המרכז לדיקור סיני תל אביב - פורמולות צמחים 

שימוש בפורמולת צמחי מרפא אל מעבר לדיקור סיני יכול להוביל לשיפור משמעותי

Ding zhi wan

מינונים

Ren shen 90
Fu ling 90
Shi chang pu 60
Yuan zhi 60

קטגוריה

מרגיעות נפש

פעילות

מרגיעות נפש, מזינות (דם ויין ה) לב ומרגיעות נפש

אינדיקציות

חששנות, תחושת פחד בקלות, דאגה, ,תחושת אכזבה, ייתכן צחוק או שמחה יתר על המידה יחד עם פלפיטציות ושכחנות. סחרחורת עם לשון חיוורת עם חיפוי לבן. ייתכנו עוד תסמינים.

הסבר בראי הרפואה הסינית

על פי רפואה סינית זהו מצב של חסר ותקיעות של צ'י הלב הנגרם על ידי ליחה עכורה. לצ'י הלב יש את המשימה למרכז את הנשמה. חסר של צ'י הלב מתאר חששנות המעיד מודעות סובייקטיבית של האדם על כך שאינו יכול לעמוד במשימות/פעולות ויעדים. אדם זה יתקל בקושי להתמודדות עם שינויים. והנפש/רוח/spirit מאבדת כיוון בקלות.
מצב זה יוצר חרדה או הבהלות בקלות. פלפיטציות ייתכנו גם כן. אם הנפש שנמצאת בלב אינה יכולה להתמקד במשימות או בפעולות שעלייה לבצע, היא אינה יכולה להמיר ניסיון לזיכרון מה שגורם לשכחנות. דבר המתבטא בשכחה של שמות, אירועים, מילים מתערבבות בזמן הדיבור, מילים שאינם יוצאות נכון מתערבבות האחת עם השנייה באותה מילה או בכלליות חוסר יכולת לבצע כל דבר שקשור לזיכרון.
סימנים נוספים של חסר צ'י הינם אכזבה, דאגה או חוסר מוטיבציה.במקרים מעין אלו הנשמה מאבדת את העוגן שלה בצורה בה היא כבר איננה מושרשת בכוח הרצון. דבר זה מגיע על רקע חוסר יכולת הלב לבצע את פעולת הכוונת האש מטה. תחת מצבים מעין אלו שמחה, צחוק בריא והנאה שהינם הרגשות המקושרים עם הלב כבר אינם נשלטים ויכולים להוביל לצחוק עודף בלתי נשלט וסחרחורות.  סחרחורת ולשון לבה משקפים עכירות של ליחה, בעוד לשון חיוורת משקפת חסר צ'י.

ניתוח הצמחים בפורמולה

חסר צ'י כאשר הוא קבוע מלווה על ידי מידה של סטגנצית צ'י. Ding zhi wan  משלבת את אסטרטגיית החיזוק עם מה שמניע צ'י. הלב שולט בכלי הדם. הצ'י הנע בכלי הדם הינו הצ'י המזין. לחות וליחה עולים כאשר ישנה סטגנציה של הצ'י המזין. Ding zhi wan מתמקדת בצ'י המזין ומשלבת התמרת לחות וליחה עם ויסות צ'י.
Ren shen

חסר צ'י הינו השורש העיקרי של מצב זה ולכן ren shen המתוק, מעט מר ומחמם הינו הקיסר במרשם. צמח זה מחזק את צ'י הבראשיתי של כל חמשת אברי ה zhang בעוד הוא מיטיב עם צ'י הלב ומרגיע נפש. נאמר עליו שהוא מרגיע את התודעה, מעגן את ה hun וה po מפסיק פלפיטציות וחרדה, מסלק צ'י פתוגני, מבריק את העיניים, פותח את הלב.
Fu ling
פעולתו כעוזר הינה משלימה ל ren shen. פטרית fu ling ידוע כמרגיע לב ומשקיט את הנפש. יש לו אינדיקציות לפלפיטציות, אינסומניה ושכחנות על רקע חסר של הלב או תקיעות פנימית על רקע ליחה עכורה.

יחד שני צמחים אלו מתמקדים בחיזוק צ'י הלב התמרה וסילוק לחות. יחד עם פעולתו המעשירה של ren shen ישנה כאן גם התייחסות לשמירה שנוזלי הגוף לא יפגעו.

העוזרים yuan zhi ו shi chang pu

העוזרים yuan zhi החריף, מעט מחמם ומייבש ו shi chang pu החריף, מר ארומטי, ומעט מחמם.

Yuan zhi מפיץ, מנקז ופותח החוצה ועזור לנוע החופשית של צ'י הלב, פותח תקיעויות ומכוון את צ'י הכליות מעלה כדי להגיע ללב ולכן מחזיר את התקשורת ההרמונית הטבעית בין הלב לכליות
Shi chang pu פותח פתחי חישה, מסלק ליחה עכורה שמפריעה לפתחים אלו ומרגיע נפש. שני צמחים ברפואה סינית באים לידי ביטוי יחדיו נסמכים על איכותם החריפה לפיזור תקיעות ואיכותם המרה לניקוז והכוונה מטה ועל ידי כך מתמירים ליחה ופותחים את פתחי החישה

הערה קלה: בטיפולי דיקור סיני ניתן  st40 יחד עם pc5 מהווים שילוב טוב לסילוק ליחה עכורה שחוסמת את פתחי הלב.

קונטראינדיקציות והערות נוספות

קונטראינדיקציות

המרשם Ding zhi wan הינו חריף ומחמם ועל כן ישנו צורך בהתאמות עבור מטופלים עם חסר דם או חסר יין.


הערות נוספות

הפורמולה Ding zhi wan הינה מהמפורסמות בפורמולות המטפלות בליחה שתוקעת את טרנספורמציית צ'י הלב. היא בנוייה על שילוב סינרגטי של shi chang pu ו yuan zhi.

הפורמולה Ding zhi wan הינה מהמפורסמות בפורמולות המטפלות בליחה שתוקעת את טרנספורמציית צ'י הלב. היא בנוייה על שילוב סינרגטי של shi chang pu ו yuan zhi.
זה מה שרשום עליה בשושלת מינג המאוחרת על ידי "fu ren xu" בספר security of the precious jade case: היא מטפלת בחסר בחמשת אברי ה zhang שמתבטאים בהיסח הדעת, חרדות, פלפיטציות, צער ועצב, נטייה לשגיאות ושכחנות, פחד או שינה עם חלומות מטרידים, התפרצויות רגשיות בכל זמן.

אפשרי לשקול להחליף את fu ling ב fu shen שמתמיר לחות ומרגיע לב ונפש, אך יותר מתמחה בהרגעת לב ונפש מ fu ling במתמחב יותר בהתמרת לחות.


שימושים מודרניים

כעת Ding zhi wan והמודיפיקציות שלה נמצאות בשימוש ברפואה סינית בעיקר עבור חרדה וחוסר שינה על רקע חסר בלב ובכיס המרה. אולם אל מעבר לכך ישנה את הפתולוגיה של הליחה העכורה גם כן ועל כן Ding zhi wan יכולה לשמש גם עבור מקרים אפילפטיים. בקליניקה ניתן להתאים את המינונים של המחזקים יותר כ ren shan ו fu ling  לעומת פתחי פתחי הלב ומשחררי סטגנצייה  כ shi chang pu ו yuan zhi בהתאם למה שנרצה להתייחס ויהייה בולט יותר אצל המטופל חסר צ'י או לחות,ליחה.


עוד אינדיקציה על ידי  zhang bin chen 

על פי מלומד זה Ding zhi wan יכולה לטפל גם במקרים בעיים ראייה לטוווח הקרוב טובה אך לטווך הרחוק הראייה אינה מספקת. נאמר שראייה לטווח קרוב קשורה למים בעוד לטווח הרחוק קשורה לאש ועל כן במצבים של חוסר ראייה מספקת לטווח הרחוק נחזק את הלב. הלב שולט בכל הגוף והינו משכן הצ'י הבראשיתי. למרות שנאמר שהכבד נפתח אל העינים, הלב בכבודו ובעצמו מקושר גם כן לעיניים. למה ומדוע ? כאשר העיניים את האיכות המאפיינת של משהו ויזואלי ושופטות בשבריר שנייה אם זה טוב או לא (יש יאמרו האינטואצייה ) ידיעה שלמה זו מגיע מהלב. לכן כשלאדם חסרה את היכולת לתפוס/ להבחין דברים רחוקים כיצד ניתן יהיה לטפל בו באסטרטגיה מכוונת להעשרת המים וריכוך הכבד ?


השוואה בין ding zhi wan ל suan zao ren tang 

ראו בפורמולה suan zao ren tang


אינדיקציות מערביות

באבחנה נכונה יכולה לטפל בחרדות, אובססיביות כפייתית, קוצר ראייה והתקפי שבץ.


מודיפיקציות

לפלפיטציות חמורות ניתן להוסיף long gu ו mu li

למרידת ליחה מעלה ניתן להוסיף ban xia ו zhu li

לחסר דם בלב ניתן להוסיף suan zao ren, dang gui , long yan rou


דיקור סיני - נקודות שיכולות להתאים

נקודות דיקור סיני ששווה לשקול הינם בין היתר st40, pc5, st36, sp3, cv12, ht7, cv17