דיקור סיני לכאב בפרק כף היד

הדיקור הסיני עבור דלקת או כאב בפרק כף היד הינו לרוב על רקע תסמונת התעלה הקרפלית הבא נסקור מה זה למעשה.

תסמונת התעלה הקרפלית (carpal tunnel syndrome (CTS, הינה גורם שכיח בקרב אנשים אשר מתפעלים באופן תמידי את פרק כף היד. כ 15% מהאנשים שעובדים רבות עם פרק כף היד כמו  תחום המחשבים בו משתמשים הרבה בעכבר ובמקלדת, מרכיבי חלקים אלקטורנים, מוסיקאים, רופאי שיניים ועוד..   עוד גורמים הקשורים בהתפתחות התסמונת הינם מחלות אנדוקריניות מסויימות כסכרת,  וחוסר סדירות בבלוטת התריס.

מה זה תסמונת התעלה הקרפלית

תסמונת התעלה הקרפלית או בשמה הלועזי (carpal tunnel syndrome (CTS הינה למעשה מצב בו העצב המדיאלי שנמצא בתעלה בפרק כף היד נלחץ על ידי גידים אשר נמצאים גם כן באותה תעלה.

בהתחלה ההרגשה הינהתחושה לא נוחה, עקצוצים ונמלולים בידיים וככל שעובר הזמן תחושת חוסר הנוחות יכולה להתקדם לכאב ממשי שמקשה על אורח החיים, לעיתים הכאב מוחמר בלילה ואף מעיר מטופלים משתנם בשל כך.

מעבר לכך תתכתן גם תחושה של חולשה וקושי להניע חפצים.

תחושת הנמלול והעקצוץ יכולים לנוע ולהגיע להיכן שמגיע העצב המדיאלי כמו האגודל, האצבע המורה, והאצבע האמצעית.

טיפול ברפואה מערבית

ברפואה המערבית הטיפול יכול להיות המלצה למנוחה וקיבוע של פרק כף היד במיוחד בזמן השינה, ייתכן מתן תרופות אני דלקתיות על מנת להפיג את הכאב שיכולים לכלול הזרקת סטרואידים. האופצייה הנוספת הינה הפנייה לניתוח. בשלבים מוקדמים של הסמפטום תרגילילם מסויימים יכולים להועיל.

רפואה סינית והדרכים לטפל בדיקור סיני לתסמונת התעלה הקרפלית (carpal tunnel syndrome (CTS

על פי הרפואה הסינית נמלול ועקצוץ בעיקרם בשל חוסר הזנה של הגידים והערוצים, חוסר הזנה זו מגיע לרוב על רקע של חוסר בצ'י (אנרגייה) ו/או בחסר דם (חשוב לציין שחסר דם ברפואה הסינית אינו חופף תמיד את המושג המערבי אך כן מוצא הרבה מכנים משותפים), על רקע עבודה מוגברת, חוסר מנוחה, מחלות ארוכות שהחלישו את הגוף ואף הריון יכול לתרום לכך. 

כאב בפרק כף היד הינו בעיקר על רקע תקיעות של דם בכלי הדם באזור, כאשר בהינתן חולשה של המקום, קור יכול לחדור ואף לתרום לכאב.

הטיפול בדיקור סיני לתסמונת התעלה הקרפלית (carpal tunnel syndrome (CTS

הטיפול בדיקור סיני לתסמונת זו הינו על פי רוב על ידי שחרור והגמשת הגידים והרצועות ובהתנתן מצב של חולשה חיזוק כללי של הגוף לתמיכה. ייתכן המלצה על צמחי מרפא להעצמת אפקט הטיפול. הדיקור מתבצע בנקודות אסטרטגיות בגוף על מנת להניע את זרימת האנרגייה באופן הנכון לגוף וכאשר הוא נעשה על ידי מטפל מיומן ומקצועי דיקור סיני אפקטיבי ויעיל ביותר.  ישנו צורך במספר טיפולים בין 5 ל 7 על מנת להגיע לתוצאה הרצוייה אך ישנם מקרים בקליניקה שכבר לאחר הטיפול הראשון והשני תתכן הטבה משמעותית.