המרכז לדיקור סיני תל אביב
Tai Yang

על ידי חימום ו"הדיפת" החיצון החוצה שכבת ה tai yang מהווה את קו ההגנה הראשוני וחלק חשוב בחסימת חדירה של פתוגנים חיצוניים שתוקעים את ה wei qi.

כאשר ישנה פלישה חיצונית של רוח קור או רוח חום, שכבת tai yang מעלה יאנג לשחרור קור שמנסה לחדור מהחיצון על ידי חימום העור ופתיחת נקבוביות ההזעה שנמצאות בין העור לשרירים. 

ברגע שפתוגן קור כבר חדר לגוף, מטרת ה tai yang אינה לסגור את הפתחים אלה להשיג מחדש פתיחה מתאימה כדי לשחרר פתוגן זה דרך הזעה.
כאשר שכבת tai yang נחסמת על ידי פתוגן קור המטופל יכול להרגיש צמרמורות וכאבי ראש, אלו קורים מפני שהפתחים (אפשרות ההזעה) חסומים, היאנג אינו יכול להשתחרר החוצה ועולה במעלה הגוף וגורם לכאבי הראש.

כאשר ישנה חוסר יכולת כרונית של הגוף להגן מפני פלישת רוח קור והתקררות פונים לחיזוק הכליות בדיקור סיני וצמחים יחד עם מוקסה ב cv6.
במידה ולמטופל ישנו חוסר יאנג מערכתי שמים מוקסה על מחטי דיקור סיני ב bl10, bl11, gv14, st36 לחימום והעלאת צ'י יאנגי לפני השטח. יש הסוברים כי ישנה איכות מיוחדת לטיפול זה ביום הארוך בשנה שנמצא סביבות 21 ליוני ובקצה החורף סביבות 21 לדצמבר.

שכבת tai yang הינה בעיקר לטיפול בקור שחדר מהחיצון. לעיתים גם חום יכול להיכלל בשכבה זו עם תסמיני חום ללא הזעה אך זה פחות שכיח.
חום חיצוני נוטה יותר לפגום בראות שבשכבת ה tai yin או במעטפת הלב שבשכבת ה jue yin בשלביו המוקדמים או בטחול בו יהיה שילוב של פתוגן חום יחד עם לחות.

כיסוי שטח בגוף
שכבת tai yang מכסה שטח נרחב בגוף, ערוץ שלפוחית השתן (bl) מכסה את רוב הגב ומשחרר בהזעה פתוגנים חיצוניים שחדרו דרכו. Bl  מתקשר עם שאר אברי הגוף דרך נקודות ה back shu  ונאמר עליו ( בכתבים העתיקים אלה מה ? ) שהוא מקשר את שאר האיברים לסביבה החיצונית.

 

הקשר בי tai yang ל shao yin ול tai yin
Bl זקוק לכליות כדי לפזר בשטחו הרחב את החימום והנוזלים אל פני השטח וחלק מתהליך ניקוי השתן מתבצע בכליות. ללא החימום מהכליות שבשכבת ה shao yin שכבת ה tai yang לא היתה יכולה לפזר נוזלים הן דרך הזעה והן דרך השתן.
Si על פי הסינים סופח חמרים מזינים לגוף וכן עוזר ללב להניע דם.
Si עושה סינון נוסף מהעיכול לאחר שהגיע מהטחול והקיבה ושולח חמרים חזרה לטחול לספיגה מחודשת בדם.

עודף ב tai yang יהיה בדרך כלל על רקע הזעה או שתן. כאשר בעודף סביר להניח שכמות השתן תפחת. בשתן עוברים ויוצאים גם חמרים שצריכים לצאת מהגוף ולכן חשוב לשמור על מעבר זה פתוח. בחורף בשל הפחתה בכמות הזיעה ישנה נטייה לשתן רב יותר מאשר בקיץ.


הערות:
מעניין לראות שכאשר מטפלים ברוח קור בדרך כלל כמעט ולא משתמשים בטיפולי דיקור סיני בנקודות על שכבת ה tai yang.