דיקור סיני לקשב וריכוז

אלפי שנים הרפואה הסינית מתייחסת לתופעות הנפש, בינהם הפרעת קשב וריכוז.

קשב וריכוז

קושי בקשב וריכוז הינה בעיקר יכולת מסויימת להתמודד עם מספר גירויים במקביל אך יכולת פחותה להתמודד עם גירויי אחד בלבד. סביר להניח כי אדם עם הפרעת קשב וריכוז יהייה אדם תקשורתי במיוחד המתקשר ומתמודד עם מספר אנשים וגירויים רבים בו זמנית, כאשר פעילות חד גירויית הדורשת מיקוד תהווה אתגרר עבורו, כמו למשל קריאת ספר או הקשבה למורה, ביצוע שיעורי ביית ולמידה ומבחנים.

חשוב לציין כי זוהיא למעשה תכונה מולדת של אותו אדם, אך בשל תפיסה הרווחת בחברה של "הצלחה" נוסף לה גם מימד חברתי ופסיכולוגי במיוחב במימד החינוכי, בשל הצורך החברתי  ללמוד, להצליח במבחנים ועוד. בשל כך נגרם סבל רב לילד על שאינו "מצליח" לעמוד במשימה שהוטלה עליו. למעשה הפרעת קשב וריכוז מועצמת עשרות מונים כאשר מתווספת אליה תחושת אשמה וחוסר הערכה עצמית.

במרכז לדיקור סיני מטפלים הן בפן הפיזי, שחרור זרימת הרגשות באופן שתשפר את יכולת הלמידה וההתמקדות, והבנת המצב לאשורו יחד עם התמודדות יעילה וחיובית עם מצבים הדורשים תשומת לב וקשב וריכוז.

ריטלין 

ריטלין ניתן בעיקר לילדים ומתבגרים החווים "הפרעת קשב וריכוז" החמר הפעיל בריטלין נקרא מתיפנידאט, תפקידו הינו לעורר את המערכת העצבים המרכזית ולגרום לשחרור מבוקר של דופמין בגוף.

אנסה להסביר מעט את אופן פעולתו של ריטלין.

דמיינו לעצמכם את אחת התחושות החיוביות הכי חזקות שנצרבו בתודעתכם, שימו לב כי שבזמן שחשתם בחוויה זו, מלוא תשומת לבכם הייתה ממוקדת בחוויה, וכל שאר הגורמים הסביבתיים פשוט לא היו בתודעתכם. על כן החוויה נצרבה בתודעתכם בצורה כה חזקה אותה אתם זוכרים עד היום. על מנת שתנאים אלו ייקרו, הייתם לגמרי ממוקדים ברגע ההווה. בזמן החוויה, ללא כל הפרעות חיצוניות.

מבחינה מדעית הדופמין השתחרר באותו רגע בצורה מיטבית.

הדופמין בקצרה הינו מוליך עצבי האחראי בין היתר על זרימת רגשות תקינה בגוף, אינטואיצייה בריאה, יכולת התמקדות, ותכנון נכונים ולקשב וריכוז גם כן.

מה למעשה קורה בזמן נטילת ריטלין ?

החמר הפעיל בריטלין גורם לשחרור מבוקר באופן מלאכותי של דופמין בצורה אשר מעוררת את המערכת העצבים וממקדת את איכות הקשב והריכוז. בעזרת הדופמין האדם נמצא ביתר ריכוז, אך יחד עם זאת גם פחות פעיל חברתית.

דופמין הינו מוליך העצבי בגוף אשר קשור לתחושות החיוביות אותם אנו חווים בגוף ומשתחרר באופן טבעי בעת הצורך, למעט אנשים מסויימים עם הפרעות נפשיות קשות ביותר, תפקיד המוליך העצבי הינו להשתחרר בצורה הרמונית ובאופן טבעי, זאת על ידי למידת החיים, טעיות שנעשות, קבלת הקיים ועוד...

כאשר אנו רגועים אנו מרוכזים ולהפך.

תופעות לוואי של נטילת ריטלין

האדם הנוטל ריטלין מפתח נטיייה לתלות בעזרים חיצוניים על מנת להיות יותר מרוכז, מכאן ההתמכרות לכדור זה גדלה עם הזמן ככל שהגוף מתרגל.   

נערך מחקר המראה קשר עם נטילת ריטלין לתחושת הערכה עצמית חיובית על רקע התלות המתפתחת בנטילת כדור כגורם להצלחה ולא באופן עצמאי.

ריטלין  גורם לתחושה טובה בגוף, אך כאשר פגה ההשפעתו ישנם נטיות לצניחה במצב הרוח דבר אשר יכול להוביל לדיכאון ותשישות, יחד עם בעיות שינה.

כיצד הדיקור הסיני מסייע להפרעת קשב וריכוז

הרפואה הסינית עובדת על מערכת העצבים ברובד יותר עמוק ומאפשר לשחרור זרימת הרגשות באופן טבעי ויעיל על מנת להשרות שלווה ורוגע ובכך לאפשר לדופמין להשתחרר בצורה מבוקרת. הטיפול בהפרעת קשב וריכוז נעשה בעזרת דיקור סיני וצמחי מרפא במידת הצורך יחד עם הבנת המצב לאשורו ומציאת דרכים יעילות להתמודדות עימו. 

הטיפול בהפרעת קשב וריכוז כולל בכל מפגש שני טיפולים, הטיפול הראשון משלב בתוכו שיחה והבנת המקור התפיסתי הגורם לחוסר שקט. ועבודה על שינוי התפיסה באופן שתאפשר בסיס איתן לזרימת רגשות טובים המהווים את שורש יכולת הלמידה והריכוז.

במידה והמטופל הינו ילד, בהחלט תתכן כחלק מהטיפול שיחה עם ההורים על מנת לחזק את יכולת האפשור עבור הילד לקבל את ההבסיס האיתן ללמידה שלווה ורגוע.

החלק השני כולל דיקור סיני בעזרת מחטים דקיקות אשר כמעט ואינם מורגשות בצמתים אסטרטגיות בגוף, באופן שמווסת את זרימת האנרגייה בגוף, ולמעשה עושה מעיין ריסטארט לגוף, משרה שלווה ורוגע ומחזק את היכולת הקוגנטיבית של המטופל.

דיקור סיני להפרעת קשב וריכוז כאשר נעשה באופן יעיל מתוך הקשבה, נותן בסיס איתן לשיפור יכולת הריכוז והלמידה.