המרכז לדיקור סיני תל אביב - פורמולות צמחים 

שימוש בפורמולת צמחי מרפא אל מעבר לדיקור סיני יכול להוביל לשיפור משמעותי

Tian Wan Bu Xin Dan

מינונים

Sheng di huang 120
Ren shen 15
Tian men dong 30
Mai men dong 30
Xuan shen 15
Dan shen 15
Fu ling 15
Yuan zhi 15
Jiu xi dang gui 30
Wu wei zi 30
Bai zi ren 30
Chao suan zao ren 30
Jie geng 15
Zhu sha 15

קטגוריה

מרגיעות נפש - מזינות דם ויין הלב

פעילות

מעשירה יין, מחזקת דם, מנקה חום, מרגיע נפש

אינדיקציות

חוסר שקט, פלפיטציות עם חרדה, חולשה, אינסומניה עם שינה חסרת מנוחה, חור יכולת לחשוב ולהתרכז אפילו לפרקי זמן קצרים, בריחת זרע לילית, שכחנות, צואה יבשה, לשון אדומה עם מעט חיפוי, דופק דק ומהיר.

ייתכנו פצעים או נגעים בפה ובלשון, חום מון והשעות לילה.

הסבר בראי הרפואה הסינית

הפורמולה Tian wn bu xin dan נחשבת כמצב של חסר יין ודם שמוביל לחוסר שקט נפשי. מבחינת איברים ניתן לראות מצב זה כחסר תקשורת בים הכליות ללב. ברפואה סינית הלב שולט בדם ומאכסן את הנפש (shen), אש הלב באופן בריא יורדת מטה אל הכליות. הכליות מאחסנות את גי'נג וכח הרצון (zhi), מים הכליות בדרך כלל עולות מעלה להיפגש עם הלב. כאשר ישנה תקשורת הרמונית בין מים לאש, בין הכליות ללב, רוח האדם תהיה רגוע ומיושבת.
חשיבה עודפת, דיבור רב, מעלים את אש הלב. בנוסף עודף יאנג מכלה את את הדם והיין. וחסר דם מונע מהלב את הזנתו דבר אשר גורם לפלפיטציות, חרדה ושכחנות. כאשר היין חסר, אין באפשרותו לאזן את היאנג, דבר שגורם ליאנג לעלות ללב וגורם לחוסר שקט, בעיות שינה, שינה חסרת שקט וחוסר יכולת להתרכז אף לפרקי זמן קצרים. בריחת זרע בלילה והזעות לילה קורים כאשר הנפש בורחת מעלה ולג'ינג אין עיגון והוא בורח מטה. חוסר איזון של הלב מתבטא בלשון ולכן אש עודפת בלב יכולה להתבטא כנגעים או פצעים בפה ובלשון.  יציאות יבשות, לשון אדומה עם חיפוי דק, דופק דק ומהיר הם סימני חסר יין ודם. עצבנות, חוסר שקט ואינסומניה מונעים שינה מהמטופל מה שמוביל לאורך זמן לחולשה.

ניתוח הצמחים בפורמולה

ברפואה סינית הפורמולה tian wan bu xin dan מתייחסת לתנאים של עודף ולתנאים של חסר על פי העיקרון של חיזוק מה שבחוסר וניקוז מה שבעודף ובכך לווסת בין עודף לחוסר.

הפורמולה מתמקדת במרכזה בעיקר בהזנת יין והעשרת דם, באופן משני בהרגעת נפש וניקוי חום. הקיסר sheng di מזין יין ומנקה חום. הוא מעשיר את יין (מים) הכליות שבתורם תורמים להרגעת נפש על רקע איזון בין המים לאש.
ישנן שלושה סגנים tian men dong, mai men dong ו xuan shen שכלום מזינים יין ומנקים חום מחסר בטקסטים עתיקים מגוונים נאמר עליהם שיש להם איכות נוספת של הרגעת נפש. ישנם 4 סוגים של עוזרים בפורמולה:
dan shen ו dang gui מחזקים דם ומזינים את הלב מבלי לגרום לסטאזיס.

עוזרים לצ’י הלב Bai zhi ren, yuan zhi, ren shen ו fu ling הצמחים

הצמחים suan zao ren יחד עם wu wei zi מונעים דליפה של צ'י הלב ונוזלים יינים.   
כאשר שמונת העוזרים עובדים ביחד הם תומכים בפעילות הלב שנפגם על רקע דאגה, חשיבה, תשישות מנטלית.  השליח jie geng מכוון את פעילות שאר הצמחים מעלה לכיוון המחמם העליות עוזר בכך להרגעת הנפש. התפקיד של zhu sha כצדפה הינו לעגן מטה את הנפש.

קונטרה אינדיקציות ומידע נוסף

בגלל שהצמחים ב tian wan bu xin dan קרים ועשירים יש להיזהר בשימוש לאנשים עם חולשת טחול קיבה.

הערות נוספות
נחמד לשים לב שהקיסר shen di ושני עוזריו xuan shen ו mai men dong מהווים את הפורמולה להזנת הנוזלים zheng ye tang שמתמקדת בייצור נוזלים, לחלוח יובש ופתיחת המעיים והינם עוזרים לא רק להרגעה וחיזוק הלב אלה תומכים ביכולת הריאות להניע דם ולשלוט בנוזלים.

בזמנים המוקדמים השימוש ב tian wan bu xin dan היה בעיקר לנשים. בזמנים יותר מאוחרים השימוש בפורמולה זו ברפואה סינית הורחב לגברים ונשים כאחד. החכם הסיני wang ang מתאר את התפתחות הגורמים שמביאים לשימוש במרשם זה. "גם הגי'נג וגם ה zhi של בני האדם מאוכסנים בכליות. כאשר הג'ינג נחלש ה zhi והצ'י נחלשים גם כן ואינם מסוגלים לתקשר מעלה עם הלב דבר שמוביל לחוסר שקט רגשי ושכחנות. Wang ang גם ממליץ לקחת מרשם זה באופן קבוע לאנשים שלומדים וקוראים הרבה.
יש אומרים של נגעים הכואבים ומגרדים נוגעים באיזשהוא אופן ללב ואפשרי להשתמש ב tian wan bu xin dan ברפואה סינית עבור דלקת כרונית בלחמית העין ופצעים כרונים בפה. ללא הקשר להתבטאויות החיצוניות בגוף סמפטומי המפתח הינם: צואה יבשה, לשון אדומה עם חיפוי דק ומועט ודופק דק.

השוואה בין tian wan bu xin dan לבין gui pi tang
שני המרשמים הנ"ל מטפלים בתנאים של אינסומניה, פלפיטציות ושכחנות. השורש שמוביל לתנאים אלו שונה. Gui pi tang יותר מכוונת לתנאים של חסר צ'י ודם שמגיעים עם חוסר תאבון, יציאות רכות, לשון חיוורת ודופק דק וחלש. שבטיפולי דיקור סיני ניתן לחשוב על נקודות מקבילות כמו st36, sp3, cv12.
הפורמולה tian wan bu xin dan  מן הצד השני מתמקדת בחסר יין ודם עם סימנים של חוסר שקט, לשון אדומה עם חיפוי מועט או ללא חיפוי כלל ודפוק דק ומהיר, בטיפולי דיקור סיני ניתן לחשוב על נקודות מקבילות כמו ht6, ki6, kid3, ht7, cv15.

בשני הפורמולות נראה מטופלים הנוטים לדאוג ולחשוב יתר על המידה אולם ב Gui pi tang על רקע חסר בלב ובטחול תהייה נטייה למחשבות ב"לופים" כמו כאלו שאומרים את אותו דבר במילים שונות במשך זמן קצר ושלרוב לא יגעו למסקנה או פעולה כלשהיא בשל כך. לעומתם מטופלים להם תתאים יותר tian wan bu xin dan על רקע חסר יין ודם ינטו יותר לכיוון חוסר שקט ואגיטציות, נוטים להיות יותר פעילים, ולעשות הרבה פעולות מבלי לסיים. שימו לב שיציאות רכות בלבד אינם בהכרח אבחנה ל gui pi tang שכן גם למטופלים עם חסר יין ודם יכולים להיות עם יציאות רכות גם כן. בנוסף gui pi tang יכולה להיות בשימוש עבור עבור דימומים על רקע חוסר יכולת הטחול להחזיק את הדם בכליו.

אינדיקציות מערביות בהתאם לאבחנה נכונה
בהתאם לאבחנה נכונה tian wan bu xin dan יכולה לשמש למגוון נושאים כמו תסמונת קדם וסתית, אורטיקריה כרונית, מחלות לב, תשישות של מערכת העצבים. היא תהיה במיוחד טובה עבור מטופלים שנטלו תרופות מרגיעות וכדורי שינה לזמן ממושך עד כדי כך שהם פסקו מלהשפיע.

מודיפיקציות
עבור פלפיטציות רבות עם חוסר שינה על רקע חסר דם long yan rou, ye jiao teng
עבור חוסר שינה חמור  long chi, ci shi
עבור יובש בפה ובגרון shi hu
עבור פצעים בפה ובלשון lian zi xin
עבור בריחת זרע ושפיכה מוקדמת jin ying zi, qian shi, mu li
עבור הרטבות לילה, בריחת זרע sang piao xiao
עבור כיבים בפה huang lian, mu dan pi
עבור כאבי שיניים להוסיף את הפורמולה qing wei san
עבור סחרחורות ורטיגו chuan xiong, bai zhi

דיקור סיני - נקודות שיכולות להתאים

kid6, ht6, sp6, cv6, liv3, kid3, yin tang