דיקור סיני והטיפול בדיכאון

דיכאון בהגדרתו בעיקרו הינו שינויים במצבי הרוח המאופיינים בעיקר על ידי תחושת עצבות היכולה לנוע מעצבות קלה לייאוש מוחלט. השינויי למצב זה הינו בדרך כלל קבוע ונמשך לאורך תקופות של ימים, שבועות, חודשים ואפילו שנים.

נלווים לכך לעיתים קרובות שינוי התנהגותי, תפיסתי, חשיבתי, ואף שינויים פיזים.

תחושת עצבות הינה תחושה טבעית לאורח מהלך החיים אך כאשר זמן התחושה ועצמתה מגיעים למצבים אשר משפיעים על אורח החיים תחושה זאת מוגדרת כדיכאון.

התסמינים העיקריים של דיכאון כוללים בין היתר מחשבות טורדניות, חרדה וחוסר שקט, חוסר עניין כללי, חוסר הערכה עצמית, ראיית חצי הכוס הריקה,  בעיות שינה, קושי לקום מהמיטה, אבדן תאבון ועוד.

דיכאון כמצב רוח שרוב האנשים חווים לעיתים, קיים בכל מצב בו ההתנהגות נהיית לא מאורגנת וסביר להניח שמצבים כמו אלו קוראים לאחר אבדן אך גם בעקבות פרידה, חוויה מטלטלת ועוד מיני סיבות אישיות.

המצב אינו מוגדר כדיכאון, כאשר אנו באינטראקציה ושיתוף רגשותינו עם הסביבה (אנשים / משפחה / חברים / מכרים / מטפלים), אם במחשבה או במעשה, למרות שמצבים כמו תקווה, פחד, כעס, חוסר שביעות רצון, תסכול או כל שילוב של רגשות ו/או מחשבות אלו יכולים להופיע.

כאשר אין כל תקשורת עם הסביבה במחשבה או במעשה אנו למעשה נמצאים במצב של דיכאון, לפחות עד אשר דפוסי חשיבה חדשים ואינטראקציות חדשות כלפי יעד או מטרה חדשה יופיעו.

בדרך כלל לאחר זמן מסויים כאשר מכירים במחשבות, בדפוסי החשיבה וברגשות אלו מתפתחת היכולות להתמודד עם שלב זה של דיכאון וממנו לצמוח קדימה.

אולם ישנן מצבים בהם אנו מקשים לצאת ממצב זה גם לאחר תקופת זמן סבירה.

יש הסבורים שחוויות משפחתיות מתקופת הילדות, התקופה בה קיבלנו מידע מהורינו או מאחראים עלינו, אחים/ מורים ועוד כאמת מוחלטת הם שגרמו לנו לפתח חוסר הערכה עצמית, שכן האמנו לכל מה שאמרו לנו, מה ידענו היינו ילדים.

הדבר הנכון ביותר לעשות במצבים של דיכאון היא להיות בקשר עם הסביבה, לשתף, ללכת לטיפול, ובעיקר להבין שהטרגדיה הגדולה אינה טמונה במצבי העבר, אלה במצב ההווה בו אנו ממשיכים לבחור ולשחזר במודע או שלא במודע מחשבות ופחדים של אחרים.

טיפול בדיקור סיני

לרפואה הסינית היכולת לווסת את זרימת האנרגייה בגוף באופן בו נוכל לשחרר רגשות, לעבדם בצורה אפקטיבית, ולהגיע לתובנות הרצויות האישיות לכל אחד ואחת.  מעבר לכך מטרת הדיקור הסיני על ידי העלאת רמת הסרוטנין במח היא לאפשר שלווה ורוגע.

הרפואה הסינית בכלל ודיקור סיני בפרט יכולים להקל בצורה משמעותית על תסמיני הדיכאון בהנחה שהיא נעשית על ידי מטפל מיומן עם ידע ורצון כנה לעזור.  בנוסף לדיקור הסיני חשוב לציין כי כח הרצון שלנו לצאת ממצבינו הינו הגורם העיקרי לתחילת תהליך החזרה לעצמינו.

ניתן בהחלט להיעזר במטפל, חבר או אדם קרוב ולשתף בתהליך דבר אשר מכפיל את ערך הטיפול.