דיקור סיני לשחלות פוליציסטיות

בין 5-10% מהנשים בין הגילאים 18 - 44 לערך סובלות משחלות פוליציסטיות. שחלות פוליציסטיות הינם הסיבה השכיחה לחוסר פוריות אצל נשים

שחלות פוליציסטיות (PCOS), הינם תופעה שנגרמת בשל הפרשת יתר של הורמונים אנדרוגנים (היפראנדרוגניזם) בעיקר על רקע הפרשת יתר של הורמוני LH ביחס להורמוני FSH על ידי ההיפופיזה או לחלופין על רקע היפרגליקמיה שהינה עודף סוכר בדם. התסמינים השכיחים לשחלות פוליציסטיות הינם אי סדירות וסתית, אל ווסת, דימום ווסתי רב, שיעור יתר, אקנה בעיקר בפנים, כאבים באגן, ובעיות פוריות.

 

אבחנת שחלות פוליציסטיות

על מנת לאבחן שחלות פוליציסטיות ישנו צורך לאבחן לפחות שניים מתוך שלושת התסמינים:

1. העדר וסת או ווסת מאחרת ב 34 יום לערך או יותר

2. הורמונים אנדרוגנים (גבריים) במצב יתר שיכולים לגרום להופעה של תסמינים כמו שיעור יתר, אקנה, השמנה

3.בדיקת אולטרסאונד המעידה על עודף זקיקים בשחלה, בדרך כלל מעל 10-12 זקיקים.

סימנים שעלולים להתווסף לשחלות פוליציסטיות יכולים להיות בין היתר סכרת סוג 2, ומשקל יותר.

 

מדוע ישנם שחלות פוליציסטיות ?
שחלות פוליציסטיות בדרך כלל הם תוצר לוואי של תנגודת הגוף לאינסולין מה שגורם לעודף אינסולין במחזור הדם. אינסולין הינו הורמון שמופרשם מהלבלב ותפקידו להעביר גלוקוז ממחזור הדם אל תאי הגוף. שחלות פוליציסטיות הם כמעט תמיד בשל תנגודת הגוף לאינסולין. גורמים סביבתיים וגנטיים שיכולים להעלות את הסיכון להתפתחות שחלות פוליציסטיות הינם, משקל יתר, ומצב משפחתי בו לאחת מבנות המשפחה מאובחנת או לחלופין אובחנו בעבר שחלות פוליציסטיות.  

טיפול בשחלות פוליציסטיות ברפואה מערבית

לרוב יכלול גלולות למניעת הריון על מנת לשפר את סדירות הווסת, את צמיחת השיער והופעת האקנה.  למי שמעוניינת להרות בדרך כלל ינתנו חומרים מעודדי ביוץ כמו גונדוטרופינים.

רפואה סינית ודיקור סיני לשחלות פוליציסטיות
חוסר האיזון ההורמנלי מתורגם ברפואה הסינית על רקע תקיעות של צ'י ודם, ביחד עם נוזלי גוף בפלג גוף תחתון.  גורמים אלו מגיעים בדרך כלל על רקע של חולשה מולדת.  האיברים הקשורים לתסמונת השחלות הפוליציסטיות הינם בדרך כלל הכליות, הכבד והטחול.   בדיקור סיני מווסתים את זרימת האנרגייה בגוף באופן שתניע ליחה ודם שהצטברו יתר על המידה ובfך לאפשר ריפוי טבעי של הגוף באופן הרמוני.

הטיפול בדיקור סיני בשחלות פוליציסטיות מתבצע בתחילתו על ידי תשאול על כלל מערכות הגוף, אבחנת דופק, ומבט על הלשון, לאחר מכן ביסוס אבחנה נכונה וקביעת תכנית טיפולית.  

הרפואה הסינית מעודדת את מנגנוני הריפוי הטבעיים של הגוף, אנחנו למעשה מחזירים את האיזון לגוף, על מנת להגיע לתוצאה הרצוייה בדרך כלל דרושה סדרת טיפולים יחד עם שינוי תזונתי.

על סמך הניסיון במרכז לדיקור סיני תל אביב, דיקור סיני הינה דרך אפקטיבית לטיפול בשחלות פוליציסטיות, ומומלצת עבור כל אחת שמעוניינת להחזיר את האיזון ההורמונלי הטבעי לגוף.