המרכז לדיקור סיני תל אביב - פורמולות צמחים 

שימוש בפורמולת צמחי מרפא אל מעבר לדיקור סיני יכול להוביל לשיפור משמעותי

Suan zao ren tang

מינונים

Suan zao ren 12-18
fu ling 6
zhi mu 6
chuan xiong 6
gan cao 6

קטגוריה

מרגיעות נפש - מזינות יין ודם הלב

פעילות

מזינה דם, מרגיע נפש, מנקה חום, מנקה חוסר שקט ועצבנות

אינדיקציות

חוסר שקט, חוסר יכולת לישון, פלפיטציות, הזעות בלילה, סחרחורת, ורטיגו, יובש בגרון, דופק:מיתרי או דק, מהיר

הסבר בראי הרפואה הסינית

הפורמולה Suan zao ren tang נחשבת ברפואה סינית עבור "עבודת יתר של חסר" או " חוסר שקט מחסר" . עבור "חוסר שקט מחסר" הכוונה לתחושה סובייקטיבית של חוסר שקט למרות שפני שטח הגוף אינו מרגיש חום. סימפטומים נוספים כוללים כאבי ראש קלים, כאבים בראש ובעיניים, יובש בפה ובגרון ללא צמא, חוסר יכולת לישון עם מח נקי (clear mind) כאשר נשכבים לישון על המיטה. כל התסמינים הללו מראים נוכחות של חום ולכן של עודף, אולם שלא כמו מקרי חוסר שקט המוגדרים כעודף, כאן החום לא מתבטא בצורה שגורמת להצטמקות או התמצקות של הנוזלים או ה"חמרים" כמו ליחה, או יציאות יבשות וקשות ממערכת העיכול. מצב זה קורה לעיתים תכופות במצבים בהם ישנה "עבודת יתר", תשישות, גיל מתקדם, או חולי. זוהיא תוצאה של חסר בכבד המשתקף כחסר דם, תקיעות וחום פנימי.

הכבד מאחסן דם ומעביר/מוביל/מסיע את האש המיניסטריאלית. כאשר הכבד בחוסר הוא מוביל לחסר דם ולסטזיס, דבר שיכול להתבטא בכישלון פעולתו של הדם לאכסן את ה shen ולווסת את הכניסה והיציאה של ה hun , דבר הגורם לחוסר יכולת לישון יחד עם פלפיטציות. חוסר יכולת לישון שמתבטאת גם בקושי להירדם וגם בהתעוררות מוקדמת מדי בבוקר.  חוסר הזנה זה מלווה באש מתקיעות שנעה מעלה לחזה ו"מפריעה" ללב ובכך מחמירה את התסמינים. אש פתוגנית יחד עם חסר דם גורמת להזעה בלילה ליובש בפה ובגרון ויובש בלשון. אולם בגלל שהגוף אינו מרגיש חם, "חוסר שקט מחסר" אינו יכול להיות מוסבר על ידי גורם של חום לבדו אלה זה יותר "תחושת חום סובייקטיבי" של תקיעות המשקפת את הפצת הצ'י הלא מאורגנת בתוך ה"תלת מחמם" (TW) הנובע מחוסר בכבד. בנוסף חסר בכבד אינו יכול לרסן את היאנג העולה מעלה ומתבטא כסחרחורות וורטיגו. הדופק הדק התילי והמהיר הינו טיפוסי לחסר דם בכבד עם תקיעות ואש פנימית.

ניתוח הצמחים בפורמולה

ברפואה סינית סוג של של "אי שקט מחוסר" הינו שילוב של חסר בכבד, סטגנציית דם, תקיעות צ'י ואש פתוגנית. לפיכך Suan zao ren tang משתמשת באסטרטגיה של חיזוק הכבד, במיוחד דם הכבד, העשרת הדם, ניקוי חום ועידוד מטבוליזם הנוזלים. צמח המפתח suan zao ren מזין את הכבד בעודו מרגיע נפש. במקורות מסוימים נאמר שצמח זה מתרכז בחוסר שקט של הלב עם חוסר יכולת לישון, הזעות בלילה, יחד עם צמה. צמח זה מחזק את המחמם האמצעי ומחזק את צ'י הכבד. הוא מרגיע את הכבד, מווסת את הצ'י, מלחלח את הכבד ומזין יין, מחמם את האמצע (מחמם אמצעי) ומאפשר מטבוליזם של נוזלים, מרסן את הצ'י, מפסיק הזעות, פותר ומיישב התפרצויות כעס, מיטיב עם יכולת השמיעה ומבריק את העיניים.
הסגן chuan xiong הינו חריף, חמים וארומטי. הוא מווסת את דם הכבד על ידי עידוד לזרום בחופשיות, מרגיע נפש  על ידי אפשור הבית הטבעי שלה (הדם) להתקיים. האנלוגיה כאן היא של דג (הנפש) שהופך לחסר שקט כאשר טמפרטורת המים (משכן הנפש=הדם) עולה. אולם הדג יהיה חסר שקט גם כאשר המים יהיו עכורים יתר על המידה או חסרי תנועה (כמו בביצה). על כן נדרשים גישה של פתיחה יותר מאשר של קירור והזנה. Chuan xiong ידוע כצמח המטפל בצ'י שבתוך הדם שהינו האפקט המניע. כאשר הכבד סובל מלחץ יתר משתמשים בצמחים עוקצניים כדי לחזק אותו. וכאן chuan xiong מגיע לידי ביטוי במצב זה יחד עם חסר דם. צמחים חריפים משמשים לפיזור ולכן chuan xiong  בשימוש כאן גם כן.
השימוש בצמח מכווץ (suan zao ren) יחד עם צמח מפזר (chuan xiong) הינו אפקטיבי ביותר להזנה ויסות הכבד יחד עם הרגעת הנפש.
הצמח העוזרים: fu ling המתוק, הנייטרלי שעוזר להרגיע נפש יחד עם חיזוק הטחול והקיבה, יחדיו עם zhi mu המר, המתוק והמקרר שעוזר לנקז חום כדי לשמר את היין ועל ידי כך להגן על הקיבה מיובש מעשיר בצורה לא ישירה את הנוזלים בגוף. כמו שאר הצמחים בפורמולה השליח gan cao ממלא מספר תפקידים. הראשון הינו השלמת הפעולה של fu ling  בחיזוק המחמם האמצעי וחיזוק הצ'י כדי להבטיח את פיזור הצ'י והדם בצורה הרמונית. במתיקותו תפקדו השני הוא להרגיע ולרכך את הכבד. העיקרון של שילוב מתוק וחמוץ מתבטא בפורמולה זו למען הפיכת השפעת הפורמולה לכיוון יצירה והגנה על היין מתבטא כאשר gan cao משתלב עם suan zao ren . שלישית הוא מווסת את פעולתם של של שאר הצמחים ומהרמן את המחמם האמצעי.

קונטרה אינדיקציות ומידע נוסף


קונטראינדיקציות
להשתמש בזהירות במצבי יציאות רכות.


הערות נוספות
דברים שצריך לקחת בחשבון כאשר מטפלים באינסומניה

שינה אינה מצב פסיבי אלה כמו כל פעילות פיזיולוגית שמתבצעת. " divin pivot  פרק 17” .

"בזמן היום הצ'י המגן נע דרך דרך האספקט היאנגי. בלילה הוא נע לכיוון היין. אם הצ'י המגן נע רק לכיוון האספקט היאנגי משום שהוא אינו יכול להיכנס ליין, היין יהייה בחוסר והעיניים לא יסגרו."

חסר יין בהקשר הזה אינו חסר בחמר ייני או דם אלה מראה על חדירה לא מספקת של הצ'י היאנגי המגן אל הצ'י הייני המזין שבפנים הגוף, דבר זה יכול להיווצר על ידי הרבה סוגים שונים של חוסר הרמוניה, אחד מהם הוא חסר יין ו/או דם שאינם "מעגנים" את היאנג, אולם ישנם עוד סוגים שונים רבים הכוללים בין היתר:

ליחה החוסמת את ה"תלת מחמם" (TW) שנמצא בין היין ליאנג או הצ'י המזין לצ'י המגן,
הפרעה של פעילות הורדת הצ'י של הקיבה מונעת מהיאנג להיכנס ליין,
הפרעת סטגנציית דם בערוצי החיבור מונעת מהיאנג המגן להיכנס לתוך היין המזין,
עודף רב של חום גורם ליאנג להיות בפעילות יתר וליין להיות בחסר או אפילו חסר יאנג עם קור באספקט המזין הדוחה את את היאנג המגן וגורם לו לצוף אל פני השטח.

על כן בטיפול באינסומניה זה חשוב לא רק להזין דם ויין אלה גם לוודא שיאנג מגן יכול לחדור אליהם בלילה.

מסיבה זו צמחים אשר מאפשרים את תנועת הצ'י המזין כמו chuan xiong, zhi fu zi , rou gui או zhi ban xia מתווספים בקביעות למרשמים שמזינים דם, מעשירים את הנוזלים או מנקזים חום.

במרשם זה (suan zao ren tang) מתבצעת אסטרטגיה דומה, הצמחים המרכזיים אכן מזינים דם ומרגיעים את הנפש אך יחד עם ישנם את צמחים ש"מעשירים" דם ומניעים צ'י ומעודדים את מטבוליזם הנוזלים כ chuan xiong יחד עם fu ling.

הסבר ראשון על ידי מקורות מתוך “expounding on the golden cabinet”
האפקטיביות שלהם לפורמולה מוסברת על ידי כך שכאשר עודף היאנג שנוצר על ידי חוסר היין מצמק את הנוזלים לליחה. אותה ליחה תתקע בתורה את המחמם האמצעי ותגרום לצ'י כיס המרה "לסעור בחוסר שקט"  זהוא אחת הסיבות שחוסר שקט ואינסומניה נוצרים. Fu ling  מתמיר ליחה מבלי לייבש, chuan xiong  מרכך ומרגיע את צ'י הכבד וכיס המרה. כאשר ליחה יבשה מותמרת לחלוטין, צ'י כיס המרה נרגע. הנוזלים היינים שוב יתמלאו וחום וחוסר שקט לעיתים תכופות יפתרו.
הסבר שני מתוך “expounding on the golden cabinet”
לגבי הפורמולה suan zao ren tang  רואה בתקיעות כגורם מרכזי לחוסר השינה, הינה למעשה אש שנעה יחד עם זרימת הצ'י התקועה במקרה זה ובשל כך אותה אש יוצאת מגבולתיה ופוגעת בלב. עודף אש בלב כאן נובע מתקיעות צ'י הכבד שמונע מה hun להיות רגוע. בחמשת האלמנטים העץ מייצר אש.

בגלל שתקיעות יכולה להתבטא כחסר פעילות או כפעילות יתר, מומלץ להסתכל על suan zao ren tang בהקשר זה יותר כ"מווסת" מאשר כמרגיע וכסדטיבי.

מטפלי KAMPO ביפן משתמשים במרשם זה עבור חוסר שינה.

שימוש נוסף במרשם זה יכולה להתקשר עם חוסר שינה המקושרת לכאב מתון או אפילו לכאב עצמו כבעיה עיקרית כמו טרג'מינל נאורליגה, אנגינה פקטוריס, מיגרנות וסוגים נוספים של כאבי ראש. השימוש במרשם זה עבור מקרים אלו נובעת משימוש בצמחים חריפים ופותחים סטגנציה וכאב יחד עם צמחים מקררים במיוחד כאשר דלקתיות מתלווה לכאב יחד עם מרגיעי נפש.


השפעה על הכבד
אל מעבר לחיזוק דם suan zao ren tang מווסתת דברים נוספים הקשורים לפעילות הכבד. היא מחזקת ומעשירה את דם הכבד, מניעה צ'י יחד עם עם פיזור ויצירת התפוגגות של תקיעויות, מעודדת מטבוליזם של נוזלים, מסירה תקיעויות מהתלת מחמם, ומנקה חום עם רקע תקיעות וסטגנציה.

שלא כמו xiao yao san שמתמקדת בצ'י בעוד היא מזינה את דם הכבד suan zao ren tang  מתמקדת בדם ובנוזלים ולכן מצליחה להרמן את הצ'י.

התנאי ש suan zao ren tang מטפלת היא לעיתים רבות כאשר ישנה מחלה או לאחר תשישות מעבודה רבה. למרות שישנו ירידה בדם ובג'ינג זה לא ירידה חמורה וחוסר הסדר הוא ברמה התפקודית יותר מאשר מאשר אורגנית, ומערב עודף וחוסר ביחד. בדרך כלל מטופלים יחוו קושי להירדם גם כאשר הם עייפים או אף מותשים. מעבר לכך לחוסר שינה יתווספו סימנים נוספים כמו חוסר שקט, עצבנות, חוסר סבלנות יחד עם הזעות בלילה, פלפיטציות וצמא.
בשל יכולתה להרמן לווסת את פעילות הכבד suan zao ren tang יכולה להוות כבסיס למרשמי צמחים אחרים שמחזקים את הכבד. לדוגמא המטפל העכשווי chen chao zu  ממליץ על 4 סוגים של מודיפיקציות כאשר כולם מתמקדות בתנועת צ'י ודם.
עבור תנאים עם יובש גדול להפחית chuan xiong ולהוסיף sheng di huang, mai men dong ו xuan shen
עבור סטגנציית דם להוסיף dang gui, chi shao, tao ren
עבור לחות גורמת לתקיעות צ'י  zhi ban xia, yuan zhi, shi chang pu
עבור חום יותר רציני להוסיף zhi zi, dan dou chi, shi gao


שאלות בנוגע למינונים, צורת הכנה ומודיפיקציות
יש מטפלים שמגדילים את המינון של suan zao ren בפורמולה עד ל כ 80 גרם ואף לכ 200 גרם. שיטת ההכנה יכולה להיות בהתאם למצב המטופל. מומלץ להבין שבשל האפקט המניע והפותח הפורמולה יכולה להשתנות בהרבה דרכים על ידי הוספת צמחים מחממים, פותחים, מקררים, או מכווצים. Sun si maio  למשל היה מוסיף את gan jian ו mai men dong  למקרים של חוסר שינה אחרי שלשולים או הקאות.

ניתן גם לשלבה עם פורמולות נוספות שפותחות תקיעויות מווסתות צ'י כמו ban xia hou po tang, xiao chai hu tang  או wen dan tang.


השוואת suan zao ren tang לgui pi tang
שני הפורמולות מטפלות בתנאים הכוללים אינסומניה, פלפיטציות, וחוסר שקט. Gui pi tang  מתמקדת בחיזוק הלב והטחול וחיזור המחמם האמצעי על מנת ליצור דם, כאשר הדם במיטבו הלב מזון והנפש שקטה. מסיבה זו gui pi tang מתאימה לתנאים של חסר דם וחסר במחמם האמצעי עם סימנים כמו חולשה במיוחד לאחר אכילה, צואה רכה, נפיחות בטנית, שכחנות ופלפיטציות. ביחס ל gui pi tang ל  suan zao ren tang ישנם איכויות דיי מתונות של חיזוק דם, חזקתה של suan zao ren tang הינה בהרמון צ'י ודם הכבד כאשר ישנה חולשה של "איבר" הכבד על רקע מחלה או עבודת יתר, ולכן suan zao ren tang מתאימה במיוחד לאינסומניה המלווה בחולשה חוסר שקט, חוסר סבלנות וייתכן גם הזעה עודפת.


השוואת suan zao ren tang  ל ding zhi wan

שתי הפורמולות מטפלות באינסומניה עם חרדה הקשורים למצבי חסר. Suan zao ren tang   מתמקדת בחסר דם הכבד עם תקיעות צ'י, בעוד ding zhi wan בחסר צ'י הלב עם סטגנציה על רקע ליחה עכורה. בשל כך suan zao ren tang  מתאימה עבור תנאים הכוללים עצבנות, וחוסר שקט המלווים על ידי חום, הזעות וסימני יובש. Ding zhi wan מתאימה יותר עבור תנאים של חרדה, בלבול, שכחנות וחוסר יכולת להתרכז על רקע ליחה שחוסמת את החושים ומעמעמת את ה mind.

השוואת suan zao ren tang  ל gan mai da zao tang

ברפואה סינית שתי הפורמולות מטפלות באינסומניה על רקע תנאי חסר ולשניהם השפעה "מכווצת" שיכולה לטפל בעודף הזעה. Suan zao ren tang  מתמקדת בחיזוק וויסות הכבד ובעיקר את "דם הכבד", היא משלבת צמחים מחזקים מתוקים וחמוצים עם צמחים חריפים ומניעים יחד עם צמחים קרים ומנקזים. הפורמולה gan ma da zao tang לעומתה משתמשת באסטרטגיה יותר מתונה של חיזוק והזנה ומתמקדת בעיקר בהזנת הטחול והלב על ידי צמחים מתוקים שהינם גם בעלי תכונות קרות. בגלל שצמחים מתוקים ממלאים ומרככים את היין יש להם יכולת לשלוט ביאנג שמתעגן מחדש ביין שמוזן. על ידי כך אל מעבר להזנת הטחול והכבד gan mai da zao tang מרחיבה את השפעתה אל עבר הכבד.

דיקור סיני - נקודות שיכולות להתאים

liv3, liv8, sp6, li4, pc6, ht7. yintang, anmian, shen men, cv15, cv17

במצבי חסר דם מובהק אפשרי להוסיף st36