המרכז לדיקור סיני תל אביב - פורמולות צמחים 

שימוש בפורמולת צמחי מרפא אל מעבר לדיקור סיני יכול להוביל לשיפור משמעותי

Mu Li San

מינונים

duan mu li 30g (15-30g)
huang qi 30g (9-15g)
ma huang gen 30g (3-9g)
fu xiao may 30g (15-30g)

קטגוריה

מעגנות ומייצבות

פעילות

מייצבות חיצון ומפסיקות הזעות

אינדיקציות

הזעות ספונטניות שמוחמרות בלילה, פלפיטציות, נטייה להיבהל בקלות, קוצר נשימה, חוסר שקט,  עייפות ותשישות כללית, לשון חיוורת ואדומה, דופק דק ושברירי.

הסבר בראי הרפואה הסינית

הזעות שאינם בשל פתוגן חיצוני ושלא קורות רק בלילה מוגדרות כ"הזעות ספונטניות" ומקושרות עם חסר צ'י בעיקר. הזעות לילה (רק בלילה) הינם על רקע חסר יין ונקראות "הזעות לילה".

הפורמולה mu li san מטפלת ב "הזעות ספונטניות" על רקע חוסר יציבות ה wei qi הקשור עם הראות ו"הזעות לילה" שקורות רק בלילה הינם על רקע חום ברמת ה ying qi.

בקלאזיקה הסינית זיעה הינה נוזל הלב. כאשר ישנם הזעות ממושכות תתכן השפעה בנפש ברמת צ'י או יין הלב. ואם כבר ישנה חוסר יציבות נפשית הזעות יכולות להחמיר תופעות אלו.

כאשר ישנו חסר ב ying qi  הייני, הוא הינו יכול לעגן את ה wei qi  היאנגי אשר מתחיל לצוף  ומחמיר את ההזעה, עד למצב בו ההזעה משמעותית ביותר בלילות.

כאן ישנו מצב של חסר יין וחסר צ'י. יותר חסר יין ברמת הצ'י מאשר ברמת הג'ינג.

חסר בצ'י הלב מתבטא גם בפלפיטציות, נטייה להיבהל בקלות, קוצר נשימה וחולשה ותשישות כלליים. השילוב של חולשה עם חוסר שקט הינו בדרך כלל על רקע חסר צ'י עם חום על רקע סטגנצייה ותקיעות שחוזרים. לשון חיוורת ואדומה עם דופק דק ושברירי הינם גם כן מאפיינים של חסר צ'י עם תקיעות של חום.

ניתוח הצמחים בפורמולה

הפורמולה הזאת מכווצת ומעגנת יחד עם חיזוק חסר. 

mu li

המלוח ומעט מקרר מרסן יין, מעגן עליה של יאנג, מעכב הזעות ומרגיע חוסר שקט. huang qi הסגן מחזק בעצמה את צ'י הראות ומעגן ומחזק את ה wei qi. שילובם של שני הצמחים יחדיו לחיזוק הצי המזין יחד עם חיזוק הצ'י המגן הינו יעיל במיוחד למצב מסוג זה.  huang qi טוב גם למצבים של קוצר נשימה וחולשה ועייפות כללית.

אחד העוזרים hua ma gen מחזק את צ'י הלב, מרסן הזעות ומעגן את החיצון, טבעו לעלות לשכבה החיצונית של הגוף אך פעולתו הינה הכוונת צ'י כלפי מטה, בכך הוא משלים את פעולתו של mu li  שמעגן יאנג יחד עם עזרה ל huang qi  בפעולת החיזוק והתייחסות לחיצון. העוזר השני  fu xiao mai הינו מתוק מלוח ומעט מקרר, הוא מחזק במתינות את צ'י הלב ומנקה חום על רקע תקיעות על ידי אוורורו לפני השטח ובכך פונה לשורש אחד של מהות ההזעה בפורמולה זו.


תוספות וקונטראינדיקציות

פורמולה זו עבור הזעות ספונטניות שמחמירות בלילה ונעשות כרוניות.

במרשם זה אין צמחים שממש מזינים יין, גם לא הזנת דם ולא הזנת נוזלים. סוג ההזעות בפורמולה זו אינו על רקע חסר ממשי אלה יותר על רקע תקיעות של זרימת היאנג צ'י. הצ'י המזין הינו הסוג החמרי ביותר של צ'י הוא זורם בכליי הדם ועל כן קשור עם הלב מבחינה אנטומית, הוא באופן יחסי יותר חמרי, לך וקר מהצ'י המגן.

פורמולה זו מטפלת בחסר תפקודי שיוצר תקיעות ברמת הצי המזין, עם חולשת הצ'י המגן שמשלבת גם את הצ'י המזין וגם את הצ'י המגן. כאשר הצ'י המזין נחלש, זרימת הצ'י בכלי הדם נפגמת והתקיעות מייצרת חום. חום זה מייצר חוסר שקט אם גם מניע את הנוזלים מעלה אל אל החיצון. כאשר הצ'י המגן חלש בנוסף הוא אינו שולט על נקבוביות העור ונוצרת הזעה.   

היאנג צ'י זורם בכלי הדם ובאופן יחסי יותר מוצק, לך ומקרר מהצ'י המגן שהינו קל, וחם יותר וזורם אל מחוץ לכלי הדם.

כאשר הצ'י המזין בחסר, זרימת הצ'י בכלי הדם נתקעת וחום נוצר שגורם לחוסר שקט, אך מעבר לכך גם מסיט את הנוזלים מעלה אל החיצון, כאשר הצי' המגן חלש גם כן נוצרת ההזעה. כאן מתבטאטה שילובם של huang qi ו fu xiao mai.  huang qi מתוק וחם, נכנס למחמם האמצעי כדי לחזק את הצ'י חד עם כניסתו לחיצון כדי לייצב את ה wei qi.  לעומתו fu xiao mai מתוק ומקרר, נכנס לערוץ הלב ומעכב את נוזלי הלב היאנגים, בגלל שהוא קל משקל הוא הוא נע לכיוון החיצון ומנקה חום. ביחד שני הצמחים האלו תומכים בצ'י ושולטים בפתיחה ובסגירה של הפתחים יחד עם ניקוי חום ושמירה על נוזלי הלב.


קונטראינדיקציות

הפורמולה הנל לא מתאימה להזעה רבה גדולה ושמנונית על רקע התשה של היין או היאנג.

דיקור סיני - נקודות שיכולות להתאים

st36, sp6, li4, kid7, cv12, kid3, lu9, ht7, ht3,  bl13, bl 15