המרכז לדיקור סיני תל אביב - פורמולות צמחים 

שימוש בפורמולת צמחי מרפא אל מעבר לדיקור סיני יכול להוביל לשיפור משמעותי

Yu ping feng san

מינונים

mi zi huang qi 60gr
bai zhu 60gr
fang feng 30gr

קטגוריה

מחזקות צ'י

פעילות

מחזקת צ'י מייצבת חיצון, מפסיקה הזעות.

אינדיקציות

הזעות ספונטניות, התקררויות חוזרות, גוון עוד בהיר, חיוור, לשון חיוורת עם חיפוי לבן, דופק רך.

הסבר בראי הרפואה הסינית

הפורמולה yu ping feng san הינה מצב של חוסר בחיצון עם   חולשת הצ'י המגן. הראות מושלות בצ'י, בעור הגוף ובשיער. על ידי שליטתם בצי' המגן הם הודפות פתוגנים חיצוניים. פתיחה וסגירה של נקבוביות ההזעה הינו חלק ממנגנון זה. כאשר ישנה חולשת צ'י וישנו קושי בייצוב השכבה החיצונית של הגוף נקבוביות ההזעה לא יסגרו בצורה טובה. מצב זה לא רק שגורם להזעות ספונטניות אלה גם מאפשר חדירה של פתוגנים מן החיצון אל הגוף דרך נקבוביות אלו ועל כן להתקררויות חוזרות.
גוון עור הפנים החיוור והבוהק יחד עם צבע לשון חיוורת משקפים חסר צ'י ואילו הדופק הצף, החסר והרך משקפים חולשה בשכבות הגוף העליונות.

ניתוח הצמחים בפורמולה

הקיסר huang qi עצמתי במיוחד בחיזוק צ'י וייצוב החיצון. הוא מחזק את השכבות השטחיות או החיצוניות של הריאות והטחול. הוא נכנס לריאות לחזק צ'י ונכנס לחיצון לחיזוק הצ'י המגן. מכל הצמחים במרשם הוא מצטיין בחיזוק צ'י.
הסגן bai zhu מחזק את הטחול ומייצב את הצ'י. הוא מחזק את פעולת הקיסר בחיזוק המתכת (ריאות) על ידי חיזוק האדמה (טחול). בכתבים של התקופות הקדומות הוא נחשב כמפסיק הזעות. ויש שנתנו אותו כצמח בודד להפסקת הזעות. אמנם בימים אלו הוא אינו בשימוש לשם כך אך שווה לזכור זאת ביחס לכלל הרכבי המרשם.
השילוב של huang qi יחד עם bai zhu  מייצר צ'י על ידי חיזוק הטחול שהינו מקור הצ'י והדם בגוף. על ידי כך החיצון מתייצב ונוזל הזיעה לא ידלוף דרך הפתחים. ונמנעת חדירה של פתוגנים מהחיצון.
העוזר fang feng עוזר לחיצון על ידי פיזור החיצון החוצה ומסלק רוח שהינה הגורם המרכזי דרכה פתוגנים מהחיצון חודרים לגוף. הוא גם נחשב למלחלח מבין הצמחים שמסלקים רוח ועל כן לא מיבש ופוגם בריאות. יחד עם שאר הצמחים במרשם הוא מייצב את החיצון מבלי לגרום לפתוגן חיצוני להתמהמה בחיצון וכל זאת מבלי לפגום בצ'י הגוף. מרשם צמחים זה הוא דוגמא מצויינת לפיזור תוך כדי חיזוק.

קונטראיניקציות

הפורמולה yu ping feng san לא מתאימה לתנאי עודף, מרשם זה מתרכז בחיזוק הגוף למניעת חדירת פתוגנים מהחיצון יותר מאשר בפיזור פתוגן חיצוני מהגוף. במידה והוא ניתן ללא מודיפיקציה הוא אינו מתאים לשחרור חיצון עם תנאי עודף אפילו עם אותו עודף הינו על רקע חסר צ'י.


השוואה של yu ping feng san עם gui zhi tang
המרשם gui zhi tang הינו יותר עבור תנאים אקוטיים עם חום ורתיעה מקור כאשר ההזעה אינה פרודוקטיבית. במקרים אלו אמנם ישנו חוסר בחיצון אך השפעת הפתוגן הינה חזקה. לעומתה yu ping feng san ניתנת עבור תנאים כרוניים חוזרים של הזעות ספונטיניות עם התקררויות חוזרות. במקרה זה הצ'י אינו חזק מספיק על מנת למנוע מרוח לחדור שוב אל הגוף לאחר החלמה.
יש מטפלים שחושבים ששתי המרשמים יכולים להשלים האחד את השני בזמנים שונים בטיפול באותו מטופל ואף יכולים לתת את yu ping feng san  במצב בו ישנם התקפות אקוטיות של רוח קור אך המטופל מראה סימני חסר גדולים ואינו יוכל לסבול פורמולה מפזרת (כמו  gui zhi tang) ואולם עדיין צריך פעולת שחרור חיצון.
מודיפיקציות
לתקיעות קור אקוטית עם דופק מתון להוסיף gui zhi
להזעות עקשניות  ניתן לשלב mu li, fu xiao mai, wu wei zi
עבור אלרגיק ריהניטיס כרוני באבחנה נכונה אפשרי לשקול להוסיף xin yin hua, can er zhi, bai zhi
עבור ברונכיטיס אצל ילדים shan  yao, chen pi, da zao
עבור הזעות בלילה עם חסר צ'י בחיצון כגורם מרכזי באבדן הנוזלים wu wei zi, fu xiao mai, bai shao
עבור תת לחץ דם sheng mai san
עבור ריהניטיס אלרג'יק ניתן לשלב את המרשם  cang er zhi san

דיקור סיני - נקודות שיכולות להתאים

st36, cv12, lu9, bl13