המרכז לדיקור סיני תל אביב
Du mai

ערוץ gv נחשב כערוץ מיוחד אשר עולה דרך עמוד השדרה למח, יחד עם זאת יש לו פיצול שעולה בחלק הקדמי של הגוף (בטן תחתונה) אותו הדבר לערוץ ren שרובו בחלק הקדמי של הגוף ישנו פיצול שעולה בחלקו בעמוד השדרה. Li Shi Zhen אומר שהם למעשה אותו ערוץ, הם כמו אמצע הלילה ואמצע היום ששניהם מאותו המקור ונובעים לצדדים מנוגדים של אותו הגוף.
בנוגע לכל מעברי ופיצולי gv מומלץ לשים לב כי :
הערוץ המרכזי עולה גם דרך/בתוך עמוד השדרה וגם לצד עמוד השדרה בנקודות huato jiaji
הערוץ המרכזי נכנס למוח בנקודת דיקור סיני ב gv16 ולוורטקס ב gv20
הערוץ המרכזי נכנס לכליות
הערוץ המרכזי עובר דרך הלב
הערוץ המרכזי כורך/מסתובב סביב האנוס
הערוץ המרכזי כורך/מסתובב סביב הגניטליה החיצונית

ערוץ החיבור מתפזר החוצה באזור האוקסיפיטלי בראש

 

פעולות של הערוץ :

מחזקת את ג'ינג הכליות
ערוצי cv ו gv מקושרים עם הכליות ומהווים את הליבה של שמונת הערוצים המיוחדים. הג'ינג מאוחסן בכליות ובערוצים המיוחדים. על ידי הג'ינג הכליות משפיעות על העצמות, המוח, מערכת הרבייה וההתפתחות. בטיפולי דיקור סיני נקודות על ה cv כמו cv4 יכולות לחזק אספקטים יינים ויאנגים של הג'ינג, נקודות על ערוץ gv כמו gv4 מתמקדות בעיקר באספקט היאנגי של הג'ינג.

milad-fakurian-58Z17lnVS4U-unsplash.jpg
otto-norin-xqPhcfPO0jc-unsplash.jpg

ג'ינג והתפתחות

בעיות התפתחותיות בהקשר לג'ינג כמו אימפוטנציה, פוריות בדיקור סיני בעיקר מטופלים דרך gv4 כאשר משתמשים בערוץ.

 

עצמות ועמוד שדרה

הכליות שולטות על המח (marrow) והעצמות וערוץ ה gv חודר גם לעמוד השדרה וגם למח. בעיות עמוד שדרה יכולות להיות מטופלות על ידי ערוץ gv בנקודה בחלק הכואב בו ישנם כאבי גב או על ידי gv1, gv4, gv9, gv12 אשר להם ישנו השפעה כללית על עמוד השדרה בחוזק שרירי הזוקפים.

מוח

נקודות gv16 ו cv20 הינם הינם נקודות ים המח (marrow) והינם במיוחד לחיזוק המח, לדוגמא במקרים של חסר בכליות, בעיות התפתחותיות או שיקום מפציעות הקשורות למוח.

 

חיזוק יאנג
בכלליות נקודות על ערוץ gv הינם או לחיזוק יאנג או לוויסותו כדי לאזן את האנרגיה היאנגית בגוף.

 

חיזוק יאנג של האיברים
הנקודה gv14 בדיקור סיני יכולה לחזק יאנג של האיברים בצורה כללית. Gv4 יכולה לעשות זאת גם כן על ידי חיזוק יאנג הכליות. נקודות אחרות על הערוץ יכולות לחזק יאנג של איבר מסוים בהקשר למיקומם על הגב ביחס לאיברים, לדוגמא gv11 יכולה לחזק יאנג של הלב.

 

פיזור קור ולחות פנימיים

על ידי חיזוק הכליות בטיפולי דיקור סיני gv3 ו gv4 יכולות לפזר קור פנימי ו gv6 על ידי חיזוק הטחול יכולה להסיר לחות פנימית

 

מניעת פלישת פתוגן חיצוני

על ידי חיזוק יאנג וצ'י, במיוחד של הכליות, הריאות והטחול, נקודות על הערות כמו gv4,6 ו gv12 יכולות למנוע פלישת פתוגן חיצוני כמו רוח, קור ולחות שלעיתים פוגעות לאנשים במצבי חוסר.

 

פיזור רוח חיצונית

רוח, קור ולחות יכולות לפלוש לכל אזור חשוף של הגב, הצוואר או הראש, במיוחד אם ישנו חסר צי' או יאנג או אזור מקומי בו ישנו חוסר או סטגנציית צ'י. נקודות כמו gv14, gv15, gv16 יכולות לטפל במצבים מוקדמים של פתוגן שפלש לרמת  tai yang  בטיפולי דיקור סיני, מוקסה או כוסות רוח.

 

מטפלות בבעיות מקומיות על חוליות עמוד השדרה
בהתאם למיקומם על עמוד השדרה, יכולות לטפל במצבי חוסר, עודף, סטגנציה, אי סדירות או בעיות הנוגעות לצ'י. חוסר האיזון יכול להיות מקושר עם בעיות גופניות כמו ארטריטיס בין  T1 ל T2 בחוליות הטורקליות, או בבעיות רגשיות כמו חוסר היכולת לבטא את ה"עצמי" במערכות יחסים. במצבים מעיים אלו שווה לשקול שילוב של נקודות jia ji ו/או back shu באותו הגובה.

 

שולטות באש, יאנג ורוח פנימית

נקודות על הערוץ יעילות גם לחזק חסר יאנג וגם לווסתו במצבי עודף או חוסר סדירות כמו אש, עליית יאנג ורוח פנימית.

 

שליטה באש

נקודות כמו gv13 ו gv14 יכולות בטיפולי דיקור סיני לווסת חום חמור ורציני ו gv11,gv14 ו gv15 יכולות לבוא לידי ביטוי במצבי אש בלב.

 

שולטות על עליית יאנג הכבד
הנקודות gv8 ו gv9 יכולות לווסת את סנדרומי הכבד, אולם gv20 הינה בשימוש במיוחד לוויסות עליית יאנג לראש.

 

שולטת ומווסתת רוח פנימית

נקודות על הערוץ יכולות לווסת עליית רוח על רקע חום כמו gv14 ו gv16 או עלית רוח על רקע אש או יאנג מהכבד על ידי נקודות כמו gv8,gv9, gv15,  gv16, gv20. הנקודה gv2 יכולה לשמש עבור מקרים של התקפי שבץ  כמו גם הנקודה gv26 ( אצלינו בארץ כמובן שעדיף לפנות לבית החולים למיון).

 

הרגעת נפש

בשל הקשרו של הערוץ עם המוח והלב הוא יכול לשמש לחוסר איזון מנטלי ורגשי. הרוח/נפש/קשר עם הנשמה יכולה להיות מופרעת על ידי חום, עודף ועליית יאנג או רוח. הפחתה של תסמינים אלו על ידי נקודות כמו gv8, gv9, 13, gv14, gv15, gv20, gv24 ו gv26 יכולות להרגיע נפש. יחד עם זאת כאשר מדובר בהרגעת נפש בשל מצבי חסר כמו חסר צ'י, יין או חסר דם, נקודות על ה gv אינם כה יעילות. במקרים אלו נקודות כמו  gv6, gv20 ו gv24 יכולות לבוא לידי ביטוי בטיפולי דיקור סיני כאשר הנפש, המוח והחושים מעומעמים על ידי לחות וליחה עם מצבים כמוזיכרון לקוי, אובדן ריכוז, וחשיבה ודיבור מבולבלים.

 

זווית נוספת

ביחס לכלל הדרכים בהם עובר הערוץ ויחסו עם הכליות, הלב והמוח נוכל בקצרה למנות את פעולות נקודות דיקור סיני על הערוץ:
הפרעות הקשורות לאנוס, פי הטבעת והמעיים - בעיקר מהנקודה gv1 עד gv5 יחד עם gv26 יש יכולת לטפל בנושאים כמו טחורים, נפילות של הרקטום, והפרעות של המעיים

הפרעות של הגניטליה, מערכת השתן, והרחם -  החלק הפנימי של gv נכרך סביב הגניטליה ונקודות דיקור סיני כמו מ gv1 עד gv4 יכולות לטפל במצבים כמו דחיפות או תכיפות במתן שתן או כאב במתן שתן, בריחת זרע, לויקוריאה, או הפרעות וסתיות.

בעיות של עמוד השדרה, ייתכנו אזורים בצוואר או בגב שחסרים סירקולציה מחממת

בעיות התפתחותיות בילדים

מטפלות במחלות חום ומפחיתות חום בגוף. ערוץ ה gv נחשב לים הערוצים היאנגים ועל כן הנקודות שלו אפקטיביות להורדת חום יאנגי מהגוף.

טיפול במחלות של איברי ה zang fu. בשל מיקומו של הערוץ יש לו יכולת לטפל במחלות של איברי ה zang fu בעיקר בנקודות הממוקמות בסמיכות לאיברים אלו.

מטפלת ברוח חיצונית ופנימית. רוח הינה פתוגן יאנגי. ערוץ gv הינו "ים הערוצים היאנגים". נקודות דיקור סיני כמו gv14, gv16 יכולות לטפל ברוח חיצונית בעוד החל מ gv8 ומעלה למרבית הנקודות פעילות חזקה להשקטה של רוח פנימית במצבים כמו עפעופי עיניים מעלה, יציבה נוקשה/רועדת ושאינה יציבה, נעילת לסתות, סחרחורת, כאבי ראש, תסמינים לאחר שבץ, טיקים בגוף ובפנים, אפילפסיה.

מטפלות באברי החישה החל מ gv15 ומעלה. הפרעות של הלשון, העניים, הפנים ובמיוחד האף דרכו חלקו של הערוץ עובר.

ייתכנו מצבים של קור בקצוות בשל חוסר הגעת יאנג בהם נשתמש ב gv

מטפל בהפרעות הקשורות ללב, בעיקר כאב ופלפיטציות. חלקו של הערוץ המרכזי מתפצל דרך החלק הקדמי של הגוף ועובר בלב.

מטפל בהפרעות של המח והנפש, למצבים כמו כמאניה דיפרסיה, מאנייה, אגיטציות, זיכרון לקוי, חוסר התמצאות במרחב, פלפיטציות, אינסומניה, אובדן הכרה ואפילפסיה. נאמר כי ה shen שוכנת בלב, אך יחד עם זאת במקורות שונים בהיסטוריה של רפואה סינית נאמר שהנפש/shen שוכנת בראש ובמח.

היחסים ההדדיים בין הלב והכליות הג'ינג המח והנשמה
אחד המקורות של רפואה סינית ישנו את הספר "spiritual pivot" שם נאמר כי "המח הוא ים מח העצם". ידע בסיסי ברפואה סינית מראה כי הכליות מייצרות את מח (marrow) העצם אשר ממלא את המח. היחסים של הכליות בייצור מח  (marrow) קשורים לפעילות הכליות לאכסן ג'ינג אשר מזין את המוח ואת עמוד השדרה. כל הרבדים באדם קשורים בהתחברות הג'ינג של שני הוריו, במילים אחרות הג'ינג הפרא נטלי הנובע מההורים קשור בצורה אינטימית לכליות ולמוח הינו מקור הקיום של האדם ומקור "הקיום" האמיתי של נשמתו. כשנאמר פה מקור הקיום זה אומר הבסיס החומרי של המקום בו הנשמה שוכנת. מקור הנשמה עצמה, מאיפה היא באה ? לאן היא הולכת ? זוהי שאלה נוספת.
נאמר בספר "record of nurishing xing and extending ming" שכאשר ישנה בהירות של הנשמה משמע חיבור בין האדם לנשמתו, ניתן לשמר בצורה יעילה ג'ינג. באותו הזמן כותבים סינים שונים מדגישים את היחסים בין המוח והלב, כהשתקפות של היחסים בין הכליות ללב, בין מים לאש.

נאמר כי האדם יוצר קשר עם נשמתו דרך ליבו, ודרך ליבו ביטוי נשמתו יוצאת אל העולם. הערוץ בו אנו משתמשים בדיקור סיני gv במתפצל בחלקו הקדמי מגיע אל הלב בעוד חלקו האחורי מגיע אל המוח. יש כאן ערוץ שמקשר למעשה את הלב עם המוח. נאמר בכתבים העתיקים כי " כאשר המח  (marrow) מלא החשיבה בהירה. יותר מידי חשיבה גורמת לאש בלב. המח  (marrow) מושרש בג'ינג ועובר בערוץ ה gv, כאשר אש ה ming men  מחממת ומזינה המח  (marrow) מלא"

 

לסיכום ערוץ ה gv מחבר בין המוח והלב. בקליניקה, בטיפולי דיקור סיני הרבה מהנקודות שלו מטפלות במגוון של בעיות פסיכוסומטיות, דיי באותה צורה כמו נקודות דיקור סיני על ערוצים רגילים, במיוחד ערוצי הלב ומעטפת הלב. אם ננסה יותר לדייק את השימוש בערוץ gv נוכל לחשוב על אינדיקציות לבעיות של הנפש שיותר הקשורות בעודף כמו מאניה, ומאניה דhפרסיה. פן נוסף לשים אליו לב הוא השימוש בערוץ gv עבור חוסר איזון נפשי המתלווה אליו מלאות וחוסר נוחות בראש, סחרחורות, הפרעות במודעות בהירה ואפילפסיה.

 

הערות נוספות

במרפאת המרכז לדיקור סיני תל אביב נראו תוצאות טובות בהחזרת ושיפור יכולות דיבור בגמגומים בילדים בטיפולי דיקור סיני בפתיחת ערוץ gv יחד עם gv16 ,ht5 ונקודות נוספות בהתאם לאבחנה.