דף דינאמי, מיועד, פתולוגיות וערוצים

מחלות המעיים הדלקתיות הנפוצות ביותר כיום הינם קרוהן (Croh's Disease) וקוליטיס (Ulcerative Colitis)

שתי תופעות אלו דיי דומות במישורים מסויימים ומזה אלפני שנים הרפואה הסינית בעזרת דיקור הסיני מתייחסית לתופעות אלו

קורהן (Croh's Disease)

קרוהן הינה מחלה המשפיעה וגורמת לדלקתיות של דפנות מערכת העיכול. ההשפעה הינה בעיקר על דפנות מערכת העיכול של המעי הגס והמעי העקום אך יכולה גם להשפיע על כל מקום במערכת העיכול מהפה עד פי הטבעת. 

שכיחותה הינה שווה אצל גברים ונשים כאחד ומופיעה בעיקר בסביבות גיל ה 20. 

קרוהן ברפואה המערבית

למרות שברפואה המערבית לא ידוע גורם וודאי לתופעה, מייחסים את היווצרותה בעיקר על רקע כשל במערכת החיסון. ממצאי בדיקות מעבדה יכולים לכלול אנמיה, ריבוי כדוריות דם לבנות כאשר בדיקת רנטגן מגדירה בוודאות הימצאות קרוהן. ישנם מספר גורמים אשר יכולים לגרום להתפרצות המחלה, העיקרית שבהם הינה מצב רגשי, כמו כן ייתכן שהמחלה תתפתח לאחר ניתוח. נחשד כי מזונות מסוגים מסויימים בעיקר שומניים וחריפים וללא סיבים תזונתיים תורמים להופעת התסמינים. לרפואה המערבית אין טיפול ספציפי עבור קרוהן, והתרופות הנרשמות למחלה הינן לעיתים קרובות אותם תרופות אשר נרשמות עבור, שלשולים, עצירויות, ואני דלקתיים למיניהם.

קרוהן סימנים וסמפטומים

שלשול כורני כואב, עצירויות, חום, ירידה במשקל כאבי בטן בעיקר בטן תחתונה בצד ימין. אבצסים ופיסטולות לאורך מערכת העיכול, ירידה במשקל ואנמיה.

במצבים חמורים יותר יתכנו, הדבקויות מעיים, אבצסים במעיים, אשר ייתכן שיידרשו ניתוח.

ההבדל בין קרוהן לקוליטיס

קוליטיס יכולה להתפתח במעיים, בעוד קרוהן מופיעה במעיים אך יכולה להופיע לאורך כל צינור העיכול. כמו כן קרוהן יכולה להפתח בשכבה יותר עמוקה מאשר קוליטיס ולכן נוטה ליותר סיבוכים.

קרוהן ברפואה סינית וטיפולה בדיקור סיני

הרפואה הסינית רואה את הקרוהן כהתבטאות של לחות חמה שיכולה לחדור לגוף בעיקר על רקע מזונות חריפים, מטוגנים ושומניים ועל ידי שתיית אלכוהול. מזונות מעיין אלו מעודדים ייצור של תופעה ברפואה סינית הנקראת לחות חמה אשר יכולה להגיע למעיים. לחות חמה מעיין זו יכולה לפגום בזרימת האנרגייה התקינה בגוף, החום המתלווה אלייה יכול לפגום בנוזלים הנמצאיים במעיים.  יחד עם זה תקיעות רגשית יכולה לפגום בזרימת האנרגייה התקינה, אשר בתורה יכולה לפגום בטחול והתמרת המזון התקינה.

תפקידו העיקרי של הטחול הינו להתמיר את המזונות אותם אנו צורכים ולהפוך אותם לאנרגייה זמינה, בהתנן חולשה שלו ייתכן חסר בהתמרת המזון לאנרגייה ובשל כך להוביל להיווצרות לחות עודפת בגוף.

ייתכן בהחלט מצב של קרוהן על רקע חולשה של הטחול. חולשה של הטחול מתבטאת על ידי רמת אנרגייה ירודה, רצון לפחממות לבנות ומתוקים, חוסר פעילות גופנית , עייפות.

כל הגורמים האלו יכולים להשפיע האחד על השני ולגרום להגברת תסמינים.

הטיפול בקרוהן וקוליטיס בדיקור סיני על ידי הרפואה הסינית

מטרת הטיפול בדיקור סיני הינה למצוא את הגורם העיקרי למחלה ובמקביל לחיזוקו או פיזורו והנעתו במידת הצורך, להקל על הסמינים. הטיפול בדיקור סיני מתבצע לאורך ערוצי האנרגייה בגוף בנקודות אשר מווסתות ומאזנות את הגוף. ייתכן בעיקר במחלות פנימיות מעיין אלו, כי יומלץ להעזר בפורמולת צמחי מרפא להעצמת  האפקט הטיפולי.  

המטרה הינה לאזן את הגוף מבפנים, לעודד את מנגנוני הריפוי הטבעיים של הגוף ובכך לחזור לשגרת החיים המיוחלת.