המרכז לדיקור סיני תל אביב - פורמולות צמחים 

שימוש בפורמולת צמחי מרפא אל מעבר לדיקור סיני יכול להוביל לשיפור משמעותי

Ban xia bai zhu tian ma tang

מינונים

Zhi ban xia 4.5g
Tian ma 3 g
Bai zhu 9g
Ju hung 9g
Fu ling 3 g
Gan cao 1.5g
Sheng jiang פרוסה אחת
Dao zao שתי חתיכות

קטגוריה

מסלקות ליחה
מתמירי ליחה, מעלימות רוח

פעילות

מחזקת טחול, מסלקת לחות, מתמירה ליחה, ומסלקת ומעלימה רוח

אינדיקציות

סחרחורת וורטיגו (ייתכן בחומרה גבוהה), כאבי ראש, תחושת נוקשות בחזה, בחילות ו/או הקאות, ליחה מרובה, חיפוי לשון לבן ושמנוני ודופק מתירתי, מתגלגל.

הסבר בראי הרפואה הסינית

על פי רפואה סינית השימוש ב ban xia bai zhu tian ma tang הינו במצב של ליחה עם רוח הידוע גם כ"הפרעה מעלה של רוח ליחה" חוסר איזון זה מתפתח מעבודה מרובה, ממזונות עשירים יתר על המידה או מהרגלי חיים לא בריאים. דברים אלו יכולים לפגום בטחול ובקיבה אשר בשל חוסר תפקודם לחות יכולה להיווצר ואותה לחות לעיתים קרובות יכולה להפוך לליחה.
במטופלים כאלו היאנג הטהור מלכתחילה חלש, לליחה שנוצרה יותר קל באופן יחסי לגרום לחסימות. כאשר הטחול חלש, "עץ" הכבד נהייה דומיננטי, צ'י הכבד עולה מעלה כרוח ומעלה עימו את הליחה העכורה לאורך ערוץ shao yang בראש. ב ban xia bai zhu tian ma tang היאנג הטהור חסום מלעלות מעלה ובכך ישנה הפרעה לאברי חישה. ליחת רוח בראש יכולה להתבטא בסחרחורת, ורטיגו וכאבי ראש. תכונה ייחודית לסוג הפרעות מעיין אלו המתבטאות בראש הינה תחושת "כבדות עמימות בראש". תחושת נוקשות/חוסר נוחות בחזה, הבחילות וההקאות הינם סימנים של חסימת החזה והמחמם האמצעי על ידי ליחה.(כאשר בחילות והקאות הינם גם סימנים לצ'י קיבה מורד). הליחה המרובה, חיפוי הלשון הלבן והדביק, דופק מיתרי/מתגלגל, כולם סימנים של נוכחות ליחה, רוח וסטגנציה.

ניתוח הצמחים בפורמולה

הטיפול ברוח ליחה בפורמולה זו מרמז על אסטרטגיה של חיזוק הטחול וייבוש לחות לטיפול בשורש ובהתמרת ליחה וסילוק רוח כטיפול בענף. שני צמחי הקיסרים במרשם זה הינם zhi ban xia החריף וחם שמייבש לחות, מתמיר ליחה ומכווין צ'י מורד מטה לטיפול בבחילות והקאות יחד עם tian ma המתוק, הניטרלי, המלחלח והמעט מחזק אשר חודר לערוץ הכבד כדי להזין את הנוזלים היינים, מרגיע כבד ומסלק רוח. יחד שני צמחים אלו מהווים את השילוב האידיאלי לטיפול בנושא זה. בעוד zhi ban xia מסוגלת להכווין יין ה"עכור" מטה ובכך לשלוט בצ'י מורד, טבעו החריף יכול לעודד עליית רוח, תכונה זו מקבלת פיצוי על ידי tian ma עם האיכות המלחלחת אשר מסלק רוח אך לבדו אינו מספיק על מנת ליישב את הטחול והקיבה. במאה ה 13 לספירה הפיזיקאי (phisican) "לי דונג יואן אומר בספרות רפואה סינית הקשורה לטחול ולקיבה כי "כאבי ראש על רקע ליחה המורדת מערוץ tai yin של הרגל (איבר וערוץ הטחול) לא יכולים להיות מטופלים ללא zhi ban xia. ;נקודות לפני העיניים וורטיגו בשל תנועה פנימית של רוח על רקע חסר לא יכולים להתפוגג/להיעלם ללא tian ma"

הסגן bai zhu מחזק את פעילות הצמחים המרכזיים בטיפול בליחה. הוא מתוק, חם ומחזק את הטחול, מרירותו מייבשת לחות ואיכותו הארומטית תומכת בפעילות התמרה והנעת הנוזלים של הטחול ועידוד מטבוליזם נוזלים. מן הצד השני  bai zhu גם מעודד יצירת נוזלים בגוף ולכן על פי רפואה סינית פונה לדיסהרמונית הנוזלים שהיא למעשה שורש חוסר האיזון שמטופל במרשם זה. אחד העוזרים fu ling מחזק את הטחול ומנקז לחות. שילוב של bai zhu יחד עם fu ling  מאפשר למרשם ban xia bai zhu tian ma tang את היכולת לטפל בשורש ובענף בו זמנית. עוזר אחר chen pi שמווסת צ'י על ידי הכוונת צ'י עודף מטה מתמיר ליחה. השליח gan cao  אשר מהרמן את פעלות שאר הצמחים במרשם, מווסת במתינות את פעולת המחמם האמצעי, בנוסף sheng jiang ו da zao המתווספים להרמון הטחול והקיבה.

הערות נוספות ואבחנה מבדלת על סחרחורות ברפואה סינית

הפורמולה ban xia bai zhu tian ma tang הינה למעשה וריאציה של er cheng tang. היא נכתבה במאה ה 18 לספירה בזמן שושלת qing על ידי cheng guo peng (או צ'נג גאו פנג בעברית, אם משמעותי עבורכם מי חיבר פורמולה ברפואה סינית מלפני יותר מ 200 שנה אבל אם אתם כבר כאן אז אנחנו ממפנקים במידע לא שימושי כדי שתוכלו לקרוא קצת מעבר ולטפוח לעצמכם על השכם. תבורכו. ) באינדיקציות שלה בכתבים מתייחסים גם בכלליות לשלל תסמיני סחרחורת:

תיתכן סחרחורת על רקע תנועה פנימית של אש הכבד. בכתבים נאמר כי כל הפרעות הרוח עם נפילות פתאומיות סחרחורות שייכים לעץ הכבד יכולים להיות מטופלים על ידי xiao yao san.
הפרעה נוספת היא לחות וליחה שתוקעים את פתחי חישה ואת דינמיקת הצ'י. במצבים אלו יש צורך להשתמש ב ban xia ו tian ma  שנמצאים כמובן ב ban xia bai zhu tian ma tang. ייתכן כי הסחרחורת תהייה על רקע חסר צ'י ביחד עם ליחה. במצב זה יאנג טהור לא עולה מעלה ויין עכור לא יורד מטה המובילים לכבדות בראש וחולשה ברגליים, תנאי זה בדרך כלל מטופל עם הפורמולה liu jun zi tang. תנאי נוסף לסחרחורת יכול להיות כאשר ישנו חסר בכליות ובשל כך אש עולה מעלה, לשם כך liu wei di huang wan. לבסוף ייתכן מצב בו ישנה התשה של אש החיות עם יאנג צף מעלה, לשם כך shen qi wan.


קונטראינדיקציות

עבור ורטיגו על רקע עליית יאנג הכבד או על רקע חסר דם.

אינדיקציות מערביות
בהתנתן אבחנה נכונה ברפואה סינית אפשר לחשוב על מנייר, יתר לחץ דם, מנינגיטיס טוברקולה (tubercular meningitis) וורטיגו תנוחתי על של בנינג.


מודיפיקציות
כאבי ראש חמורים הוסיפו man jing zi

לוורטיגו חמור הוסיפו bai jiang cao ו dan nan xing
עבור עליית יאנג הכבד gou teng ו dai ze shi
עבור לחות ליחה חמורה ze xie ו gui zhi
יחד עם חולשה להוסיף dang shen ו huang qi

דיקור סיני - נקודות שיכולות להתאים

נקודות דיקור סיני ששווה לשקול
St40, pc6, sp6, gb20, st36, sp3, liv3, gb42, tw5