המרכז לדיקור סיני תל אביב - פורמולות צמחים 

שימוש בפורמולת צמחי מרפא אל מעבר לדיקור סיני יכול להוביל לשיפור משמעותי

Du huo ji sheng tang

מינונים

Du huo 9
Xi xin 6
Fang feng 6
Qin jiao 6
Sang ji sheng 6
Du zhong 6
Niu xi 6
Rou gui 6
Dang gui 6
Chuan xiong 6
Sheng di huang 6
Bai shao 6
Ren shen 6
Fu ling 6
Gan cao 6

קטגוריה

מסלקת לחות - מסלקי רוח לחות

פעילות

מסלקת רוח לחות, משחררת תקיעויות כואבות ומחזקת חסר

אינדיקציות

תחושות כבדות, כואבות וממוקדות בגב התחתון, ובגפיים התחתונות מלוות בחולשה ונוקשות או או טונוס שריר מוגבר וחוסר ניידות, רתיעה מקור, נמשכות לחום, פלפיטציות, קוצר נשימה.
לשון חיוורת עם חיפוי לבן.
דופק דק חלש ואיטי.

הסבר בראי הרפואה הסינית

ברפואה סינית השימוש ב Du huo ji sheng tang הינו מצב של סינדרום B עם חולשת כליות וכבד. הגב התחתון והגפיים התחתונות מייצגים את הכליות. הברכיים מייצגות את הגידים ולכן מקושרות עם הכבד. סינדרום B כרוני יכול להוביל למחסור באיברים אלו. חסר בכבד ובכליות יכול לחשוף את מפרקי הגפיים התחתונות לבעיות. לעיתים קרובות יתכן שחסר יאנג יהיה מעורב, דבר שיתבטא ברתיעה מקור, נמשכות לחום, פלפיטציות, קוצר נשימה, לשון חיוורת ודופק דק וחלש. תנאים אלו באים בדרך כלל על רקע תקיעות של קור לחות מאופיינים של ידי כאב ממוקד, חיפוי לשון לבנה ודופק איטי.

ניתוח הצמחים בפורמולה

ברפואה סינית  du huo ji sheng tang מטפלת ב B סינדרום כרוני שמערב תסמינים הקשורים עם חסר כליות וכבד יחד עם חסר צ'י ודם. מסיבה זו du huo ji sheng tang מרמזת על אסטרטגיה הקשורה בסילוק רוח לחות, הפסקת כאב, חיזוק פעילות הכבד והכליות וחיזוק צ'י ודם.
הקיסר du huo מסלק רוח לחות וקור מהמחמם התחתון, מהעצמות ומהגידים. Xi xin אחד הסגנים מסלק קור מהערוצים ורוח לחות מהגידים והעצמות ומפסיק כאב. סגן נוסף fang feng מסלק רוח ולחות. Qin jiao מרגיע את הגידים ומסלק רוח לחות.
שאר הצמחים ב du huo ji sheng tang משמשים כעוזרים. Sang ji sheng, du zhong ו niu xi מסלקים רוח לחות ומחזקים כבד וכליות. Niu xi משמש בנוסף כשליח שמכוון את את שאר הצמחים מטה לכיוון הגפים התחתונות. Rou gui מחמם ופותח את הערוצים ומחזק יאנג, לכן הוא חשוב בפתיחת ושחרור הגב התחתון.
לצמחים dang gui, chuan xiong, sheng di יחד עם bai shao תפקיד חשוב בהזנה ו"העשרה" של דם. ומהווים בפני עצמם את המרשם si wu tang לחיזוק דם.
כאשר מטפלים בהתמרת לחות במיוחד בתנאים כרונים, חשוב להתייחס לטחול על יד חיזוקו. הצמחים ren shen יחד עם fu ling משמשים למטה זו. הצמח zhi gan cao מחזק את המחמם האמצעי ומהרמן את שאר הצמחים בפורמולה.

קונטרה אינדיקציות, הערות נוספות, השוואות ומודיפיקציות


קונטרה אינדיקציות
לא מומלץ להשתמש ב Du huo ji sheng tang עבור סנדרום B על רקע עודף או לחות חמה.
הערות נוספות
תקיעות ללחות בעצמות גורמת לכבדות.
בכלי הדם היא גורמת להתקרשות ולזרימה איטית.
בגידים היא גורמת לתקיעות וחוסר יכולת למתוח את המפרקים.
בשרירים היא גורמת לנימולים.
מחסור בצ'י המזין גורם לנימולים.

מחסור בצ'י המגן גורם לחוסר פעילות כללית בגוף.
מחסור בצ'י המזין ובצ'י המגן יחדיו גורמים לנימולים ולחוסר פעילות/יעילות.
בשל כך du huo ji sheng tang ברפואה סינית מתייחסת לחיזוק צ'י והזנת דם ועל כן מדגימה את העיקרון של טיפול נכון במחלות כרוניות של חיזוק צ'י יחד עם שחרור השפעת פתוגנים.
du huo ji sheng tang נמצאת בשימוש לעיתים קרובות עבור תקיעות סינדרום B במיוחד בעצמות ובגידים ונמצאת גם כן בשימוש גם בהפרעות אטרופיה בגפיים התחתונות. הרבה מטפלים מחליפים את sheng di ב shu di בגלל יכולת חיזוק הדם החזקה שלו, אולם טקסט המקור מייעץ להשאיר את sheng di אם למטופל יש נטייה לצואה רכה.
בשל היכולת של du huo ji sheng tang לחזק ולפזר יחדיו הפורמולה בזמנים יותר מאוחרים בשימוש עבור מגוון נושאים מגוונים החל מכאבי בטן, דלקת של הכבד (hepatitis), אסטמה ואימפוטנציה. הרבה מטפלים סבורים שהוספת צמחים ש"מעשירים" דם משפרים את יעילות הפורמולה. לקראת סוף זמן שושלת qing התייחסו לטיפול בסטגנציית דם או סטגנציית צ'י ודם כאשר ישנם תנאי סנדרום B על רקע חסר בצ'י המגן והמזין שגורם לחדירת רוח לחות, כאשר אותה רוח לחות גורמת בתורה לסטגנציית צ'י ודם שגורמים לתקיעות וכאבים.

ההסבר לחיזוק הדם במרשם זה יכול לבוא על ידי כך שהשימוש בצמחים מרים וחמים או קרים מייבשים את הדם ומעודדים סטגנצית דם.

השוואת du huo ji sheng tang ל juan bi tang
du huo ji sheng tang מטפלת ברוח לחות/ סנדרום B בפלג הגוף התחתון עם חסר בכבד ובכליות בעוד juan bi tang  הינה יותר עבור רוח לחות/סנדום B בפלג הגוף העליון עם חסר בצ'י המזין ובצ'י המגן.


מודיפיקציות
לכאב חמור להוסיף di long ו hong hua
לקור חמור להוסיף zhi fu zi יחד עם gan jiang

ללחות חמורה להוסיף ham fang ji יחד עם cang zhu
לסימני חוסר מתונים להוריד את ren shen , bai shao, sheng di huang

דיקור סיני - נקודות שיכולות להתאים

Kid3, sp6, sp9, liv3, liv8, cv6, cv4, cv9, st36