb40 יכולה לשחרר לחות חמה בכיס המרה כמו במצבי דלקת בכיס המרה, bl64 יכולה להניע סטגנציית צ'י בערוץ ה bl שגורם לכאבי גב.
בטיפולי דיקור סיני הנקודות li4, gb40, bl64 יכולות לבוא לידי ביטוי לחיזוק. לדוגמא li4 יכולה לחזק צ'י ודם אך בעיקר בשילוב של st36. הנקודה gb40 יכולה לבוא לידי שימוש בחוסר החלטיות או חוסר ביטחון עצמי על ידי חיזוק צ'י כיס המרה. Bl64 יכולה לעזור לטפל בפחד ודיכאון על ידי חיזוק צ'י הכליות והשלפוחית. יחד עם כל המידע הזה נחמד לדעת שבאופן כללי נקודות אחרות כמו st36 ו gb34 נקודות ים, אדמה יותר אפקטיביות לחיזוק איברים יאנגים.

שימוש בנקודות מקור

 

שימוש בנקודות מקור בלבד
שימוש בנקודות מקור בלבד הינה שיטה טובה ובטוחה של דיקור סיני מאחר שהם ניטרליות, מווסתות ומייצבות. אולם זה דיי נדיר להשתמש בנקודות מקור של איבר אחד בלבד ובדרך כלל משלבים נקודות  מקור של שתי איברים יחדיו , בדרך כלל איברים ביחסיי יין וינאג, או אף יותר.
לדוגמא שילוב של bl64+kid3 לבעיות במערכת השתן או ht7+si4 לאינסומנייה ומלנכוליה, אפשר לשקול לשלב את  lu9+li4 לברונכיטיס. ייתכן שהשילוב יהיה בהקשר של יחסים אחרים בין האיברים לדוגמא kid3+ht7 לאינסומניה או sp3+liv3 לתסמונת מעי רגיז ובעיות עיכול על רקע כבד פולש לטחול. לעיתים זה יהייה יתרון אם נקודת מקור אחד תהייה ביד והשנייה ברגל שכן כך נוכל לשלב איזון בין שני החלק העליון לחלק התחתון של הגוף, לדוגמא kid3+lu3 עבר ברונכיטיס כרוני על רקע חוסר צ'י של הכליות והריאות.

שימוש בנקודות מקור ונקודות על ערוץ cv
בטיפולי דיקור סיני שילוב נקודות מקור עם נקודות על ה cv יכול לשפר את הטיפול שכן ערוץ cv מקושר ל dan tian לכליות ול yuan qi. נקודות מקור יכולות להיות משולבות עם נקודות על ה cv  המייצגות את אותו איבר לדוגמא

עבור תשישות ואימפוטנציה kid3+cv4
עבור גסטריטיס כרוני sp3+cv12
עבור פלפיטציות ht7+cv17
עבור ברונכיטיס lu9+cv17
 

נקודות מקור ונקודות back shu בגב
שילוב טוב שכן שני סוגי נקודות אלו ניטרלים שניהם יכולות לחזק יין או יאנג, לפזר עודף או לחזק חוסר, ולאזן רגשות.אמנם נקודות back shu יכולות להניע סטגנציה, לפזר פתוגנים חיצוניים, פעולתם העיקרית כמו נקודות המקור הייניות בדיקור סיני היא לחזק מצבי חסר כרוניים.
דוגמאות:
עבור דלקת בדרכי השתן bl64+bl28
עבור כח רצון חלש kid3+bl23
עבור חוסר החלטיות gb40+bl48

אפשרי לעשות שילוב של יין ויאנג כדי להגדיל את היעילות לדוגמא bl64+bl28 יחד עם kid3+bl23 עבור תכיפות וחוסר התאפקות במתן שתן על רקע חוסר. השילוב של נקודות מקור יחד עם נקודות על ערוץ ה cv יכולות להתחלף בשילוב של נקודות מקור יחד עם נקודות back shu, לדוגמא עבור ברונכיטיס כרוני על רקע חוסר צ'י ריאות וכליות בטיפולי דיקור סיני אפשרי לחשוב על kid3, lu9, bl23, bl13 יחד עם cv4, cv17.

 

נקודות מקור יחד נקודות אחרות מחזקות או מרגיעות
נקודות מקור יכולות לבוא לידי ביטוי באיזון וייצוב טיפולים במיוחד עם טיפולים אלו נוטים להיות ב"קצה". לדוגמא במקרים של דיכאון גדול וכרוני, ייתכן ונרצה לעשות מוקסה על ht8 נקודת האש על ערוץ הלב אך ייתכן שנייצב את הטיפול על ht7 נקודת המקור כדי לא להניע את היאנג/אש מעלה כדי לא לגרום למאניה או נמרצות יתר.

דוגמא נוספת היא kid2 נקודת אש יכולה לפזר יתר אש מהכליות אך מצד שני יכולה לפזר יותר מדי אש מהכליות ולגרום לקור ולחסר, נוכל לאזנה עם kid3 נקודת המקור של הכליות כדי לאזן בין יין ליאנג.

נקודות מקור לאיזון רגשי
נקודות מקור יכולות לבוא לידי ביטוי לטיפול תשישות רגשית על רקע חסר בזכות עצמן או בשילוב עם נקודות נוספות כגון kid3+bl52 לפחד ופרנויה, pc7+cv17 למאניה דיפרסיה, liv3+gb40 לרגישות יתר וחוסר שקט.
בנקודה זו שווה להדגיש שמטי]ולי דיקור סיני נקודות מקור הינם בשימוש בעיקר למצבי חסר. לסטגנציית צ'י נקודות מקור של הערוצים היינים אינן מתאימות בדרך כלל, לדוגמא עבור מחסום של צער ויגון lu7 נקודת החיבור על ערוץ הריאות תהייה מתאימה יותר מlu9 נקודת המקור. יוצאת מן הכלל כאן היא liv3 שבדיקור סיני יותר אפקטיבית לפיזור סטגנצייה מאשר לחיזוק מצבי חסר.

מקור נוסף מרחיב
מעבירות בדיקור סיני yuan דרך התלת מחמם מאש החיות (ming men) שבין הכליות, הערה קלה: התלת מחמם נמצא גם בחלל הבין תאי בכל הגוף שם הוא אחראי על העברת חמרים ומזינים, ייתכן ששם החיבור לצ'י המקור. 

הסבר נוסף היא שבדרך כלל נקודות המקור הינם נקודות פלג שנמצאות בפרקי כף היד ובקרסוליים. טווח התנועה ותדירות התנועה במפרקים אלו הינה מהגבוהות בגוף  ודורש הזנה רבה מבחינת מטבוליזם בין תאי עם הרבה תנועה של צ'י ודם. דבר זה מאפשר משיכת yuan qi מהתלת מחמם שנמצא בחללים הבין תאים במקום בו ישנה התמרת צ'י מוגברת.

נקודות המקור רחוקות יחסית מן האיברים וממרכז הגוף, ועדיין יש זרימה מוגברת של צ'י ודם ואיזור זה שופע בפעילות בשל מיקומו במפרקים בהם ישנה תנועה רבה.

ה tw נמצא בחלל הבין תאי שנמצא בכל הגוף, בין השרירים, הגידים ומקיף את האיברים הפנימיים. אמנם יהיו יותר צ'י ודם באיזורים ובחללים בין תאיים המקיפים את האיברים כמו באזור הבטן למשל, אך דווקא בנקודות הרחוקות ה"מגוון" של צ'י ודם יהייה במיטבו לעומת הצ'י והדם שסביב האיברים יהייה יותר ספציפי לאותו איבר.

 

נקודות באר - היכן שהצ'י פורץ

נקודות מעיין - היכן שהצ'י מתחיל לזרום בכיוון מסויים

נקודות פלג - היכן שצ'י הערוץ צובר תאוצה שמאפשרת למשוך yuan qi לזרימת הערוץ

 

בקליניקה
בקליניקה נקודות מקור נמצאות בדיקור סיני כמעט תמיד עבור חיזוק. הם נקודות מחזקות צ'י ומחממות יאנג במיוחד בערוצים היינים. ההשפעה של נקודות המקור בערוצים היאנגים הינה בעיקרה של שחרור תקיעות ופתיחה של הערוץ ועל ידי כך לחזקו. יוצאת מן הכלל כאן היא tw4 שיכולה לבוא לידי ביטוי כדי לחמם ולחזק יאנג בשל תפקיד ה tw, לו תפקיד משמעותי בהמרצת סירקולצית היאנג.

 

דוגמאות לתפקודי נקודות מקור

תפקודה המרכזי של lu9 הינו למצבי חסר בעיקר לחיזוק צ'י ראות למצבי חולשה כרונים של חסר צ'י ראות, אך שימוש נוסף שלה הינו חיזוק יין ראות ליובש בגרון ושיעול יבש.  חיזוק היין מתאפשר על ידי תמיכה במערכת ה tai yin,  ועזרה דרך צ'י הריאות בתפקוד הטחול להתמיר לחות וליצור חומרים מזינים לדם שבתורם יוצרים שרשרת הזנה שמזינה יין.
 

נאמר על kid3 לדוגמא שהיא מחזקת יין ויאנג הכליות ובשל כך מחזקת יין ויאנג בכל הגוף. דרך להבין מדוע היא עושה כן הינה להסתכל על דינמיקת הצי' של מערכת ה shao yin כמכלול. ערוץ זה הינו הציר שבין הדם המאוחסן ברמת ה jue yin העמוקה לבין הפתיחה החוצה ,של מערכת ה tai yin.  תנועת ה shao yin מהווה את הגירוי ליין וליאנג בגוף. על ידי דיקור סיני ב kid3 איננו "יוצרים יש מאין" צ'י פרא נטאלי בגוף אלה גורמים לויסות חומרים פרא נטאלים הכרחיים. למעשה אנו מעשירים את היין והיאנג על ידי שיפור אופטימלי של המטבוליזם שלהם, לכן kid3 יכולה לחזק כליות בכך שהיא מאפשרת זרימת צ'י בריאה באיבר הכליות ועל ידי כך מנרמלת את את דינמיקת צ'י הכליות שהינו כאיבר מקור היין והיאנג בגוף. לעניות דעתי אין אפשרות למחט למלא יין בגוף, בשביל זה יש צמחים מה שכן אפשרי וזה מדהים זה לעשות מעיין ריסטרט לגוף ואפשר למערכת הפרא סימפטטית לבוא לידי ביטוי לצורך החלמה.

 

לסיכום אפשרי להשתמש בנקודת מקור בדיקור סיני עבור כל מקרה חסר של אותו איבר.