המרכז לדיקור סיני תל אביב
Tai Yin

מערכת ה tai yin  הינה הערוץ החיצוני ביותר מבין הערוצים היינים. אמנם ערוץ tai yang נחשב ליותר חיצוני, בערוצים היינים נוצרים החמרים הבסיסיים של הגוף כמו היווצרות נוזלי הגוף, השרירים בשר והדם, לעומתם האיברים היאנגים הקשורים עם הערוצים היאנגים נחשבים כמעברים, "חלולים" אשר מוליכים חמרים הנחוצים לאיברים היינים ליצירת חמרי הגוף.
בעוד נאמר שערוץ tai yang נפתח החוצה להקרנת חום ולהגנה בשכבה החיצונית של הגוף. Tai yin נפתח החוצה גם כן כאשר צ'י פוסט נטאלי התוצר האולטימטיבי של האיברים היינים זורם החוצה ממערכת ה tai yin להזנת הגוף.
מערכת ה tai yin מורכבת מהערוץ עצמו ומשני איברים, טחול וריאות, כאשר בערוץ זה לאיברים הללו ישנו קשר משמעותי בין בני זוגם הקיבה והמעי הגס הקשורים למערכת ה yang ming  כאשר יחדיו הם מתאמים את מערכת קליטת הנוזלים והמזון מהסביבה אל הגוף וממנו.

 

מערכת ה tai yin מקושרת עם "לחות" אשר נוטה להיות מווסתת על ידי ה"יובש" מערוץ ה yang ming ולמעשה שתי מערכות אלו משמרות על הוויסות העדין בין לחות ליובש במערכת העיכול ובגוף בכללותו.
ניתן להסביר את היחסין בין ערוצים אלו בכך שערוץ הyang ming הוא הערוץ היאנגי הפנימי ביותר כאשר מזון ונוזלים מהסביבה החיצונית מועברים פנימה דרך מעבריו אל מערכת ה tai yin שהינה החיצונית מבין הערוצים היינים. כאשר מערכת ה tai yin מעבירה החוצה מן האיברים ובעיקר מהטחול אל הגוף את תוצרי התזונה והנוזלים בצורת נוזלים, דם,ובעיקר החלק המזין של הדם אל כל תא בגוף וצ'י מזין לגוף.
 

במערכת ה tai yin ניתן לחשוב על חילוף בשתי צורות עיקריות. אחת הינה וויסות הלחות ושניה הינה הפצת המזינים לגוף. כאשר למעשה שניהם דיי שקורים זה לזה שכן מזיני הגוף נעים דך חמרים נוזליים בגוף.

 

לחות
Tai yin אחראי על ויסות הלחות החיצונית שאנו סופגים ממזג האוויר יחד עם ויסות הלחות המגיע מהמזון ובכך עוזרת ליצירת כמות הנוזלים הבריאים הנעים ומזינים את הגוף. הקשר בין טחול ללחות ידוע לרוב, אך ישנו גם הקשר לריאות עם לחות שכן הריאות אחריות על תנועת הצ'י עוזרות לפעולת הטחול להתמיר לחות.

הזנה
מעבר לאיזון היובש מה yang ming,  ה tai yang הינו המקור של הזנת הגוף מהצ'י הפוסט נטאלי כאשר הטחול הופך מזון ונוזלים לחלק המזין של הדם. התמרת והנעת הצ'י מהריאות שקשור לפעימת הלב מפיץ את הצ'י ההזנה אל ודרך הגוף והחוצה אל העור. ולכן אספקת ההזנה בגוף מקושרת גם אל הריאות שכן הצ'י אחראי על תנועה והפצה.


גם הטחול וגם הריאות אחראים על התמרת הנוזלים והמזון בגוף השראת , קבלה והפצת האנרגיה מהחיצון, הצי' מהריאות מספקת את הכח המניע להתמרת והפצת מזון ונוזלים מהטחול אל שאר הגוף.
לחות יכולה לפגום בהתמרת מזון זו. גם הטחול וגם ריאות יכולים להיות מעורבים במצבים מעיין אלו. אם ישנו עודף לחות שלא יכול לעבור התמרה בריאה על ידי ה tai yin תתכן התבטאות כ חסר צ'י הטחול עם סימנים כמו חולשה, תאבון ירוד, בצקות. זהוא למעשה מצב של עודף עם שורש של חסר. העדר לחות מצד שני נוטה יותר לפגום בריאות עם סימנים כמו שיעול יבש ואף חולשת שרירים על רקע יובש.

מבין הערוצים היינים מערכת ה tai yin הינה המערכת עם הקשר הישיר ביותר אל הסביבה שמחוץ לגוף. הריאות דרך מערכת הנשימה, פה ואף והטחול דרך נפתח החוצה דרך הקיבה והפה. הריאות מקושרת אל החיצון גם דרך ההקשר שלה עם עור הגוף.

נקודות דיקור סיני מרכזיות במערכת ה tai yin
Sp3, sp6, sp9, lu9, lu7, lu5