המרכז לדיקור סיני תל אביב - פורמולות צמחים 

שימוש בפורמולת צמחי מרפא אל מעבר לדיקור סיני יכול להוביל לשיפור משמעותי

Chai Hu Shu Gan San

מינונים

chao chen pi 6
chai hu 6
chuan xiong 4.5
chai zhi ke 4.5
shao yao 4.5
zhi gan cao 1.5
xiang fu 4.5

קטגוריה

מווסתות צ'י

פעילות

משחרתת סטגנצית צ'י כבד, מהרמנת דם, משככת כאב

אינדיקציות

כאבים מתחת לצעלות, תחושת נוקשות ומועקה בחזה עם אנחות נשימתיות, רגשות מודחקים עם תחושת תסכול, נטייה לכעסים, גיהוקים, חוסר נוחות ו/או מלאות בבטן, חום וצמרמורות לסרוגין, דופק תילי.הסבר בראי הרפואה הסינית

זהוא מצב של סטגנציית צ'י כבד. ערוץ הכבד מתפרס לצעלות בין המחמם האמצעי והתחתון ובטן התחתונה ולאזור המפשעה במחמם התחתון. סטגנציית צ'י כבד על רקע מתח נפשי /רגשי יכול, להתבאכ ככאב בצידי הצלעות, כאבים בחזה, אנחות של הוצאת אוויר (קרעחצנים), נטייה לכעס יתר על המידה. כשצי' הכבד שנטייתו עלייה מעלה תקוע הוא יכול לפלוש לצדדים, לכיוון הטחול והקיבה מה שיכול לגרום למלאות או חוסר נוחות בבטן. סטגנציית צ'י כבד יכולה לפגום בזרימת היאנג צ'י התקינה דבר שיכול להוביל לקור בכפות הידיים וכפות הרגליים, יחד עם זה בשחרור פתאומי של צ'י הכבד יכולה תחושת חום פתואמית להתלוות אליהץ  דופק מיתרי בפורמולה זו הינו קלאסי עבור סגנציית צ'י כבד.

ניתוח הצמחים בפורמולה

זוהיא למעשה מודיפיקציה של sinisav שאליה הוסיפור את xiang fu' chuan xiong ו chen pi. chai hu החריף והמר שנכנס לכבד ולכיס המרה ופותח את ערוץ הכבד הוא הצמח המרכזי. לו מתווספים שני הסגנים, xiang fu הקר והמר הנכנס לערוץ הכבד ומווסת את זרימת הצ'י בו ו chuan xiong שנכנס לערוץ הכבד ומווסת אותו ברמת הצ' וברמ הדם ובכך תורם להפסקת כאב. ביחד שני הסגנים תומכים ב chai hu בהנעת צ'י ופתירת כאב. קבוצת העוזרים הראשונה chen pi יחד עם zhi ke מווסתים צ'י בקיבה ובמעיים, מכווינים צ'י מטה ומורידים תקיעות צ'י בחזה ובמחמם האמצעישגורמים לתחושת מלאות וחוסר נוחות בבטן. קבוצת העוזרים השנייה shao yao ו gan cao המתוקים שמזינים דם ומרככים את הכבד, מרגיעים פעילות יתרומפסיקים כאב. מתיקותם מלחלחת ובכך מאזנת את איכותם המייבשת של שני העוזרים הראשונים ושאר הצמחים המרים במרשם. לבסוף gan cao עוזר להרמןאת כלל הצמחים במרשם.

הערות נוספות

מטפלת במגוון נושאים הקשורים לסטגנציית צ'י כבד כמו כאבי בטן, תסמונת קדם ווסתית, ווסת שאינה מגיעה, כאבי גב,.

סימן לכאב על רקע סגנצייה הוא שהכאב בדרך ככל מגיע יחד עם מצבים ורגשיים, ונוטה להיות מוקל בתנועה ופעילות ולכן גם נוטה להתגבר בלילה כאשר הגוף לא בפעילות. דוםק מיתרי וטונוס שירי גבוה יחד עם קום הכאב מראים על עודף בכבד.

קונטרה אינדיקציות

המרשם ארומטי, חריף ומייבש ולכן יכול לפגוע בצ'י המזין וביין ולכן לא מותאם לשימוש ארוך טווח, ופחות מתאים ולאנשים עם חסר יין או חסר בנוזלים.

השוואה ל sinisan

sinisan

יותר לפתיחת תקיעות יאנג צ'י ולכן יותר מתאימה לסטגנציית צ'י כבד שמתאפיינת בעיקר בקור בכפות ידיים ורגליים

chai hu shu gan san

לעומתה יותר לשחרור ערוץ הכבד ועל כן יותר מתאימה לתנאים של כאבים על רקע תקיעות צ'י כבד

דיקור סיני - נקודות שיכולות להתאים

liv3, li4, sp6, sp10,