המרכז לדיקור סיני תל אביב - פורמולות צמחים 

שימוש בפורמולת צמחי מרפא אל מעבר לדיקור סיני יכול להוביל לשיפור משמעותי

Gui zhi fu ling wan

מינונים

gui zhi 9-12gr
fu ling 9-12gr
shao yao 9-15
mu dan pi 9-12
tao ren 9-12

קטגוריה

מווסתות דם
תת קטגוריה: מעשירות דם ומשחררות סטגנציית דם

פעילות

מעשירה דם, הופכת סטגנציית דם, מפחיתה מסות ממוקודות בבטן

אינדיקציות

דימום מתון ועקשני, סגלגל או כהה בזמן הריון מלווה בכאבי בטן המוחמרים במגע או לחץ.

הסבר בראי הרפואה הסינית

דפוס זה של gui zhi fu ling wan הינו "עובר חסר שקט" על רקע סטגנציית דם. סטגנציית הדם ברחם מונעת את זרימת הדם התקינה ברחם ובכך מונעת מהעובר הזנה. כאשר זרימת הדם תקועה במעברים הרגילים היא עלולה לזרום החוצה ולגרום לדימום רחמי מתון ויציב בצבע סגלגל או שחור כהה.

מומחים מאוחרים יותר משייכים ל gui zhi fu ling wan שימושים נוספים כמו מסות יציבות שאינם זזות בבטן התחתונה עם כאב ורגישות. כיווצי שרירים ומתח בבטן. היעדר ווסת עם חוסר נוחות או כאב, כאבים ויסתיים, הישארות שליה לאחר הריון.

כל הבעיות האלו בדרך כלל מלוות עם לשון כהה עם נקודות סגולות של סטגנציית דם עם דופק צף (submerge) , ומחוספס. תנאים אלו נגרמים על ידי שילוב של תקיעות סטגנציית צ'י, סטגנציית דם, לחות או ליחה. במידה וזרימת אחד מחומרים אלו נפגמת, הפורמולה gui zhi fu ling wan יכולה להשפיע על זרימת שאר החומרים וליצור תקיעויות המאופיינות על ידי מסות ממוקדות. בגלל שדם ולחות או ליחה הינם חומרים עם צורה ניתן להרגיש את המסות במגע והכאב וחוסר הנוחות יהיו ממוקדים במיקומם. כאשר סטגנציה מסוג זה משפיע על ה chong וה cv המחזור החודשי נהייה לא סדיר או מפסיק לאמנוריאה, הצטברות שלייה לאחר הריון הינה גם בשל גורמים מעין אלו.  סימני הלשון והדופק משקפים את שורש חוסר האיזון.

ניתוח הצמחים בפורמולה

הפורמולה הזאת עוצבה על ידי  zhang Zhong jing לטיפול בסטגנציית דם בזמן הריון. זהוא מצב עדין ביותר הדורש תשומת לב מיוחדת ולשינויים בזמן הטיפול.  סטגנציית הדם והמסות הקבועות בבטן צריכות להיות ברמה פחותה ולהתפזר אם מעוניינים להפסיק את הדימום שנוצר ומאיים על ההתפתחות הנורמלית של העובר, אולם ניסיון חזק מידי להפחית ולפזר את סטגנציית הדם יכול גם כן לסכן את העובר ולהסתכן בהפלה. 

האסטרטגיה במרשם זה הינה מתונה בהפחתתם  של מסות בבטן ומבלי לפגוע ברווחת העובר. המתינות כאן מושגת בשני דרכים: האחד באמצעות צמחים שמפזרים ומשחררים סטגנציה באופן עקיף על ידי תחזוק ואפשור טרנספורמציית הצ'י מאשר צמחים אשר פותחים סטגנצייה בצורה ישירה, וחלקית על ידי שימוש בכדורים או גלולות יותר מאשר במרתח (raw).

הצמחים המרכזיים  הינם gui zhi ו fu ling. התכונות החריפות והחמות של gui zhi פותחות את כלי הדם ומפחיתות סטגנציה על ידי עידוד התנועה והסירקולציה. היכולת של fu ling  לנקז (לשתן) מטה יכולה לעזור לעודד את תנועת הדם במקרים של סטגנציית דם. Fu ling  גם מזין את צ'י הלב והטחול, משקיט את הלב ומרגיע את הנפש דברים אשר עוזרים להרגיע את הרחם. בגלל שלחות ליחה עלולים לתרום להיווצרות מסות או מחסומי סטגנציית דם fu ling יכול לעודד התמרת ליחה ולעודד מתן שתן. זה מועיל במיוחד כאשר ישנם בצקות או לחות ליחה שמקושרים לסטגנציית הדם. שתי צמחים אלו נכנסים לרמת ה tai yang והינם בשימוש לעיתים קרובות לעודד את טרנספורמציית הצ'י ברמה זו וגורמים ליאנג הטהור ולנוזלים לעלות בגוף (כולל הדם) בזמן שהם מנקזים את העכור החוצה דרך השתן.

הצמח shao yao משמש כאן כסגן, איזה shao yao נבחר להשתמש יהיה בהתאם לתופעות בהם נטפל.
Chi shao מעודד את סירקולציית הדם להקלה על סטגנציה בעוד bai shao משחרר כיווצים ומשכך כאבים בטניים. במידת הצורך שני צורות הצמח יכולות להיות בשימוש בפורמולה. במקור מסויים נכתב כי צמח זה מעודד מתן שתן גם כן, מזין יין יחד עם ניקוז לחות ולכן מחזק את פעולת הצמחים המרכזיים בוויסות הדם. כאבי בטן ממוקדים הינם סימנים של סטגנציה שיכולה להפוך לחום. העוזרים mu dan pi ו tao ren מקררים ו"מעשירים" דם, שוברים ומשחררים סטגנציית דם, משחררים מסות ממוקדות בבטן ומפזרים הצטברויות. השימוש בדבש בהכנת הפורמולה ממתן את החוזקה והנוקשות של הצמחים המשחררים סטגנציית דם ועל כן יכול להיחשב כשליח בפורמולה.

קונטרא אינדיקציות וזהירות

לשימוש בזהירות מרבית בזמן הריון או אחרי הריון ורק כאשר סטגנציית דם אובחנה בוודאות.


הערות נוספות

בגלל האפשרויות שהרפואה המערבית מציגה כעת פורמולה זו פחות בשימוש עבור מקרים של סטגנציית דם המפריעה להתפתחות העובר. אולם כעת שימוש הפורמולה הורחב אל מעבר לכך ונמצא בשמוש בשני המינים עם הפרעות מגוונות כמו לדוגמא:

הפרעות ווסתיות כמו מחזור קצר או ארוך, אמנוריאה, דיסמנוריאה, דימון בשתן, פוריות, תסמונת קדם ווסתית,

מסות בטניות ממוקדות כמו ציסטות ברחם או בשחלות (שחלות פוליציסטיות) אך גם לדלקתיות באזור האגן  ואנדומטריוזיס.

חוסר וויסות בין  ה ying qi ל wei qi המתבטא בגלי חום המלווים ברגליים קרות, כאבי ראש, נוקשות בצוואר ובכתפיים, סחרחורות, אקזמה ועוד..

הפרעות צירקולטוריות במובן הרחב כמו דימומים פנימיים בכלי דם קטנטנים (chilblain), שטפי דם פנימיים, מניע של של פגיעות כלי דם צוואריות, אך גם תנאי תקיעות המתבטאים סיאטיקה, כאבי גב תחתון, וכאבי פרקים.

הדברים המשותפים לכל נושאים אלו ביחס לפורמולה זו הינה היכולת של gui zhi fu ling wan לווסת את סירקולציית הצ'י, הדם ונוזלי הגוף שנתקעו בשל חדירה של קור למחמם התחתון, לכך ישנם שלושה תוצאות, ראשית יכולת טרנספורמציית הצ'י של השלפוחית שנפגמת גורמת ללחות ולבסוף לליחה להיווצר. שנית ישנה צמיגות של הדם ולכן ישנה איטיות בזרימת הדם. שלישית ישנו עיכוב של שחרור הינאג צ'י מה ming men המוביל לסימנים של חום תקוע ועליית יאנג עודפת בשל כך. גם תקיעות של לחות ליחה וגם חום תורמים לסטגנציית דם. תקיעות לחות ליחה תורמת לכך בעליית כמות הנוזלים בדם ותקיעות החום תורמת לכך על ידי ייבוש החלק הייני בדם. פתולוגיה זו קוראת ביתר קלות במטופלים עם נטייה קודמת של לחות ליחה. אולם היא לא קוראת במטופלים עם חולשת יאנג ב"שער החיות" ming men, כאשר אנשים עם חולשה זו לא יבטאו סמפטומים של עודף יאנג. בגלל שפתולוגיה זו דיי מורכבת הפתרון הינו נטילת הפורמולה לאורך זמן, ייתכן כמספר חודשים.


בקליניקה
הנקודות הבאות יכולות לעזור באבחנה בשימוש ב gui zhi fu ling wan.

רגישות וחוסר נוחות במגע בבטן התחתונה ייתכן יותר בצד השמאלי או שהמטופלים עצמם יחוו תחושה סובייקטיבית של מלאות בבטן, אם ניתן להרגיש במגע את המסות ייתכן שהם יהיו רכות ונעות יחד עם כאב במגע.

סימנים של חום וקור בו זמנית כמו קור בפלג גוף תחתון וחום למעלה או דלקתיות המוחמרת בקור אך ללא סימני יובש המקושרים ל wen jing tang או ל dang gui shao yao san הכוללים סימנים של חסר דם.

סימנים מערכתיים של סטגנציית דם כמו גוון עור כהה, סמנים כהים מסביב לעניים, פיגמנטצייה ונקודות סטגנטיביות בלשון.

סימנים נוספים של תקיעות סירקולציית הנוזלים והדם כמו סחרחורת, ורטיגו, ראייה עם נקודות מרצדות ונוקשות או כאב בכתף.

על רקע אופייה המתון של הפורמולה היא מתאימה לשימוש לטווח ארוך במיוחד אם נלקחת בצורה של San שהינם טבליות דבש. הדבש בפורמולה נחשב כגורם אשר משחרר את המרכיבים במשך זמן הזמן.


השוואה ל tao he cheng chi tang
שתי פורמולות אלו מטפלות בתנאי עודף יחד עם סטגנציית דם בבטן התחתונה עם אטיולוגיה המערבת חום וקור יחדיו במיוחד פתוגן קור המוביל לסטגנציית דם במחמם התחתון. דבר זה מונע מיאנג צ'י להיקשר לדם ולכן הוא נע מעלה וגורם לסימנים כמו תחושת עליית חום מעלה וחוסר שקט. ההבדל הוא ש tao he cheng qi tang מטפלת בתנאים שהינם באופן יחסי יותר יאנגים וחמים בטבעם ונוטים ליובש, וכתוצאה מכך עם סימנים שמשתנים יותר וחמורים יותר כמו פנים סמוקות, דימומים מהאף, מאניה ויותר סימנים עם גבולות לא מוגדרים וזזים של רגישות במגע בבטן, עם דופק עולה מעלה, מלא או מחוספס וחיפוי הלשון ייתכן שיהיה צהוב והמטופל ייתכן ויהייה צמא.

מצד שני תסמיני gui zhi fu ling wan מערבים גם כן הצטברות של מים לכן יותר יינים מטבעם דבר שמשתקף בסימנים יותר יציבים ואזורים ממוקדים ומוגדרים במגע, הדופק יהי עמוק איטי, והדוק, החיפוי מכל סוג שהוא לרוב יהיה בצבע לבן והמטופל בדרך כלל לא יחוש צמא גם כאשר ישנם סימנים של חום.


מודיפיקציות

עבור סטגנציית דם חמורה להוסיף da huang

עבור הצטברויות כרוניות שיצרו מסות בטניות mu li, bie jia, dan shen, ru xiang, mo yao, ji nei jin

עבור דימום וסתי כבד או דימום בים וסתות   wu ling zhi, pu huang, xue yu tan

עבור כאב רציני וחמור yan hu suo, ru xiang, mo yao

עבור הפרשות רבות על רקע לחות yi yi ren, bai zhi, che chian zi

עבור אל ווסת על רקע סטגנציית דם chuang xiong, hong hua, xiang fu, yi mu cao

עבור סטגנציית דם ברחם המאופיינת על ידי כאבים בזמן הווסת, כמות קטנה של דימום, קרישים בדם, dang gui, chuan xiong, wu yao, xiang fu, niu xi

עבור הפרשות לאחר לידה (lochia) dang gui, yi mu cao, pao jiang


דיקור סיני - נקודות שיכולות להתאים

sp6, li4, sp10 liv3, לשים לב קונטראינדיקציות בהריון