המרכז לדיקור סיני תל אביב - פורמולות צמחים 

Long dan xie gan tang gentian decoction to drain the liver

שימוש בפורמולת צמחי מרפא אל מעבר לדיקור סיני יכול להוביל לשיפור משמעותי, הבא נסקור מספר פורמולות אשר מהרמנות.

Long dan xie gan tang

מינונים

loang dan cao 3-9

chao huang qin 6-12

zhi zi 6-12

mu tong 3-6

che chian zi 9-15

ze xie 6-12

chai hu 3-9

sheng di huang 9-15

jiu xi dang gui 3-12

gan cao 3-6

פעילות

מנקז עודף אש מהמכבד וכיס המרה ומנקה לחות חמה ממחמם תחתון.

אינדיקציות

כאב בהיפוכונדריום, כאבי ראש, סחרחורת, עניים אדומות וכואבות קשיי שמיעה, נפיחות באזניים, טעם מר בפה, חוסר שקט, לשון אדומה עם חיפוי צהוב. דופק חזק ומהיר. עבור קשיים ו/או כאב במתן שתן עם תחושת חום בשלפוחית גם כן. נגעים ונפיחות בגניטליה החיצונית, או הפרשות עם ריח. עבור נשים המחזור החדשי יכול להיות להתקצר והדימום יהייה אדום סגלגל.

הסבר

זהוא מצב של עודף אש בערוצי הכבד ו/או כיס מרה. ערוץ הכבד עובר בהיפוכונדריום ובגניטליה החיצונית, ומגיע עד לעיניים. ערוץ כיס המרה מתחיל בקנטוס החיצוני של העין וחוצה את החלק החיצוני של הראש. כאשר עודף חום חודר לערוצים אותו חום הופך להיות תקוע בערוצים עם קושי להתנקז החוצה. 
דופק תילי מהיר וחזק יחד עם לשון אדומה וחיפוי צהוב הינם סימנים של עודף חום בערוץ הכבד. כיס מרה ותלת מחמם הנים ערוצי ה shao yang כאשר הפרעה בערוץ אחד מתוכם בדרך כלל משפיע על האחר. כאשר ערוץ התלת מחמם נפגע מטבוליזם הנוזלים מופרע ולחות פנימית נוצרת. אקלים לח יכול גם כן לעודד לחות בגוף. בשני המקרים לחות חמה במחמם תחתון גורמות להפרשות עם ריח ולעוד תסמינים של הגניטליה החיצונית.

ניתוח הפורמולה
על מנת לטפל בעודף אש או לחות חמה בעורצי הכבד וכיס המרה, פורמולה הנ"ל מנקה אש ומנקזת לחות חמה דרך המחמם התחתון.
long dan cao  שהינו מאד קר ומר הינו אפקטיבי ביותר לניקוז חום לחות חמה ממחמם תחתון ולניקוז אש מעודף בערוצי הכבד וכס המרה ועל כן צמח זה הינו הקיסר של הפורמולה.
שני הסגנים huang qin ו  zhi zi  עוזרים לקיסר בפעולות אלו של ניקוז אש והתמרת לחות חמה. chai hu מפזר חום על רקע תקיעות צ'י כבד וכיס מרה.

chai hu ו huang qin  הינם שילוב קלאסי לניקוי חום ב shao yang. 

chai hu גם ממרכז את פעילות שאר הצמחים לכיוון ערוצי הכבד וכיס המרה.

העוזרים  mu tong , che qian zi ו ze xie מנקזים חום מהמחמם העליון וממגרים לחות חמה מהמחמם התחתון דרך מערכת השתן ועל ידי שיתון, דבר אשר בתורו מוביל לניקוז אש הכבד.
בגלל שהכבד מאכסן דם, חום בערוץ הכבד יכול לפגום ביין ובדם. הצמחים עד כה הינם מרים ומייבשים ואינם עוזרים למצב של חסר דם או יין, לשם כך sheng di huang הוסף על מנת לחזק את האספק הייני, יחד עם dang gui אשר מזין דם ואינו גורם לתקיעות. gan cao  הוסף בשל טבעם הקר והמר של מרבית הצמחים בפורמולה ויכולתם לפגום בקיבה. לשם כך gan cao  הוסף, על מנת להרמן את המחמם האמצעי ולווסת את פעילותם של שאר הצמחים בפורמולה.

מפת האתר
footerLogo.png