דיקור סיני לקרוהן וקוליטיס

מחלות המעיים הדלקתיות הנפוצות ביותר כיום הינם קרוהן (Croh's Disease) וקוליטיס (Ulcerative Colitis)

שתי תופעות אלו דיי דומות במישורים מסויימים ומזה אלפני שנים הרפואה הסינית בעזרת דיקור הסיני מתייחסית לתופעות אלו


קורהן (Croh's Disease)

קרוהן הינה מחלה המשפיעה וגורמת לדלקתיות של דפנות מערכת העיכול. ההשפעה הינה בעיקר על דפנות מערכת העיכול של המעי הגס והמעי העקום אך יכולה גם להשפיע על כל מקום במערכת העיכול מהפה עד פי הטבעת.

שכיחותה הינה שווה אצל גברים ונשים כאחד ומופיעה בעיקר בסביבות גיל ה 20.

קרוהן ברפואה המערבית

למרות שברפואה המערבית לא ידוע גורם וודאי לתופעה, מייחסים את היווצרותה בעיקר על רקע כשל במערכת החיסון. ממצאי בדיקות מעבדה יכולים לכלול אנמיה, ריבוי כדוריות דם לבנות כאשר בדיקת רנטגן מגדירה בוודאות הימצאות קרוהן. ישנם מספר גורמים אשר יכולים לגרום להתפרצות המחלה, העיקרית שבהם הינה מצב רגשי, כמו כן ייתכן שהמחלה תתפתח לאחר ניתוח. נחשד כי מזונות מסוגים מסויימים בעיקר שומניים וחריפים וללא סיבים תזונתיים תורמים להופעת התסמינים. לרפואה המערבית אין טיפול ספציפי עבור קרוהן, והתרופות הנרשמות למחלה הינן לעיתים קרובות אותם תרופות אשר נרשמות עבור, שלשולים, עצירויות, ואני דלקתיים למיניהם.

קרוהן סימנים וסמפטומים

שלשול כורני כואב, עצירויות, חום, ירידה במשקל כאבי בטן בעיקר בטן תחתונה בצד ימין. אבצסים ופיסטולות לאורך מערכת העיכול, ירידה במשקל ואנמיה.

במצבים חמורים יותר יתכנו, הדבקויות מעיים, אבצסים במעיים, אשר ייתכן שיידרשו ניתוח.

ההבדל בין קרוהן לקוליטיס

קוליטיס יכולה להתפתח במעיים, בעוד קרוהן מופיעה במעיים אך יכולה להופיע לאורך כל צינור העיכול. כמו כן קרוהן יכולה להפתח בשכבה יותר עמוקה מאשר קוליטיס ולכן נוטה ליותר סיבוכים.

קרוהן ברפואה סינית וטיפולה בדיקור סיני

בפסקה זו ישנם מושגים מעולם הרפואה הסינית והדיקור הסיני. לא מומלץ להתעכב יותר מידי במידה ומושגי הרפואה הסינית אינם מובנים.


לחות חמה יכולה לפלוש לגוף על ידי מזג האוויר כמו סביבה לחה וחמה או להיווצר מבפנים על רקע תזונה עודפת של מזונות חמים, חריפים, שומניים, מטוגנים, ושתיית אלכוהול. במידה והלחות החמה חודרת למעי הגס היא יכולה להשפיע על פעולת ההובלה וההולכה של המעי ולגרום לשלשולים. אם חום הלחות החמה מחמם יתר על המידה את כלי הדם יתכנו דימומים ביציאות. לחות חמה יכולה להיגרם בנוסף על ידי תקיעות צ'י כבד ( שאחראי על תנועה חופשית של אנרגיה ורגשות בגוף) שמייצרת חום יחד עם חולשת הטחול שמייצר לחות. סיבה לתקיעות צ'י (אנרגיית) הכבד הינה בעיקר ביטוי עצמי ותשוקות לא ממומשים וכעסים. חסר דם ו/או חסר יאנג יכולים להחמיר את תקיעות צ'י הכבד.
חסר באנרגיית (צ'י) הטחול הינו בעיקרו על רקע תזונתי על רקע אכילת מזונות עתירי סוכר כפחמימות לבנות, מזונות מתוקים או אכילת יתר של סלטים לא מבושלים על חשבון חסר בתזונה מאוזנת הכוללת פחמימות שומנים וחלבונים, עוד גורמים לחסר צ'י הטחול הינה חסר בפעילות גופנית, חשיבה ודאגת יתר ושימוש ממושך באנטיביוטיקה. נשים נוטות יותר לפתח חסר צ'י הטחול מגברים בשל הווסת החודשית, הריון והנקה. בעוד הטחול נחלש לאורך השנים כדבר טבעי בגברים ונשים כאחד.

במידה וחסר צ'י הטחול זולג ליאנג הכליות ייתכן חסר בטחול ובכליות יחדיו. במידה ואבד דם ונוזלי הגוף פוגם ביין ייתכן חסר באנרגייה (צ'י) יחד עם חסר יין.
במידה וישנה החמרה בעצמת עודף הלחות החמה או תקיעות הצ'י, תקיעות של דם יכולה להופיע. באופן דומה תקיעות מזון בקיבה יכולה להחמיר את תקיעות אנרגיית הכבד או חסר בטחול.
בגלל המסות הטיפוסיות שמופיעות בבטן התחתונה בצד שמאל, תקיעות דם נראית לעיתים קרובות במצבים  של קרוהן וקוליטיס.
אבצסים במעיים בדרך כלל משולבים עם לחות חמה וסטגנציה. אבצסים בפי הטבעת פיסטולות מופיעים לעתים קרובות במצבים של לחות חמה, חום ורעילות.

הטיפול בקרוהן וקוליטיס בדיקור סיני על ידי הרפואה הסינית

מטרת הטיפול בדיקור סיני הנה למצוא את הגורם העיקרי למחלה ובמקביל לחיזוקו או פיזורו והנעתו במידת הצורך, להקל על התסמינים. הטיפול בדיקור סיני מתבצע לאורך ערוצי אנרגיה בגוף בנקודות המווסתות ומאזנות את הגוף. ייתכן בעיקר במחלות פנימיות מעין אלו, מומלץ להיעזר במרשם צמחי מרפא סינים  להעצמת  האפקט הטיפולי.  
על מנת לאפשר ריפוי מיטבי עם השפעה לזמן ממושך נדרשים בין 6 עד 10 טיפולים בהתאם למצב

המטרה הטיפול בדיקור סיני הנה לאזן את הגוף מבפנים, לעודד את מנגנוני הריפוי הטבעיים של הגוף ולחזור לשגרת החיים.