המרכז לדיקור סיני תל אביב - פורמולות צמחים 

שימוש בפורמולת צמחי מרפא אל מעבר לדיקור סיני יכול להוביל לשיפור משמעותי

Bai Hu Tang

מינונים

Shi gao 48g (30-90g)
Zhi mu 18g (9-15g)
Zhi gan cao 6g (3-6g)
Jing mi 9-15g

קטגוריה

מסלקות חום

פעילות

מנקה חום ברמת הצ'י, מנקזת אש מהקיבה, מייצרת נוזלים, משכחת צמא

אינדיקציות

חום גבוה, הזעה רבה, רתיעה מחום (תחושות חום), פנים אדומות, צמא רב, חוסר שקט. ייתכנו כאבי ראש, כאבי שיניים, או חניכיים מדממות, או דימום מהאף.

הסבר בראי הרפואה הסינית

ברמת ששת השכבות השימוש ב Bai Hu Tang הינו במצב של חום ב yang ming או לחלופין בארבעת השכבות זהוא חום ברמת הצ'י. ה yang ming ידוע כמלא ב צ'י ודם וכאשר פתוגן מגיע לרמת היאנג מינג זה מתבטא כחום ב "ארבעת הגדולים": דופק גדול, צמא רב, חום רב, הזעה רבה. בשל כך שערוצי הקיבה והמעי הגס מגיעים לראש ולפנים חום רב בערוצים אלו גורם לכאבי ראש ופנים אדומות. כאשר החום חודר מן החוץ לפנים לרמת ה yang ming, חום וצמרמורות שמגיעים ביחד בחדירת רוח קור או חום, הופכים בהדרגה לחום גבוה המאופיין כחום פנימי.
אמנם חום ברמת הצ'י נחשב כפנימי אך זה עדיין רמה שטחית יחסית של הערוצים ולכן החום משפיע בעיקר על האזורים העליונים והשטחיים של הגוף. החום מוציא את הנוזלים החוצה בצורת הזעה ומייבש את נוזלי הקיבה, דבר שמוביל לצמא רב, חוסר שקט, יובש בפה ובלשון.
הדופק הגועש משקף את הנוכחות החזקה של הפתוגן ואת תגובת הגוף החזקה אליו. הלשון יכולה להיות אדומה עם חיפוי יבש לבן או אדום.
תיתכן נשימה כבדה במקרים חמורים דיבור מבולבל והזיתי כהתבטאויות של חום פנימי.
אש בקיבה יכולה ליצור בעיות על הערוץ ככאבי ראש, כאבי שיניים, דימומים בחניכיים.

ניתוח הצמחים בפורמולה

הפורמולה Bai Hu Tang מנקה חום בעזרת צמחים חריפים קרים ומתוקים בניגוד לאסטרטגיית ניקוז מטה שמשתמשת בצמחים מרים וקרים. זהו מצב בו חום קורה יחד עם פגיעה בנוזלים.
הצמח המרכזי shi gao הינו חריף, מתוק ומאוד קר מה שמאפשר לו להשיג שלושה דברים שונים: 1. ניקוי חום מהפנים, 2. אוורור פתוגן החוצה ושחרור תקיעות חום משכבת העור והשרירים, 3. לחלוח והעשרת יין ליצירת נוזלי הגוף.  הסגן zhi mu הינו קר, מתוק ומלחלח. הוא עוזר ל shi gao לניקוי חום מהקיבה והראות כדי להרגיע חוסר שקט, ללחלח יובש ולהעשיר את היין. העוזרים zhi gan cao ו jing mi המיטיבים עם הקיבה מגינים על הנוזלים. הם גם מונעים מאיכויות הקור הגדולות של shi gao ו zhi mu מלפגוע במחמם האמצעי.

קורטרה אינדיקציות והרחבה נוספת

בקלאסיקה  wen bing נמנים 4 קונטראינדיקציות מרכזיות

1. דופק צף, תילי ודק.

דופק צף מראה על חום בחיצון

דופק דק וצף או דופק של חסר יחד עם סימני חום, הזעה יחד עם רתיעה מרוח מראה על מצב של אש יינית על רקע חסר בטחול ובקיבה שדורש צמחים מתוקים וחמים.

2. דופק עמוק בדרך כלל מראה שהחום חדר לאיברים היאנגים ועליו לצאת עם צמחים מנקזים מטה. אם הדופק עמוק, דק וחלש זה מראה על חסר יאנג עם חום מחסר. 

3.העדר צמא - בדרך כלל על רקע חום עם לחות חמה כאשר החום הינו על רקע תקיעות של ליחה שמקרה זה פורמולה זו (bai hu tang) תעזור לתקיעות הצ'י היאנגי. או כאשר פתוגן החום העמיק מרמת הצי' לרמת ה ying qi .

4. העדר הזעה - היעדר הזעה במקרים מעין אלו תהייה בשל כילוי נוזלי הגוף או בשל תקיעות החום ברמה חיצונית יותר על ידי רוח קור. במקרה הראשון יש להעשיר יין ובמקרה שני לייזע.


הרופא הסיני הידוע Zhang xi chuan  לפי נסיונו הקליני אומר ששני קונטראינדיקציות הראשונות הינם תנאי שלא להשתמש ב bai hu tang וממשיך ואומר שרק 20 אחוזים מהמקרים בהם משתמשים ב bai hu tang כוללים צמא והזעות ביחד. ובשאר המקרים ישנו או תקיעות ברמת החיצון הגורמת להיעדר הזעה או למצבים בהם הנוזלים לא לגמרי נפגעו ולכן אין צמא.

יש להשתמש בזהירות ולהפסיק שימוש כאשר המטופל מראה סימנים של כאבי ראש, נוקשות בצוואר, קור בזרועות, או תחושות קור סובייקטיביות של המטופל.


הערות נוספות
המרשם bai hu tang הינו פורמולת הדגל עבור חום ב yang ming ללא צורה, הווה אומר סימני חום ברמת הצי ( ארבעת הגדולים)  ללא עצירות או כאבי בטן.
ושחרור החום לא מתבצע דרך אוורור אל הרמות החיצוניות או ניקוז מטה דרך המעי. בכתבים מהמאה ה 13 משושלת צ'ינג, המחבר wen meng xiang אומר כי " bai hu tang למעשה מנקזת אש מה תלת מחמם (TW)  על מנת לנקז אש מה yang ming" מה שנראה בבירור על ידי 3 הדרכים בהם shi gao מנקה חום.


הצמח shi gao מתמחה בשחרור כאבי ראש וסימני חום כללים, שחרור חום רב דרך שלושת המחממים, וגם חום בעור. הוא משחרר חום מהשרירים על ידי עידוד הזעה ומפסיק צמא וחוסר שקט

אם ישנם סימני חום עם עצירות שווה לבדוק את cheng qi tang.
במידה ומקרים של חום ב yang ming מתחיל לנוע לכיוון האיברים היאנגים הוא יכול להתבטא כ חום של אדים כמו הזעות ספונטניות, חוסר שקט, צמא, דיבור מבולבל אך עדיין ללא עצירות או חוסר נוחות בבטן.
מצב זה מראה שחוםפתוגני התפזר בגוף אך עדיים לא תפס אחיזה משמעותית. במצבים מעעים אלו ניתן לשתמש ב bai hu tang לניקוי חום מהמחמם האמצעי ולהשליכו מעלה אל החיצון כדי להרמן ולשחרר אותו.

יש דעה נוספת של קלינאי סיני שאומר שמרשם זה מנקה חום מה yang ming דרך ניקוז אש מהתלת מחמם (TW) בעיקר על ידי shi gao.
הצמח shi gao טוב להיפתר מכאבי ראש, מחום כללי, ומחום חזק בשלושת המחממים וגם מחום בעור. הוא משחרר חום מהשרירים על ידי עידוד הזעה והוא מפסיק חסר ספיגה של שתייה במתבטאים בשתן רב על רקע שתייה רגילה (משמע נוזלים לא נספגים בגוף) משכיח חוסר שקט ועצבנות.

יש מטפלים שמרחיבים את השימוש ב bai hu tang עבור הפרעות ראות שבאות יחד עם 4 הגדולים, מפני שפיזיולוגית הקיבה והריאות קשורות האחת בשנייה מבחינת מאזן נוזלי הגוף.


השוואת bai hu tang עם huang lian jie du tang
שתי הפורמולות מטפלות בפתוגן חום שמשתחרר דרך המחמם האמצעי. ההבדל בינהם הוא ש bai hu tang מתמקדת בחום הרמת הצ'י בלבד ועל כן מטפלת במצבים המאופיינים על ידי חום גדול, צמא גדול והזעה רבה, בעוד huang lian jie du tang יכולה לנקז אש שכבר חדרה לאספקט הדם עם סימנים כמו אינסומניה, חוסר שקט, תחושות חום (flushings) שמעידות עם חום שחדר למעטפת הלב או דימומים מהאף, הקאות דמיות, קרבונקלים בעור או סימנים של נקודות אדומות בעור שמעידות על חום בדם.


השוואת bai hu tang לעומת dang gui bu xue tang

שתי המרשמים מטפלים בחום, בתחושות חום בשרירים בעליות חום, חוסר שקט ועוד סימני חום. הפורמולה bau hu tang מטפלת בחום ברמת הצ'י או/ו בyang ming המתבטא ב 4 הגדולים.  צמא רב, חום רב, הזעה רבה, דפק גדול וחזר. לעומתה dang gui bu xue tang מטפלת במצב בו ה wei qi הינו דיי חלש על מנת להכיל את היאנג דבר המתבטא כצמא למשקאות חמים, הזעה מפעילות קלה ודופק שמרגיש חזק ברמה השטחית אך ברמה העמוקה מתבטא כדופק של חסר.


שינויים ומודיפיקציות
סימני רוח קור ניתן להוסיף cong bai, dan dou chi, xi xin
עיניים אדומות ונפוחות יחד עם כאבי ראש מייסרים huang lian, huang qin
כאב ונפיחות בחניכיים, כאבי ראש, דימומים מהאף, יובש בפה, צמא ועצירות על רקע חום בראות ואש בקיבה da huang
עבור wasting and thirsting או חום שפוגע בנוזלים בצורה חמורה עם צמא, חוסר שקט רעב רב tian hua fen, lu gen, mai men dong


דיקור סיני - נקודות שיכולות להתאים

St44, li4, li11, sp6, st41